Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Όταν ξεκίνησε η ενασχόλησή μου με το ask4food, το πρώτο - πρώτο μαγαζί που μου είχε κάνει κλικ ήταν το Γελαστό Κρεμμύδι. Όμως, κάτι ο καιρός που πέρασε, κάτι τα άλλα μαγαζιά που προέκυψαν στην πορεία, είχε λίγο ξεχαστεί.

Αφορμή για το ξαναθυμηθώ υπήρξε το δείπνο γνωριμίας στο Ταξιδεύοντας, όπου και ο αγαπητός PV και η φίλη Indulge μας μίλησαν με ενθουσιασμό για τις γεύσεις του και έτσι ξαναμπήκε δυναμικά στη wish list μου.

Κυριακή μεσημεράκι λοιπόν και μετά από βόλτα στα μαγαζιά προς άγραν νέων επίπλων, αποφασίζουμε να το επισκεφτούμε. Η πρώτη θετική εντύπωση σχηματίστηκε ήδη από το τηλεφώνημα που κάναμε για κράτηση. Μια ευγενέστατη και γελαστή φωνή μας είπε: Και βέβαια να μας έρθετε, σας περιμένουμε! Αισθάνθηκα σαν να πήγαινα επίσκεψη σε φίλους μου.

Το μαγαζί είναι εύκολο να το βρει κανείς και το παρκάρισμα είναι πανεύκολο. Τώρα όσον αφορά στον χώρο... τι να πω? Εμένα μια χαρά μου φάνηκε. Άνετα τραπέζια και καρέκλες με αρκετή απόσταση μεταξύ τους, ο κλιματισμός ήταν επαρκέστατος, το κάπνισμα απαγορευόταν, ωραία χρώματα και καναπεδάκια περιμετρικά για πιο cozy καταστάσεις. Βέβαια δεν έχω δει και τον παλιό ώστε να κάνω συγκρίσεις πάντως, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί τώρα, εμένα μια χαρά μου πάει για το στυλ του μαγαζιού, πάντα.

Και ας πάμε τώρα στο ένα από τα δυνατά χαρτιά του μαγαζιού που είναι το φαγητό του. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα νέκταρ και αμβροσία. Από τις πιο ωραίες σαλάτες που έχω φάει, όχι ότι πρόλαβα να φάω και πολύ, μιάς και η μικρά την ξεπάστρεψε σε dt! Πρασινάδες, ξινόμηλο, καβουρδισμένο αμύγδαλο, γλυκόξινο dressing, δροσερή, χορταστική, ένα ποίημα.

-Ντάκος βασιλικός. Άλλο ένα πιάτο αποκάλυψη. Ενώ είχα διαβάσει τα υλικά στην κάρτα τίποτα δεν με είχε προετοιμάσει για το αποτέλεσμα. Παξιμάδι τόσο τραγανό, όσο πρέπει, καρεδάκια νοστιμότατης ντομάτας, κατίκι που έδινε μια υπόξινη νότα, ρόκα και περιχυμένο με ένα νοστιμότατο και πανάλαφρο στη γεύση pesto.

- Μοσχαρίσια μπριζόλα για μένα. Η αποτυχημένη επιλογή του γεύματος και εξηγούμαι: Η μπριζόλα ήταν νοστιμότατη, μαλακή, ωραία αρτυμένη, ψημένη όπως ζητήθηκε, συνοδευόταν από φρεσκοτηγανισμένες, τραγανές πατατούλες αλλά...... όταν έχεις έναν σεφ που δίνει δείγματα από τις σαλάτες ήδη, ενός ανθρώπου που έχει ανησυχίες και νόστιμο χέρι, ε! δεν παραγγέλνεις μπριζόλα αλλά κάποιο από τα πιο δημιουργικά πιάτα του καταλόγου. Mea culpa, mea maxima culpa! Προς γνώση και συμμόρφωση την επόμενη φορά!

- Πιάτο του Στέλιου Καβαλλάρη δηλαδή πρασάτο λουκάνικο σε κόκκινη σάλτσα με φέτα. Η επιλογή του συζύγου που όταν την άκουσα προσπάθησα να τον αποτρέψω σκεπτόμενη ότι σιγά και τι θάναι! Ε! λοιπόν ήταν καταπληκτικό. Το λουκάνικο καθόλου βαρύ, η σάλτσα ομοίως και από τις πιο νόστιμες που έχω φάει, η φέτα έλιωνε μέσα στην σάλτσα και σταματάω εδώ την περιγραφή γιατί μου τρέχουν τα σάλια. Ο καλός μου έμεινε λίγο νηστικός διότι τεχνηέντως του υπέκλεψα αρκετό.

- Κεμπάπ για τη μικρά. Ζουμερό, αφράτο, καρυκευμένο όσο πρέπει, φώναζε από μακριά την καλή ποιότητα της πρώτης ύλης που είχε χρησιμοποιηθεί. Συνοδευόταν από άφθονες πατατούλες, ντομάτα, κρεμμύδι με μαϊντανό και μια σάλτσα με βάση το γιαούρτι, η οποία ενώ περιείχε άνηθο, τον οποίο δεν αντέχω, ήταν τόσο νόστιμη που όλο και βουτούσα την πιτούλα μου. Ευτυχώς η κορούλα είχε φάει σχεδόν όλη τη σαλάτα και έτσι δέχτηκε να παραχωρήσει 2 κομματάκια στη μανούλα!

Το γεύμα μας συνοδεύτηκε από δύο μπύρες Ζέος, εκ των οποίων η δική μου μαύρη, τις οποίες δοκίμασα για πρώτη φορά και μου άρεσαν πολύ και έκλεισε γλυκά με μία πανακότα -δυστυχώς το εκμέκ που είχα βάλει στο μάτι δεν υπήρχε- η οποία ήταν πολύ νόστιμη, στιβαρή και ελαφρώς βουτυρένια. Ίσως όχι το real thing αλλά ευχαρίστως θα την ξαναέτρωγα. Να μην ξεχάσω και τα νόστιμα πιτάκια που έρχονται στην αρχή αντί για ψωμάκι, για τα οποία ντράπηκα να ζητήσω επανάληψη. Λάθος το οποίο, ομοίως, δε θα επαναλάβω.

Το δεύτερο δυνατό χαρτί του μαγαζιού είναι η εξυπηρέτηση η οποία γίνεται ταχύτατα, πρόσχαρα, φιλικά, με απροσποίητο χαμόγελο και ευγένεια από μία κυρία η οποία πρέπει να είναι η σύζυγος του σεφ και μία νεαρότερη κοπέλα. Ειδική μνεία στον σεφ ο οποίος την ώρα που φεύγαμε μας ξεπροβόδισε ευγενικά ρωτώντας μας αν ήταν όλα εντάξει. Και το φαγητό να μην ήταν τόσο καλό, θα επέστρεφα στο μαγαζί, μόνο και μόνο για τη ζεστασιά που μου έβγαλε. Καταλαβαίνω, ακριβώς, γιατί κάποιοι από τους χρήστες του site αισθάνονται τα παιδιά, πλέον, φίλους τους.

Check please: 50 ευρώ και κάτι, με απόδειξη που ήρθε μαζί με τον λογαριασμό και τα άξιζε μέχρι τελευταίου cent!

Να ναι καλά οι φίλοι του site, καιρό είχα να ενθουσιαστώ έτσι με εστιατόριο. Περιμένω με ανυπομονησία να επιστρέψω για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα τους. Τώρα που το σκέφτομαι...... μήπως να κανονίζαμε καμμιά έξοδο όλοι μαζί??? Πάντως αν συμβεί κάτι τέτοιο, θα με αφήσετε να τρώω από τα πιάτα σας έτσι?