08 Μαι 2015

Για να γιορτάσουμε την Πρωτομαγιά πήγαμε εκδρομή με φίλους στο Άνω Σούλι, ένα όμορφο χωριό κοντά στο Μαραθώνα.
Οι φίλοι είχαν επισκεφτεί πολλές φορές "Το Καλό Κρασί" και τους εμπιστευτήκαμε κι εμείς. Μαζευτήκαμε μια παρέα 7 ατόμων.

Η ταβέρνα βρίσκεται σε ένα σταυροδρόμι, αν δεν κάνω λάθος, στο κέντρο στου χωριού. Ένας θεόρατος πλάτανος στολίζει και κάνει σκιερή την ευρύχωρη αυλή,
στην άκρη της οποίας ένας μικροπωλητής πουλούσε λαχανικά, ανάμεσά τους και άγρια σπαράγγια!

Για το πάρκιγκ δε χρειάζεται να ανησυχήσετε, βρίσκεστε σε χωριό!
Δυστυχώς δεν είχαμε κλείσει τραπέζι κι, επειδή όλα τα τραπέζια έξω ήταν πιασμένα, καθισαμε μέσα. Ο χώρος μέσα είναι ο τυπικός μιας εξοχικής ταβέρνας, με τζάκι και μεγάλα ανοίγματα που μας έκαναν να νιώθουμε σχεδόν σαν να είμαστε έξω.
Τα φαγητά μας ήρθαν σε λογικό χρόνο κι εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή.

Παραγγείλαμε ψητά της ώρας μπιφτέκι, κοτόπουλο και μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος. Όλα ήταν νόστιμα και καλοψημένα, όμως η μοσχαρίσια ήταν εξαιρετική! Μαλακιά και ζουμερή, χωρίς να είναι άψητη.

Μια τυρόπιτα με χειροποίητο φύλλο, κάτι σαν κουρού, έφτασε στο τραπέζι μας κι ήταν αρκετά καλή.

Τζατζίκι, σαλάτα βραστή σταμναγκάθι και αγγουροντομάτα άρεσαν σε όλους. Το κρασάκι ελαφρύ και ευκολόπιοτο -όνομα και πράμα- το τιμήσαμε.! Ήπιαμε και μπίρες και αναψυκτικά.

Ο λογαριασμός ήρθε με απόδειξη στα 110 €, τιμή καλή για όσα καταναλώσαμε.
Θα ήταν, λοιπόν, ένα πολύ καλό γεύμα αν δεν πήγαινα στην τουαλέτα! Τα wc δεν ήταν ακάθαρτα, όμως υπήρχε ακαταστασία μεγάλη!

Δυστυχώς είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει πολλές φορές σε μαγαζιά όταν έχουν πολύ κόσμο. Είναι απαραίτητο ένα άτομο να είναι επιφορτισμένο με την τακτοποίηση των τουαλετών, Δεν αρκεί να είναι καθαρές κι αστραφτερές στην αρχή. Πρέπει να είναι μέχρι το κλείσιμο στην ίδια κατάσταση. Δείχνει σεβασμό στον πελάτη και ανεβάζει τη συνολική εικόνα του καταστήματος!

Στο Καλό Κρασί, πάντως, κάποια στιγμή θα ξαναπάω, για να γευτώ τη μοσχαρίσια μπριζόλα του.

08 Μαι 2015

evispir