Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Η ιδεα του να βγω για φαγητο τριγυρίζει πάντα στο μυαλό μου, όποτε η ξαφνική πρόταση που δέχτηκα απο μια φίλη να πάμε στο ψυχικό για σουβλάκια, θα έβρισκε σίγουρα ανταπόκριση. Έτσι λοιπόν τέσσερα άτομα κατευθυνθήκαμε στο biftekakia kai souvlakia, στο Ψυχικό, στον παράδρομο της Κηφισιας. Η καλή παρέα ήταν το μονο που κράτησε μέχρι το τέλος της βραδιάς, γιατι η όρεξη για φαγητο δε βρήκε δυστυχώς ανταπόκριση.

Ο χώρος ειναι συμπαθητικός, κυριαρχεί το λευκό, καθαρός, αδιάφορος. Τώρα που καλοκαιριαζει, ανοίγουν οι τζαμαρίες και οι τέντες, κάνοντας το περιβάλλον λίγο πιο ελκυστικό, και γύρω γύρω εχει πέργκολες με πρασινάδα. Το παρκάρισμα ήταν πολυ εύκολη υπόθεση για μένα, προφανώς επειδή ήταν καθημερινή.

Η εξυπηρετηςη συμπαθητική, χωρις παρατράγουδα, αλλα τίποτα παραπάνω. Μόλις καθήσαμε ήρθε εμφιαλωμένο νερό, χωρις φυσικά να ερωτηθουμε, και δώσαμε την παραγγελία μας. Πήραμε μια σαλάτα του Καίσαρα, συμπαθητική, ικανοποιητική για τέσσερα άτομα, είχε αρκετά κομμάτια κοτόπουλου μεσα, και η σως ήταν στη σωστή αναλογία. Πηραμε ταλαγανι ψητό, ευτυχώς μαλακό αρκετά, δεν είχε πετρωσει, όπως μου εχει τύχει κατα καιρούς, και ψητά λαχανικά. Η μερίδα τίποτα το φοβερό, αντιθέτως θα έλεγα οτι ήταν μαλλον μικρή. Είχε Τρια κομματάκια μελιτζάνα, τρεις εξαιρετικά λεπτές ροδέλες κολοκύθι, αντίστοιχες πιπεριές, και δυο μανιτάρια.

Σαν κυριως επιλέξαμε να φτιάξουμε μια ποικιλία μόνοι μας, γιατι δεν φτιάχνουν εκείνοι, και ζητάει ο πελάτης τι και ποσο ακριβώς θα περιλαμβάνει, με το ανάλογο κόστος. Εμείς επιλέξαμε χοιρινά σουβλάκια, σουβλάκια κοτόπουλο και μπιφτέκια. Τα χοιρινά ήταν αξιοπρεπή, τα κοτόπουλα συμπαθητικά, τα μπιφτέκια καθόλου ζουμερά και ιδιαίτερα πικάντικα. Πιο πολυ γευοσουν τα μπαχαρικά παρά τα υπόλοιπα υλικά, γιατι άραγε;

Οι πατάτες ειναι κομμένες και τηγανισμένες σαν να ειναι τσιπς, με μπόλικη ρίγανη και αλάτι, σε σημείο που κάποιες έπρεπε να τις καθαρίσεις, γιατι απλά πικριζαν. Η μερίδα για τέσσερα άτομα απλά για γέλια. Πηραμε και μισό κιλό χύμα κοκκινο, στην αρχή δε με τρέλανε, μετα μαλλον το συνήθισα. ´Όσον αφορά τις Πιτούλες τις ψητές, πρεπει να ήταν δυο, κομμένες σε πολυ μικρα κομμάτια, για να ξεγελούν το μάτι.

Για γλυκό πηραμε μους σοκολάτας, μου άρεσε η αληθεια, και γιαούρτι με γλυκό τριανταφυλλο απο πάνω. Για κέρασμα στο τέλος, ούτε κατα διάνοια.

Τελικά, δε σκοπεύω να το ξαναεπισκεφτω, εκτός αν με καλέσει κάποια παρέα, αλλιώς να πληρώσω για το συγκεκριμενο μαγαζί, ούτε λόγος. Χάθηκαν τα σουβλατζίδικα; Ή μήπως αυτού του τύπου μαγαζιά, που έχουν μια διαφορετική εμφάνιση προσπαθούν να πείσουν οτι έχουν και καλύτερα σουβλάκια απο το σουβλατζή της γειτονιάς; Απορίες που λύνονται, μαλλον μετα απο εκτενείς επισκέψεις σε μέρη εστίασης και μετα απο βαθυστόχαστες σκέψεις αφού την έχεις πατήσει!