Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* αποτελούμενη απο 7, κατέληξε στον Τάσο. Και λέμε κατέληξε γιατί μετά κόπων κ βασάνων, γυρνώντας στην περιοχή, βρήκαμε κάποιο ανοιχτό μαγαζί ημέρα Δευτέρα!

Δεν ήταν κανείς από την παρέα από την περιοχή κ κανείς δεν το ήξερε το μαγαζί, οπότε με το που μπήκαμε μέσα εντυπωσιαστήκαμε από τον χώρο! Αν είσαι στη δεκαετία του 80' οκ λογικό, κάπως έτσι θα είναι οι κοσμικές ταβέρνες! Το 2015 εμάς μας φάνηκε τουλάχιστον αστείος και cult, θα έλεγα στα όρια του κιτς. Με αγωνία περιμέναμε αν θα ακουστεί ο Στάθης Ψάλτης από τα ηχεία να λέει "εδώ ραδιοπειρατικός σταθμός της καψούρας κυρίες και κύριοι κουφάλεν…βασικά καλησπέρα σας να πούμε…". Καρέκλες κ τραπέζια τύπου φέρ φορζέ έτοιμα για το γάμο, άσπρες τέντες και συντριβάνι στο κέντρο (wtf), αλλά και στην άκρη, φώτα πολύχρωμα και λουλουδικά παντού. Ιδιαίτερα στην είσοδο είχε και στεφάνι από λουλούδια (οκ αυτό μπορεί να είχε ξεμείνει από πρωτομαγιά) εντάξει τον πιάσαμε το Μάιο!!!! Αλλά αυτά ειναι γούστα! Για το cult του θέματος και μόνο επειδή καμιά φορά γουστάρουμε cultίλες χώρος 3/4 νορμάλ 1/4. ΜΟ 2/4.
(τώρα που το σκεφτήκαμε θα μπορούσε το μαγαζί να επενδύσει σ'αυτό το cult στοιχείο και να γίνει ιδιαίτερη ταβέρνα! )

Η εξυπηρέτηση άριστη! Μιλάμε τρέχουν, νερά, κρασιά, φαγητά, οτι ζητήσεις στα μπαμ! Δε χαζεύουμε κ δε χαρίζουμε... Μας εντυπωσίασε οτι δεν σημείωσε τιποτα από την παραγγελία μας (τεράστια θα δεις παρακάτω) και τα έφερε ολα σωστά. Εξυπηρέτηση λοιπόν 4/4

Γεύση με αντιθέσεις, αλλά φαγητά χωρίς καμμία εκπληξη και τίποτα που δε το περιμένεις, όλα της ώρας, η κλασσική ταβέρνα μπριζόλα, τζατζίκι, πατάτα, παϊδάκι.

Πήραμε (όπως πάντα) τα πάντα:
Τυροσαλατα 3€: καλό κ αυτό 3/4
Πατάτες 3€: καλές 3/4
Τυροκροκέτες 3.5€: πολύ λαδερές 2/4
Φλογέρες 4€: καλές 3/4

Μια πιατέλα με κοκορέτσι, γαρδούμπα, κοντοσούβλι 19.5€: τιποτα το ιδιαιτερο και μας φάνηκε πανάκριβο για την ποσότητα και την ποιότητα 2.5/4

Χοιρινή μπριζόλα 8€: στεγνή δεν ηταν καλή 2/4
Μπιφτέκια 8€: ωραια 3/4
Λουκάνικο 6€: δεν άρεσε 2/4
Κοτόπουλο παιδάκια 7€: καλό 3/4

Ηπιαμε ροζέ κρασι πολύ

Στο τέλος κέρασε γλυκά. λουκουμάδες με σοκολάτα, λουκουμάδες με μέλι ζελεδάκι, χαλβαδάκι, κρεμ καραμελέ και βρασμένο μήλο. Το μήλο φοβερό, οι λουκουμάδες καλοί, τα υπόλοιπα όχι.
Για ολα τα παραπάνω σε διάφορες ποσότητες το κάθε ένα, πληρώσαμε 168€ / 25€ το άτομο, πάρα πολλά!

Γεύση λοιπόν με ολα τα παραπάνω, νομιζω κατι παραπάνω απο 2/4 θα ήταν λάθος. Και μας εντυπωσίασε πολύ οτι τα κρέατα γενικά δεν ηταν καλά. Άσχημη η χοιρινή? μα καλά υπάρχει? τραγικό το λάχανο? αυτά δεν ειναι σωστά για ένα μαγαζί που μάθαμε έχει μεγαλώσει γενιές ολόκληρες στην περιοχή!

Value for money, καλά εδώ έχουμε θέμα! Με την εξυπηρέτηση στο άριστα και τα υπόλοιπα μέτρια έως κακά, μαλλον πολύ ειναι το 2/4. Αυτό το λέμε καλοπροαίρετα και δεν θελουμε να τους τιμωρήσουμε για κατι που δεν περιγράφεται παραπάνω, αλλά δυστυχώς έτσι είναι, κρίμα. Μπορώ να πω οτι η εντύπωση που μας έμεινε φεύγοντας ειναι: ωραία βρήκαμε επτά χριστιανούς και για απόψε να τους τα πάρουμε...

Αν θα ξαναπάμε? Μα καλά πλάκα κάνεις?

* η παρέα της Δευτέρας αποτελείται απο 3 έως 9 νέους, πάντα με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό. -