Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Σας ευχαριστώ όλους σας που με υποχρεώσατε να βάλω στην wish list μου την Φυσαρμόνικα! είναι η πρώτη φορά που μόνο από κριτικές άγνωστων σε εμένα προσώπων εμπιστεύομαι μια σημαντική έξοδό μου και κυριολεκτικά βγήκατε ολοι σας ασπροπρόσωποι!!!!

Από που να πρωτοξεκινήσω και τι να πώ?

Δεν έχει νόημα να περιγράψω εκ νέου το πώς πάς στο σημείο ή εάν βρίσκεις πάρκινγκ, Θα σας πώ μόνο την προσωπική μου εμπειρία, Κυριακή απόγευμα φτάσαμε στο Υπουργείο Μεταφορών επί της Μεσογείων σε 10 λεπτά ερχόμενοι από Πλατεία Κυψέλης και παρκάραμε ακριβώς έξω από την πόρτα του μαγαζιού (περί ώρα 20:00). και τα υπόλοιπα οχήματα της παρέας (συνολικά 4 άτομα) πάρκαραν είτε μπροστά είτε πίσω από εμάς. Εάν δεν ξέραμε διεύθυνση δεν θα το καταλαβαίναμε (βάλτε gps και προσέξτε γιατί η Μεσογείων έχει διπλή αρίθμηση και μπορεί να σας βγάλει.... απέναντι).

Στα του χώρου: ένα παραδοσιακό μεζεδοπωλείο χωρισμένα σε τραπέζια εντός που δεν καπνίζεις και εκτός που επιλέξαμε εμείς ως καπνιζοντες. Ωραία τραπεζάκια, ενδεχομένως λίγο στενά βαλμένα, καθαρός χώρος, καθαρές τουαλέτες, ωραία και λιτή διακόσμηση που σε κάνει να αισθάνεσαι αρκετά οικεία. το 3 τέθηκε ως βαθμολογία επειδή δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, χωρίς ασφαλώς αυτό να σημαίνειι ότι υστερούσε σε κάτι ή ότι υπήρχε κάτι που μας "χάλασε".

Στα της εξυπηρέτησης: άμεση, σωστή, ευγενική.... ακριβώς όπως πρέπει! τα παιδιά που μας εξυπηρετησαν ήταν πάντα κοντά όταν τα χρειαζόμασταν (σημειωτέον ότι το μαγαζί είχε μόνο 5-6 παρέες εκείνη την ώρα). μας έκανε εντύπωση ότι τα πρώτα ήρθαν κυριολεκτικά μέσα σε 10 λεπτά και όλο το τραπέζι είχε σερβιριστεί σε 25 λεπτά από την παραγγελία. Οι άνθρωποι είναι φανερό ότι είναι γνώστες και επαγγελματίες σε όλα τους!

Στα της γεύσης τωρα:
Μόλις κάτσαμε φέρανε νεράκι σε κανάτα και μόλις παραγγείλαμε 3+3 άσπρο και μαύρο ψωμάκι. όταν το είδα μου φάνηκε λίγο αλλά ήταν η πρώτη φορά που δεν ξαναζητήσαμε ψωμι για όλους τους παρακάτω λόγους!

-σαλάτα πράσινη, σε φωλιά πράσινα λαχανικά με κομμάτια κοτόπουλο και ελάχιστα πολύ μικροκομμένα κομματάκια απάκι με ωραία σε σωστή ποσότητα σώς, η ποσότητα πολύ μεγάλη αλλά νομίζω ότι χρειαζόνταν λίγο τυράκι ή παραπάνω απάκι για να έχει χαρακτήρα η γεύση (3/4)

-τυροκαυτερή (παραδοσιακή, αρκετά καυτερή, σπιτική, φανταστείτε ότι είχε ολόκληρα κομμάτια τυριού μέσα) (4/4)

-λουκάνικο σφακίων (απλά τέλειο... τι να περιγράψω;;; (4/4... ΧΑΛΑΡΑ.... διότι εάν υπήρχε 4 με τόνο θα το έβαζα)

-μπιφτεκάκαι με μετσοβόνε (κατ΄ουσίαν πρόκειται για κεφτεδάκια στην σχάρα που στα σερβίρουν με μια κόκκινη σαλτσούλα) αρκετά νόστιμα χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο και η μεριδα μου φάνηκε μικρή γι΄αυτό 3/4

- μπριζολάκια λαιμού: πάρα πολύ νοστιμα και έλιωναν στο στόμα με ωραία σαλτσούλα αλλά όλα κι όλα η μερίδα είχε μονο 2 οπότε και πάλι θα βάλω 3/4 διότι αυτό με χαλάει

- χοιρινή τηγανιά με τυρί και λιαστή ντομάτα: πάρα πολύ νόστιμο με τέλεια σάλτσα (4/4 το συνιστώ ανεπιφύλακτα)

- η περίφημη φορμαέλα σαγανάκι με μαρμελάδα: εδώ οι λέξεις σταματούν... διότι είναι λίγες για να περιγράψουν αυτή την γεύση (4/4 ενώ θα έπρεπε να πάρει 5)

-πατάτες τηγανητές με στάκα: όσο περίεργο και να ακουστεί ήταν οι ωραιότερες μακράν, τηγανητές πατάτες που εχω φάει και θα ξαναπάω μόνο και μόνο για να τις ξαναφάω (14/4)

-μηλόφι, πάρα πολύ νόστιμο αλλά δεν μπορώ να πώ ότι η νοστιμιά του ήταν αντίστοιχη των αλμυρών γεύσεων... μάλλον κακομάθαμε στα τέλεια (3/4)

-πορτοκαλόπιτα με παγωτό: εδώ υποκλίνομαι άλλη μια φορά, το παγωτό πρέπει να ειχε καποιο μπαχαρικο που το έκανε ιδιαίτερο και η πορτοκαλόπιτα ήταν τέλεια ψημένη και σιροπιασμένη, συγχαρητήρια παιδιά (4/4)

κέρασμα 1 σφηνάκι έκαστος!

όπως θα καταλάβατε, κυριολεκτικά ενθουσιάστηκα!!!!!!!

όλα αυτά με 3/4 κιλού λευκό κρασί και 3 100άκια τσίπουρο από το δικό τους (το οποίο όσοι έπιναν είπαν ότι είναι πολύ καλό_ κοστισαν 68 ευρώ! Αυτή η τιμή παρ΄ότι δεν είναι ούτε φθηνή ούτε ακριβή, πραγματικά με ενθουσίασε ακόμη περισσότερο διότι τελικά αυτό που σου μένει από ένα εστιατόριο είναι η γεύση! όλα τα άλλα που αφορούν διακόσμηση ή και τιμή ή τον χώρο είναι εντελώς δευτερεύοντα! Οπότε τα 15 περίπου ευρώ ανά άτομο με ποτό και γλυκό νομίζω ότι είναι πολύ δελεαστική τιμή για πολλά διαφορετικά βαλάντια, αφού μπορείς να πάρεις και πολύ λιγότερα ανά άτομο ή να παραλείψεις τα ποτά!

Λοιπόν παιδιά της Φυσαρμόνικας:
η μόνη "παρατήρηση" η οποία όμως δεν θα με αποτρέψει από το να σας επισκεφθώ άμεσα, ει δυνατόν στις επόμενες μέρες: θεωρώ ότι λόγω της μεγάλης παραγγελίας που κάναμε (μάλλον πήραμε αρκετά εάν κρίνω από τα γύρω τραπέζια), οφείλατε, εντός και εκτός εισαγωγικών να μας κεράσετε έστω ενα εξτρά γλυκάκι πλέον αυτών που παραγγείλαμε! δεν νομίζω ότι υπερβάλλω, αντιθέτως θα ολοκλήρωνε την καλή εικόνα που έχτισε ο μάγειρας και το προσωπικό!

Θέλετε να σας πώ τώρα κι αν το προτείνω;;;;