Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Νομίζω ότι ήρθε επάξια η ώρα για το Byράκι -τον πρώτο διδάξασα στην κατηγορία του- που έβαλε τον πρώτο λίθο για την αναβάθμιση της Νικολάου Τρυπιά…να πάρει την βαθμολογία που του πρέπει!

Όχι γιατί τα υπόλοιπα είναι υποδεέστερα και όχι γιατί γενικά δεν υπάρχουν καλύτερα. Αλλά γιατί έχει υιοθετήσει τα βασικότερα κατά τη γνώμη μου στοιχεία που αποτελούν το τρίπτυχο της επιτυχίας. Πρώτον, γιατί από την ημέρα που άνοιξε τις πόρτες του υπηρετεί πιστά τον κόσμο του, παρέχοντας ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΛΗ ποιότητα στις πρώτες ύλες του. Δεύτερον, γιατί με αργά αλλά σταθερά βήματα ανεβάζει τον πήχη στην ποικιλία και την δημιουργικότητα των γεύσεων. Και τρίτον, γιατί αφουγκράζεται την άποψη των πελατών του και βελτιώνεται διαρκώς. Αυτοί είναι και οι βασικοί λόγοι της απόλυτης βαθμολογίας μου.

Κι αυτό είναι κάτι που πρόσεξα και μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση από την αρχή, τότε ακόμα που από την πρώτη μου κριτική και μετά, είδα μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα σημαντικές βελτιώσεις επάνω σε θέματα που είχα θίξει ως αρνητικά.

Για τον χώρο δεν θα μακρηγορήσω όπως στην πρώτη μου κριτική η οποία είναι διαθέσιμη για όποιον θελήσει περισσότερες πληροφορίες. Άλλωστε από τότε, η Γεωργία (ιδιοκτήτρια) η οποία έχει επιμεληθεί κατ’ αποκλειστικότητα το όλο διακοσμητικό προφίλ, έχει κάνει πάρα πολλές παρεμβάσεις και διαρκώς ψάχνεται, και απ’ ότι ξέρω κατά καιρούς έχει στήσει “διακοσμητικά” αρκετά άλλα μαγαζιά. Ας πούμε ότι αυτό είναι το μεράκι της και διαρκώς βάζει το χεράκι της και δημιουργεί διάφορες νέες πινελιές.

Κατά τη γνώμη μου είναι ένας χώρος νεανικός, χρωματιστός, ευχάριστος και λουλουδάτος (όσο μπορεί παρότι δεν έχει αυλή) και ταιριάζει απόλυτα στο γούστο μου και της παρέας μου. Και ναι. Το byρακι έχει γίνει πια στέκι για πολλούς. Τα μουσικά ακούσματα επίσης καθιστούν ευχάριστη την παραμονή στον χώρο, γιατί κινούνται πάντα σε αγαπημένους έντεχνους ρυθμούς. Η καθαριότητα είναι πανταχού παρούσα και βεβαίως και στις τουαλέτες.

Από την εξυπηρέτηση, δεν υπήρχε κανένα παράπονο ποτέ, όπως δεν υπάρχει ούτε τώρα από τα παιδιά. Συνήθως είναι 2 άτομα στο σέρβις μαζί με την Γεωργία πολλές φορές εκ περιτροπής. Μπορεί μερικές φορές να υπάρχουν κάποιες μικροκαθυστερήσεις αλλά σε γενικές γραμμές και η κουζίνα ρολάρει σε καλούς ρυθμούς.

Κι επειδή σε σχετική αναφορά μου για την εξυπηρέτηση σε κριτική για εστιατόριο της περιοχής (πλησίον του παρόντος), έχει αναφερθεί το όνομά μου από αρκετούς φίλους που είχαν αντιφατική άποψη, θα ήθελα να επισημάνω ότι η κάθε εμπειρία είναι μοναδική και απόλυτα σεβαστή -πάντα-από εμένα και προσωπικά δεν θεωρώ κανέναν υπεύθυνο για το εάν κάποια στιγμή οι απόψεις μας τύχει να μη συμβαδίζουν σε όλα ή ακόμα και σε τίποτα. Άλλωστε πολλοί παράγοντες μπορούν να παίξουν ρόλο όπως όλοι γνωρίζουμε.

Στη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση για να μην υπάρχουν παρερμηνείες θα πω ότι, έχουμε επισκεφθεί το byράκι πάμπολλες φορές έχοντας γιορτάσει εκεί γενέθλια, ονομαστικές εορτές αλλά και απλές μαζώξεις και βάσει της δικής μας εμπειρίας, δεν έχουμε παράπονο από την εξυπηρέτηση. Άλλωστε αν συμβεί κάτι, έχουμε το θάρρος και το λέμε.

Πάμε τώρα στο φαγητό που έχει αναβαθμιστεί αρκετά μιας και εκτός από κάποια σταθερά πιάτα που από την αρχή λειτουργίας του ήταν must, έχουν προστεθεί και αρκετά άλλα με την ίδια και μεγαλύτερη επιτυχία. Ο κατάλογος έχει ανανεωθεί, έχει πλαστικοποιηθεί από το απλό σχολικό τετράδιο που ήταν πριν και έχει γίνει λίγο πιο εκτενής.

Ένας επιπλέον λόγος επιβράβευσης επάνω στο θέμα του φαγητού είναι ότι η Ηλιάννα (σεφ και αδερφή της ιδιοκτήτριας) ξεκίνησε ερασιτεχνικά λόγω αγάπης προς την μαγειρική, όμως δεν στάθηκε εκεί. Εξελίσσει τις γνώσεις της με κατάρτιση επάνω στο θέμα, πράγμα που έγινε εμφανές με την με την πάροδο του χρόνου.

Κατά την τελευταία μας επίσκεψη (3 άτομα) την πρωτομαγιά το μεσημέρι -κατ’ εξαίρεση γιατί ανοίγει καθημερινά από τις 19:00- παραγγείλαμε τα εξής: Όχι, όχι. Συγνώμη. Γράψτε λάθος. Δεν παραγγείλαμε. Παρήγγειλε η μια κολλητή, την οποία στήσαμε τα άλλα δύο γαϊδουράκια (ως συνήθως…βλέπε “αγάπαγε τους φίλους σου με τα ρημάδια τα ελαττώματά τους”)…και εμείς τα βρήκαμε έτοιμα και απλά τα ντερλικώσαμε:

- Πατατούλες φρέσκες λεπτοκομμένες και τραγανές πασπαλισμένες με θυμάρι και πάπρικα γλυκιά (x2)…μην τις παραλείψετε είναι άψογες 3,00€

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή, χειροποίητη σαν αλοιφή σε υφή, υπέροχη σε γεύση επάνω σε σπασμένο παξιμάδι 2,80€

- Ξύγαλο Σητείας…προσωπικά μου αρέσει πολύ 3,00€

- Παστουρμαδοπιτάκια με φύλλο χειροποίητο χωρίς λάδια (4 τεμ. ) εξαιρετικά 5,50€

- Αυγά στο φούρνο με σπανάκι και φρέσκα μυρωδικά, νέα είσοδος για εμάς που λόγο νηστείας σαρακοστής και άλλων υποχρεώσεων είχαμε αρκετό καιρό να το επισκεφθούμε. Πολύ πρωτότυπη ιδέα, μου άρεσε πολύ το πιάτο παρότι πίκριζε λίγο το σπανάκι και δεν κατάλαβα γιατί. Επίσης μου άρεσε και που δεν υπήρχε κρεατικό μέσα. 4,20€

- Πιτάκι κυπριακό γεμιστό με κοτόπουλο, χαλούμι, ξυνόμηλο, μαγιονέζα και φρέσκα μυρωδικά…MUST!!! Είναι κρύο ορεκτικό, το οποίο λατρεύουμε και δεν υπάρχει περίπτωση να το παραλείψουμε ποτέ. Συνήθως παίρνουμε και έξτρα πακέτο για πρωινό! Η μερίδα έχει 2 πιτάκια ικανοποιητικότατου μεγέθους που ουσιαστικά είναι μία μεγάλη πίτα κομμένη στα δύο και εμείς πήραμε 3 μερίδες! Σημειώστε επίσης ότι την γέμιση δεν την ψάχνεις με το τουφέκι, είναι επαρκέστατη! 3,00€

- Παϊδάκια κοτόπουλο πικάντικα στη σχάρα (επίσης νέα είσοδος)…τύφλα να’χει το κάρβουνο! Λαχταριστά, με εκπληκτικό χρώμα απ΄ έξω, ζουμερά, μαλακά και εύγευστα μέσα! Θα γίνουν θεσμός στην παραγγελία μας από’ δω και στο εξής και αυτά! 4,50€

- Χοιρινό στη λαδόκολλα με μανιτάρια, κασέρι, πιπεριές και φρέσκο δεντρολίβανο (νέα είσοδος 3), καλό πιάτο που ίσως θα ήθελα λίγο πιο τρυφερό το χοιρινό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, θα πω ότι όταν το δοκίμασα είχε κρυώσει εντελώς, οπότε σίγουρα έπαιξε και αυτό τον ρόλο του. Γενικά για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη θα το ξαναδοκιμάσω σίγουρα. 6,00€

- Κοτοτηγανιά με σύγλινο Κρήτης, πράσο, και μπύρα (νέα είσοδος 4), η επόμενη γευστική έκπληξη του γεύματος! Το ένα από τα δύο ακριβότερα πιάτα του καταλόγου στα 7,00€ που όμως γευστικά και ποιοτικά τα αξίζει. Με μια λέξη…όνειρο!!!

Με μια μπύρα Kaiser 3,20€, μπόλικο νερό κανατούλας, ψωμάκι και κερασμένο γλυκάκι μια συμπαθητική δροσερή κρέμα καραμελέ, μας στοίχισε το συγκεκριμένο γεύμα 18€/άτομο και ήταν πολύ δίκαιο ποσό για τα (12) πιάτα που γευτήκαμε αλλά πρωτίστως για την ποιότητά τους.

Να σημειώσω ότι από τις σαλάτες συνήθως επιλέγουμε την byράκι που είναι πάντα φρέσκια και δροσερή. Η χοιρινή τηγανιά με τα μυρωδικά και το κοτόπουλο με την κρέμα γάλακτος και το κάρυ ήταν εξ’ αρχής από τα σήματα κατατεθέν του καταλόγου και παραμένουν. Τα μανιτάρια πλευρώτους επίσης είναι πολύ ωραία, η χειροποίητη τυροκαυτερή κι αυτή πολύ καλή και νομίζω γενικά ότι τα περισσότερα μεζεδάκια κινούνται σε επίπεδο από καλά έως πολύ καλά. Θεωρώ ότι οι περισσότερες μερίδες είναι σε καλή αντιστοιχία με τις τιμές.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό, ότι δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον από την παρέα μου, από αυτούς στους οποίους το έχω προτείνει, από τους γνωστούς και φίλους που ξέρω και έχουν πάει στο byράκι, να πει άσχημα λόγια.

Η απόδειξη θα επαναλάβω όπως και στην πρώτη κριτική μου είναι ότι γεμίζει σε καθημερινή βάση και συμπληρώνω ότι παρά το γεγονός ότι σε απόσταση αναπνοής ο ανταγωνισμός - με εξίσου αξιόλογες προτάσεις στις οποίες έχω αναφερθεί σε άλλες μου κριτικές-, είναι πολύ μεγάλος και μεγαλώνει διαρκώς με γοργούς ρυθμούς, δεν έχει χάσει τίποτα από τον χαρακτήρα του ή από την φιλοσοφία του.

Θα μου πείτε τώρα, καλά δεν υπάρχει τίποτα αρνητικό; Σαφώς και υπάρχει. Το κάπνισμα όπως πολύ σωστά ανέφερε και η φίλη leda, το θέμα του γλυκού που θεωρώ ότι έχει βελτιωθεί, παρόλα αυτά εξακολουθεί να μην ενθουσιάζει κατά τη γνώμη μου, αλλά εφόσον το κερνάνε τι να πει κανείς; Όπως και να’ χει αυτό από μόνο του περνάει στα θετικά. Kαι τέλος τα αναψυκτικά που θεωρώ ακριβά για 250ml στα 2,50€ και ούτε καν για 3Ε αλλά για έψα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είναι η πρόθεσή μου να ξεσηκώσω κανέναν από την άλλη άκρη της Αθήνας για να έρθει στην Φιλαδέλφεια μόνο για το byράκι, για μια γευστική εμπειρία που δεν έχουν ξαναβιώσει. Όχι. Σίγουρα θα υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο στην κατηγορία μεζεδοπωλείο-ρακάδικο και σε άλλες περιοχές. Παρόλα αυτά εάν με ρωτούσαν για την περιοχή, αυτό θα πρότεινα πρώτο-πρώτο κι ας κονταροχτυπιέται με τα υπόλοιπα κοντινά του.

Συμπερασματικά θα πω πως το byράκι έχει σταθεί στο χρόνο άξια ορθό απέναντι στον ανταγωνισμό, δίχως να κάνει καμία έκπτωση στην ποιότητά του, συνεχίζοντας παράλληλα να παρουσιάζει σταθερά ανοδική πορεία. Και βέβαια χαίρομαι που είναι ένα από τα μαγαζιά που σύστησα εγώ στο site και που η αρχική μου πρόβλεψη ότι θα είχε μια λαμπρή πορεία, επιβεβαιώνεται.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ…

Υ. Γ.: Φίλε VANGELI θα ήθελα να δω αν συμπίπτουν KAI σ’ αυτό οι απόψεις μας, μιας και παρότι “γαυράκι” κινείσαι σε περιοχή με “χανουμάκια” τώρα τελευταία!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.