08 Μαι 2015

Η απόλυτη ευτυχία του καλοφαγά!!!
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας την δική μου εμπειρία από την επισκεψή μας στο ρακί μεζε. όντας μόνιμος θαμώνας του καστελόριζο βάρκιζας τα τελευταία 15 περίπου χρόνια αποφασίσαμε με την παρέα μου ( αποτελούμενη από 6 καλοφαγάδες) να επισκεφτούμε το πολυδιαφημισμένο(στο παρελθον τουλαχιστον) ρακί μεζέ στη καλλιθέα την πρωτομαγια. Η αλήθεια είναι πως τραπέζι δεν ειχαμε κλείσει ωστόσο σκεπτόμενοι πως πολλοί θα έφευγαν για τριήμερο το ρισκαραμε και πήγαμε στο φλου και ότι γίνει που λέμε...

Πράγματι φανήκαμε τυχεροί και περίπου στις δεκα το βράδυ βρισκόμασταν εκεί. Και φτανουμε στο προκείμενο. Μας υποδέχτηκε αρχικά ένας νεαρός ευγενέστατος, ζεστός και χαμογελαστός από τους ανθρώπους που χαμογελούν αληθινά. Αμέσως μας βόλεψε στη εξω σαλα που ηταν και η ζωντανη μουσική(εκει θέλαμε άλλωστε), ο χώρος σαφώς διαφορετικός από τα υπόλοιπα μαγαζιά του ομίλου ωστόσο πολύ όμορφος, μοντέρνος, ζεστός θα έλεγα χαλαρωτικός! Με το που καθισαμε ένας κύριος επίσης ευγενικός μας έφερε νερό μας καλωσόρισε και εκείνος θερμά με χαμόγελο.

Αξίζει να σημειώσω πως στους δυο από την παρέα μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργο το γεγονός πως σχεδόν όλοι τους ήταν αρκετά ευδιαθετοι κ χαμογελαστοί κάτι που σε άλλα μαγαζιά του ομίλου δεν ισχύει... Και φτάνουμε στη παραγγελία επιλέξαμε να πάρουμε το απεριόριστο μενού μιας κ είμαστε αρκετά καλοφαγαδες όπως προανέφερα κ αρκετά κοιλιόδουλοι που λεμε! Κόστιζε αν θυμάμαι καλά 16 ευρώ και

Περιελάμβανε 7 πιατα τα οποία με όλους τους εκλεκτους μεζεδες της θάλασσας όπως μυδια, γαριδάκι και καλαμαρακι, φαβα με ντοματουλα κ κρεμμυδακι, ντολμαδες θαλασσινων κ η εξαιρετικη καβουρομακαροναδα όλα εντωμεταξύ εκτός απο γευσικότατα είχαν κ εκπληκτική παρουσίαση, το γαριδάκι για παράδειγμα ήταν μέσα σε μιαμικρη αλα παλια σέσουλα.

Όλοι οι σερβιτοροι ηταν γρηγοροι κ ευγενικοι και δεν υπηρξε κατι που να ζητήσουμε και να μην έρθει αμεσως!!. Αφού λοιπόν φάγαμε του σκασμού με κάποιες επαναλήψεις κάποιων πιάτων υπό τοάκουσμα της ζωντανής μουσικήςηρθε κ η υπεροχη πορτοκαλοπιτα! Όταν δε ζητήσαμε το λογαριασμο συνειδητοποιήσαμε πως είχαμε γευτεί τις λιχουδιές της θάλασσας οικονομικότατα μέσα σεενα πολύ ζεστό κ όμορφο χώρο με την πιο αψογη εξυπηρέτηση.. Το σίγουρο είναι πως δεν εχει νσ ζηλέψει τιποτα το ρακίμεζε από τα χλιδάτα μαγαζιά του ομίλου καστελόριζο.

08 Μαι 2015

petros48