Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Yπό νορμάλ συνθήκες δε θα έγραφα κριτική γι αυτό το μαγαζί. Αλλά επειδή έτυχε και έφαγα δύο συνεχόμενες Κυριακές εν αγνοία μου ουσιαστικά στο ίδιο μέρος (γιατί το Ροζαλία και το Αχιλλέας-Βεργίνα δίπλα του είναι το ίδιο πράγμα -όπως αποδείχτηκε) σκέφτηκα ότι πρέπει να καταθέσω γνώμη –που αφορά και τα δύο μάλλον.

Πηγαίνουμε λοιπόν μια ωραία ζεστή Κυριακή καθόμαστε στον πεζόδρομο της Βαλτετσίου, δυο βήματα από την πλατεία, μεταξύ Μπενάκη και Θεμιστοκλέους. Παρτέρια αρκετά αφρόντιστα, ομπρέλλες για τον ήλιο, τέντες που αναχαίτιζαν τα νερά που πέφτανε από το μπαλκόνι μιας προκομένης νοικοκυράς, τραπέζια σε μεγάλο τμήμα του δρόμου και στο βάθος -ωραίος- κήπος.

Αναγνωρίζω τον σερβιτόρο της προηγούμενης Κυριακής, του δίπλα μαγαζιού, τον ρωτάω, μου λέει ναι, μοιραζόμαστε την ίδια κουζίνα, κάτι τέτοιο. Πρόθυμος κι ευγενικός με κάπως φασόν τρόπο (αναμενόμενο), μας συνέστησε να μην κρεμάσουμε τις τσάντες μας στις πλάτες από τις καρέκλες γιατί κυκλοφορούν διάφοροι επίφοβοι τύποι -αν και, όπως διευκρίνησε, στο μαγαζί δεν είχαν ποτέ κρούσμα..Αρχικά ήρθε ένας δίσκος με τα ορεκτικά –διαλέγεις και παίρνεις. Ειχα καιρό να το δω αυτό.

Πήραμε ρεβύθια (με κόκκινη σάλτσα -νόστιμα), απάκι (πολύ καλό), σαλάτα χόρτα (έτσι κι έτσι, μου φάνηκαν παραβρασμένα), μανιτάρια τηγανητά (μπορούσαμε και χωρίς αυτά) και πατάτες τηγανητές (πολύ τηγανητό, ναι, ξέρω – φρέσκες και υπέροχα τραγανές, σχεδόν γιαγιάς, τα σέβη μου) και μια γεμιστά, που δεν τα δοκίμασα, και φαλάφελ που, έχοντας κακομάθει από τα ωραία φαλαφελάδικα του έχουν ξεφυτρώσει προσφάτως, μας φάνηκαν μέτρια -άσε που το πλακέ κυλινδρικό τους σχήμα μας ήταν κάπως. Μας συνέστησαν το αρνί σούβλας που μόλις είχε βγεί, παραγγείλαμε, αλλά το δώσαμε πίσω γιατί ήταν όλο πέτσες, λίπη και κόκκαλα, ενώ μύριζε και βαρβατίλα. Προς τιμήν τους, δεν διαμαρτυρήθηκαν και μας έφεραν άλλο κομμάτι που ήταν αποδεκτό, χωρίς να είναι όμως το λουκούμι που προσδοκούσαμε.

Ηπιαμε -αρκετό- κρασί -δεν συγκράτησα ποικιλία και παραγωγό, αλλά δεν εχει και σημασία, δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο πάντως. Μας κέρασαν γλυκό (χαλβά) και ένα μισόκιλο κρασί και δώσαμε €70 για τους 4.

Στο συμπέρασμα τώρα, που αφορά μαγαζί-θεσμό των Εξαρχείων και τους θεσμούς πρέπει να τους σεβόμαστε: αν και δεν τρως αξέχαστα, ούτε λες θα ξανάρθω οπωσδήποτε, είναι από τα μαγαζια που έχει κοινό, θέση μαγαζιού γωνία, περατζάδα δυνατή και μπορεί να ικανοποιήσει -έστω και όχι πλήρως- τα περισσότερα γευστικά γούστα.