Ψαροταβέρνες - Βάρκιζα, Αθήνα

Βραδάκι Πρωτομαγιάς και έχοντας αποφύγει το μεσημεριανό κυκλοφοριακό πήξιμο προς τα νότια, αποφασίσαμε, παρέα τριών ατόμων, να κατηφορίσουμε προς Βάρκιζα για μεζεδάκια. Όταν φτάσαμε, κατά τις 9 το βράδυ, διαπιστώσαμε ότι οι εκδρομείς της Πρωτομαγιάς είχαν επιστρέψει, καθώς με μεγάλη ευκολία βρήκαμε να παρκάρουμε στο κέντρο της Βάρκιζας.

Στην περιοχή αυτή είχαμε προσέξει το "Ψαράκια και θαλασσινά", ένα συμπαθές διώροφο μεζεδοπωλείο, νέο-ουζερί (για να δανειστώ τον εύστοχο όρο που χρησιμοποίησε ο πρύτανης των χρηστών του ask4food, fratello). Η τοποθεσία του καταστήματος, πάνω στην παραλιακή, στην αριστερή πλευρά του δρόμου, με κατεύθυνση προς Σούνιο, το κάνει εύκολα ορατό στους περαστικούς.

Στην αρχή πήγαμε να καθίσουμε στο ισόγειο, μετά όμως σκεφτήκαμε ότι στον πάνω όροφο θα ήταν πιο ανοιχτά και θα είχε λιγότερο θόρυβο από την κίνηση και προτιμήσαμε να ανεβούμε στον ημιυπαίθριο χώρο του πρώτου ορόφου. Δεν σας κρύβω ότι η πρώτη εικόνα που αντικρύσαμε μας έκανε αρνητική εντύπωση: Δεκάδες άπλυτα πιάτα αφημένα πάνω σε δίσκους, ακουμπισμένους στον πάγκο που βρίσκεται στην πίσω πλευρά του πάνω ορόφου και επίσης, το πάτωμα να μην είναι καθαρό, καθώς δεν είχαν μαζευτεί επιμελώς ψίχουλα και υπολείμματα από μεζέδες. Προς στιγμήν σκεφτήκαμε να πάμε αλλού, μας πλησίασε όμως ένας ευγενικός σερβιτόρος και μας υπέδειξε ένα τραπέζι που μόλις είχε καθαριστεί και έτσι αποφασίσαμε να μείνουμε, παρότι ο χώρος ήταν ακατάστατος. Γενικά, η διακόσμηση είναι λιτή, ταιριαστή με τη φυσιογνωμία του ουζερί και υπάρχει αρκετός χώρος μεταξύ των τραπεζιών, ώστε να μην αισθάνονται οι πελάτες στριμωγμένοι.

Λίγο αργότερα, ο ευγενής σερβιτόρος μας έφερε καταλόγους. Δεν θα έλεγα ότι προσφέρεται μεγάλη ποικιλία εδεσμάτων. Λίγα και σε καλές τιμές. Μεζέδες, κυρίως θαλασσινά και ψαράκια, όχι ακριβά, συνθέτουν τον κατάλογο και αντανακλούν με ακρίβεια την ονομασία του καταστήματος. Ούζο, τσίπουρο, ρακί, μπύρες και κρασάκι, όλα σε όχι μεγάλο εύρος επιλογών, προσφέρονται για ποτό. Αποφασίσαμε να πιούμε μπύρα, μια και ο καιρός είχε αρχίσει να ζεσταίνει. Να σημειώσω ότι, παρότι λόγω της ώρας το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση στη λήψη της παραγγελίας. Ωστόσο, όταν πήραν παραγγελία, μας εξήγησαν με κάθε λεπτομέρεια τι υπήρχε και τι όχι και μας περιέγραψαν αναλυτικά τα πιάτα.

Παραγγείλαμε γαρίδες σαγανάκι, καλαμαράκι γόνο τηγανιτό, χταπόδι ξιδάτο και πατάτες τηγανιτές. Λίγο μετά την παραγγελία μας έφεραν νερό βρύσης παγωμένο και εξαιρετικό -πραγματικά πολύ εύγευστο και φρέσκο- μαύρο ψωμί. Τα πιάτα μας ήρθαν αρκετά γρήγορα στο τραπέζι μας. Αναλυτικότερα:
- Χταπόδι ξιδάτο: Ενδιαφέρουσα γεύση, πιο "στεγνό" σε σχέση με αυτό που σερβίρεται σε ένα παραδοσιακό ουζερί, πάρα πολύ νόστιμο.
- Καλαμαράκι γόνος τηγανιτός: Σωστά τηγανισμένο, σε μεγάλη ποσότητα, άφηνε καλή γεύση.
- Πατάτες τηγανιτές: Σερβιρίστηκαν χοντροκομμένες, με τη φλούδα τους, καλά τηγανισμένες, συνοδεύονταν από μια πολύ ενδιαφέρουσα γευστικά σως γιαουρτιού, μας άρεσαν πολύ.
- Γαρίδες σαγανάκι: Το πιάτο περιείχε τέσσερις μικρές γαρίδες με σάλτσα ντομάτας και μυρωδικών και μικρά κομμάτια φέτας. Η σάλτσα δεν μας ενθουσίασε, δεν είχε τη γευστική ένταση που περιμένεις σε ένα τέτοιο πιάτο.

Ήπιαμε και τη μπυρίτσα μας και ζητήσαμε λογαριασμό. Μας έφεραν το λογαριασμό με κέρασμα παγωτίνι, ένα συμπαθητικό μικρό ξυλάκι παγωτό. Το κόστος ήταν γύρω στα 11 ευρώ το άτομο, πολύ ικανοποιητικό value for money για το είδος και την τοποθεσία του εστιατορίου.

Συμπέρασμα: Γενικά, καλή εντύπωση μας άφησε το "Ψαράκια και θαλασσινά". Συμπαθητικοί μεζέδες, καλή εξυπηρέτηση, ικανοποιητικό value for money. Εκτιμώ όμως ότι οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να προσέξουν την καθαριότητα του χώρου, ειδικά τώρα που έρχεται καλοκαίρι και είναι σίγουρο πως πολλοί λουόμενοι θα το προτιμήσουν για φαγητό. Δεν αρκεί να έχεις ένα ωραία στημένο κατάστημα σε μια επίκαιρη τοποθεσία, χρειάζεται και συνεχής φροντίδα να διατηρείται ο χώρος καθαρός και ευπρεπής κατά τη διάρκεια όλης της μέρας...