Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Και επιτελους καταφερα να επισκεφτω το απωθημενο που ειχα απο την ωρα που εγινα μελος του συγκεκριμενου site. Το druid..... Ηταν απο τις πρωτες διθυραμβικες κριτικες που διαβασα μολις εγινα μελος και ειχα εντυπωσιαστει απο τις περιγραφες δεδομενου οτι προερχονταν απο μελη πολυ ψαγμενα με το καλο φαγητο και με εμφανως πολυ μεγαλη πειρα σε μαγαζια αυτης της κατηγοριας. Επισης ηταν σε μια περιοχη που σαφως συχναζα μιας και ηταν πολυ κοντα στην περιοχη διαμονης μου.

Και ως εκ θαυματος βλεπω προ καιρου σε ενα εκπτωτικο site κουπονι απο το συγκεκριμενο μαγαζι. Οχι οτι αυτο με ωθησε ιδιαιτερα αλλα οταν εχεις ενα στοχο να πας καπου οπωσδηποτε ειναι ενα εναυσμα να το αποφασισεις.

Κλεισαμε λοιπον τραπεζι μια καθημερινη και πηγα κι εγω να διαπιστωσω κατα ποσο οι φιλοι μου που ειχα διαβασει μετ επιτασεως τις κριτικες τους ειχαν δικιο.

Οκ θεωρω πλεον καπως υπερτιμημενο το ολο θεμα αν και σαφως δεν θα παρεμβω στην γνωμη κανενος.

Θα κανω το σχολιο μου για καθε κατηγορια βαθμολογιας ξεχωριστα αυτη την φορα για να μπορω να αιτιολογησω και την βαθμολογια μου. Σαφως δεν θελω σε καμια περιπτωση να μειωσω γενικα ουτε το μαγαζι ουτε τον σεφ απλα βαθμολογω και κρινω την συγκεκριμενη μερα που μπορει ατυχως να ηταν μια κακη μερα του μαγαζιου.

Αρχιζω απο το θεμα του χωρου.

Οκ μιλαμε για ενα νεοκλασικο με μια αυλη που σαφως την βρισκεις σε πλειστα οσα μερη και με πολυ καλυτερη διακοσμηση. Τα καπως ιδιαιτερα τραπεζια σωζουν καπως την κατασταση στον εξω χωρο οπου και καθησαμε αλλα θεωρω ατοπο εντελως και την βιβλιοθηκη στην τζαμαρια και το σομον χρωμα στον τοιχο.
Η αυλη σχετικα ανετη και τα τραπεζια σε αποσταση ικανοποιητικη για να μην υπαρχει οχληση αλλα δεν ξερω τι θα συνεβαινε αν το μαγαζι ηταν γεματο την μερα που πηγαμε.

Θα σχολιασω θετικα την καθαριοτητα του χωρου της αυλης καθως και τη μουσικη που ηταν σε καλη ενταση ωστε να επιτρεπει να μιλησεις, αλλα θα σχολιασω αρνητικα τον θορυβο απο τον δρομο που περναει ακριβως διπλα και αναγκαζεσαι να διακοψεις την κουβεντα σου καθε φορα που καποιος Αιρτον Σενα περασει με το πειραγμενο παπι του με την κομενη εξατμιση. Σε γενικες γραμμες δεν μιλαμε για ενα ασχημο χωρο, εκπεμπει ηρεμια, αλλα σιγουρα δεν μιλαμε σε καμια περιπωση για κατι extreme που αξιζει πανω απο 3/4 και αυτο γιατι ολοι εδω θεωρω οτι μετα απο καποιες κριτικες κρινουμε συγκριτικα και οχι απομονωμενα το καθε μαγαζι που επισκεπτομαστε.

Προχωραμε στο θεμα της εξυπηρετησης.

Οκ εδω το μαγαζι περνει καραμπινατο 4/4 χωρις καμια εκπτωση. Πραγματική ευγενεια και χαμογελο κατα την εισοδο, εξυπηρετηση καθ'ολη την διαρκεια παραμονης και πραγματικο ενδιαφερον για την γνωμη των πελατων για την εικονα του μαγαζιου. Επισης η κοπελα που ειναι στο σερβις ειναι με το ματι συνεχεια επανω σου ( δεν ξερω πως θα ειναι αν ειχε πολλα τραπεζια να εξυπηρετησει ) και σε καθε περιπτωση ειναι ετοιμη να βοηθησει-εξηπηρετησει στο καθε τι.

Επισης η ιδιοκτησια ( αν καταλαβα καλα ) ειναι εκει να εξηγησει - δικαιολογηθει - ευχαριστησει για οτι καλο η κακως κειμενο του μαγαζιου. Και αν θεωρησουμε οπως εχω ξαναγραψει οτι καλο φαγητο βρισκεις σε πολλα μερη πλεον σημερα αλλα ευγενεια και εξυπηρετηση σε λιγα, τοτε το μαγαζι σαφως αξιζει ευσημα και δημιουργει καποια δυσφορια οταν χρειζεται να εισαι αντικειμενικος και να γραψεις πραγματα που δεν ειναι τοσο κολακευτικα.

Συνεχιζουμε με το κυριως πιατο των κριτικων που σαφως ειναι η γευση που προσφερει το εν λογω μαγαζι........ Σαφως δεν θα εδινα σε καμμια περιπτση ουτε το 3/4 αν η εξηπηρετηση δεν ηταν αψογη και το σερβις τοσο καλο.
Αφηνω ενα παραθυρο στην κακη μερα και δεν βαζω 2/4 στην γευση ( αυτο μου ηρθε πρωτο στο μυαλο ) και επιφυλασομαι σε επομενη επισκεψη να κρινω πιο αυστηρα η πιο διθυραμβικα και να ακολουθησω τις κριτικες φιλων και εμπιστων.

Ξεκινησαμε με το κερασμα του μαγαζιου που ηταν καποια κριτσινακια με ενα ντιπ γιαουρτιου αρκετα ευχαριστα αλλα οχι κατι ευφανταστο οπως και καποιες μινι μπρουσκετουλες που ηταν πολυ καλες ως συνοδευτικο για το κρασι μας.

Η παραγγελεια μας

Πηραμε μια σαλατα του καισαρα..... Τα υλικα μεμονομενα.. φρεσκοτατα ηταν δεν λεω και το ψησιμο του κοτοπουλου ικανοποιητικο, τα flakes παρμεζανας ανυπαρκτα σχεδον αλλα δεν ειχε φροντισει κανεις να τα δεσει μεταξυ τους.
Σως ανυπαρκτη μεσα στο πιατο ( οσοι εχουν διαβασει προηγεουμενες κριτικες μου επειδη παντα σχολιαζω την σως στην σαλατα εχω πει οτι ειμαι λατρης του τοσο-οσο ) και για τον λογο αυτο μας εφεραν μια δαχτυλιθρα συμπληρωματικη λεει σως. Δεν θα την ξαναπαραγγελνα με τιποτα την συγκεκριμενη.

Δευτερο πιατο επιλογη μας ηταν το καρπατσιο μοσχου.
Δεν νομιζω οτι σε καμμια περιπτωση αυτες οι ανοστες μπουκιες ικανοποιησαν εμενα η την παρεα μου. Μονο με την προσθηκη καποιου λαδολεμονου μπορουσες να νιωσεις καποια γευση αλλιως το πιατο ηταν εντελως ανοστο.
Αν καποιος σκεφτεται οτι το κρινω απλα θα επισημανω οτι το συγκρινω με αντιστοιχα πιατα αλλων καλων εστιατοριων. Και σαφως θα δηλωσω οτι συγκρινω το druid με αντιστοιχα καλα μαγαζια του κεντρου και οχι με απλα εστιατορια η ταβερνες, γιατι ουτε το στυλ του μαγαζιου ουτε το μενου παραπεμπουν σε τετοια.

Τριτο πιατο που ηταν και το ενα κυριως ηταν το ριζοτο με γαριδες και ζαφορα.
Εδω λοιπον ερχομαι στο 1/4. Το ρυζι αβραστο σε επιπεδο να κολαει στα δοντια.
Σαφως δεν εχει σχεση το αβραστο με το aldente. Οι γαριδες σε ικανοποιητικο επιπεδο αλλα σαφως δεν παραγγειλαμε γαριδες σαγανακι οποτε εγω κρινω το ρυζι. Θα επισημανω γιατι δεν θελω σε καμια περιπτωση να αδικησω το καθ'ολα αξιοπρεπεστατο μαγαζι και το σερβις του οτι η κυρια ( μαλλον η υπευθυνη ) αναγνωρισε αμεσα το θεμα και προσφερθηκαν να μας αλλαξουν το πιατο οπως και σαφως προσφερθηκαν ευγενεστατα να μας κερασουν γλυκο στο τελος ενεκα της αστοχιας. Τονιζω παλι για μια ακομα φορα οτι το εστιατοριο δεν κρινεται απο μια και μονη επισκεψη και κρινεται η επισκεψη και μονο.

Τεταρτο πιατο επισης κυριως ηταν το ψητο λαυρακι που εδω αποκαλυπτομαι οντως. Σαφως μιλαμε για το πιατο του 4/4 και σαφως μιλαμε για το πιατο που ανεβαζει τον μεσο ορο. Δεν θεωρω οτι κανενα φαγητο ειναι ευκολο να φτασει το απωγειο γευσης ακομα και αν ειναι ενα απλο φιλετο ψαριου ψημενο. Η συνοδεια του ψαριου ηταν με καποιες πινελιες απο φαβα και καποια αλλη εντραδα πολυ νοστιμη που εφερνε σε σως μπαρμπεκιου και εκανε παρα πολυ καλη χημεια με το ψητο ψαρι.

Ως πεμπτο θεμα θα σχολιασω ( οπως παντα ) την σχετικη διαθεσιμη λιστα κρασιων του μαγαζιου. Πολυ φτωχη..... δυστυχως πολυ λιγες ετικετες που μπορουν με αξιοπρεπεια να συνοδευσουν ενα καλο φαγητο ιδιαιτερα σε λευκα κρασια. Στα κοκκινα καπως καλυτερη η κατασταση αλλα και παλι ελλειπης.
Τετοια μαγαζια που σερβιρουν ιδιαιτερες γευσεις θεωρω οτι θα επρεπε να εξυπηρετουν μια πιο πληρη γκαμα γουστων στο καλο κρασι. Με ενα καλο σομελιέ μπορουσε το μαγαζι να βαλει καποια ποιοτικα κρασια μικρων Ελληνων παραγωγων και οχι σε μαγαλες ποσοτητες για να μην υπαρχει κοστοβορο στοκ.
Προσωπικη αποψη παντα και οχι προταση.

Θα κλεισω την κριτικη της γευσης με κατι που ειναι σχετικο αλλα οχι γευση. Το food styling του μαγαζιου. Ισως εδω αξιζουν στον σεφ τα απολυτα συγχαρητηρια.
Απο τα κερασματα ( κριτσινια, μπρουσκετες ) μεχρι το λαυρακι ολα σχεδιασμενα τελεια πανω στα πιατα. Τοσο πολυ που σε καποιες στιγμες ξεχνας και την ιδια την γευση. Εξ'ου και το 3/4 στην γευση που σαφως θα επρεπε maximum να ειναι 2,5/4.

Κλεινουμε με την αποψη αν το value for money για αυτο το μαγαζι ειναι τιμιο και αξιπρεπες. Ειναι σαφως.... και αν εξαιρεσουμε τις αστοχιες και πετυχουμε τον σεφ σε καλη μερα ( αυτο που μαλλον συνεβη στους προηγουμενους χρηστες -κριτες ) με δεδομενο και το γεγονος οτι υπαρχει πραγματικο ενδιαφερον για το αποτελεσμα, πιστευω οτι στο druid μπορεις να περασεις ενα πολυ ομορφο γευστικο ταξιδι.

Δεν θα προτεινω το μαγαζι σε αυτη την κριτικη μου αλλα καποια στιγμη θα επανελθω.

Τελος..... χιλια συγχαρητηρια για το ονομα του μαγαζιου.... εμπνευσμενο.... ευηχο.... υπεροχο.