Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Η ιστορία έχει κάπως έτσι...

Κατά τη διάρκεια κάποιων προπονήσεων τον χειμώνα του 2014/2015, στις 10λεπτες διατάσεις λέμε και καμιά μ@λ@κία για να περάσει η ώρα με τους συμπαίκτες μου. Άλλος για γυναίκες, άλλος για τη σχολή του, άλλος για το επικείμενο ματς του Σαββάτου. Εγώ κυρίως για εστιατόρια...

Με ρωτάει ένας συμπαίκτης που να πάει να φάει στο Αιγάλεω, του απαντώ στο Ρακολέμονο σαν πρώτη επιλογή. Πετάγεται κάποιος άλλος συμπαίκτης και λέει "Ρεμεζέ... πολύ δυνατά κρεατικά". Η σεζόν τελείωσε, οι προπονήσεις ελαχιστοποιήθηκαν μα τα κουπονοσάιτ ανά διαστήματα όλο και κάποια πρόταση θα έχουν να σου κάνουν. Μία από αυτές ήταν το Ρεμεζέ που το είχα τσεκάρει και στο facebook και ήταν πάντα γεμάτο. Βρίσκεται και σχετικά κοντά, οπότε αποφάσισα να κάνω αγορά 2 κουπονιών για 4 άτομα.

Η επίσκεψη έγινε Παρασκευή 8/5/2015 ώρα 21:15,4 άτομα. Οι προσδοκίες πολλές...

Το μαγαζί είναι αρκετά δημοφιλές αν κρίνω από την προσέλευση της βραδιάς όπου ήταν σχεδόν γεμάτο. Βρίσκεται σε πεζόδρομο μαζί με αρκετά ακόμα μαγαζάκια που τα τιμά η νεολαία και όχι μόνο. Εύκολα μπορεί να εντοπιστεί το σημείο καθώς είναι μεταξύ Ιεράς οδού και Θηβών με κατεύθυνση προς Πειραιά. Ο χώρος είναι ζεστός και παρείστικος, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες. Πρέπει να ήταν παλιό σπίτι όπου διαμορφώθηκε με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, έναν χώρο πιο μέσα που καλύπτεται από τέντες αλλά και άλλον ένα που βρίσκεται η κουζίνα και χωράει 6-7 τραπεζάκια. Νομίζω για το καλοκαίρι είναι πολύ καλή λύση να καθισετε στον πεζόδρομο. Η διάθεση σας θα είναι σίγουρα χαλαρή. Εμένα μου θύμησε μια επίσκεψη σε φιλικό σπίτι με αυλίτσα.

Η εξυπηρέτηση είναι από νέα παιδιά, 3-4 άτομα αγόρια και κοπέλες. Λόγω κουπονιού (η απόψη μου) δυσκολεύτηκαν να μας εξυπηρετήσουν, πράγμα λογικό γιατί η μέρα είναι από τις πιο εμπορικές τους. Επίσης τοποθετηθήκαμε μέσα, κοντά στην κουζίνα, ομολογουμένως στο λιγότερο καλό σημείο. Δεν μπορώ να τους κατακρίνω αλλά από την άλλη νομίζω θα κέρδιζαν πολλά περισσότερα αν (επαναλαμβάνω στο δικό μου μυαλό) μπορούσαμε να έχουμε έστω και μία επιλογή τραπεζιού. Οι χρόνοι στο σερβίρισμα ήταν αρκετά καλοί, με τόσο κόσμο όμως που υπήρχε ήταν αδύνατον να επικοινωνήσουμε για ότι θέλουμε μαζί τους, ίσα τα απολύτως απαραίτητα. Χωρίς προβλήματα πάντως. Ένα κλικ καλύτερο του παλικαριού από της κοπέλας.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να σε κουράζει, σε ομολογουμένως καλές τιμές όπου αν σου αρέσει το μαγαζί μπορείς να το κάνεις στέκι.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη στα 2 ευρώ για 4 άτομα. Δεν συνοδευόταν από κάποιο ντιπ, ενώ δεν το δοκίμασα καν. Τρωγόταν απλώς.

- Χαλούμι σχάρας με μαρμελάδα πορτοκάλι στα 4 ευρώ.3 κομμάτια χαλούμι με έτοιμη μαρμελάδα. Θα το ήθελα λίγο παραπάνω ψημένο για να είναι πιο μαλακό, η γεύση της μαρμελάδας μου θύμησε πιο πολύ νεράτζι ή κυδώνι.

- Ψητές πατάτες γεμιστές με καπνιστό χοιρινό και τυρί Μετσόβου στα 3.5 ευρώ. Η διατύπωση ήταν λανθασμένη. Ήταν μια ψητή πατάτα με τη φλούδα της, λουσμένη με χοιρινό και τυρί. Δεν ήταν και η πιο νόστιμη που έχουμε φάει αλλά ήταν αξιοπρεπής, κάτι όμως της έλειπε.

- Μανιταροκεφτέδες στα 4 ευρώ,4 τεμάχια. Αξιοπρεπείς συνοδευόμενοι με σως γιαουρτιού. Τραγανοί απ'έξω, σχετικά μαλακοί από μέσα.

- Κριθαρένιος ντάκος στα 4.5 ευρώ με ανθότυρο, τσούσκες, τοματίνια και καπαρόφυλλα. Το παξιμάδι ήταν αρκετά σκληρό, το τυρί πολύ αλμυρό ενώ τα τοματίνια θα ήταν προτιμότερο να αντικατασταθούν από φρέσκια τομάτα που θα "πότιζε" και το παξιμάδι. Ποσοτικά αρκετά καλή πάντως.

- Χοιρινό ριγανάτο με γραβιέρα στα 5 ευρώ. Μας παρουσιάστηκε σαν τηγανιά, στους άλλους άρεσε είναι η αλήθεια καθώς το κρέας ήταν μαλακό. Τα μανιτάρια ήταν νόστιμα αλλά σαν πιάτο εμένα δεν μου άρεσε. Η σάλτσα πολύ "γυαλιστερή" οπτικά ενώ εμένα μου φάνηκε σαν βραστό το κρέας. Εγώ προσωπικά δεν θα το παρήγγελνα.

- Αυγα μάτια με πολύχρωμες πιπεριές και απάκι Κρήτης στα 5 ευρώ. Πολυφορτωμένο πιάτο με μπόλικα υλικά όπου σαν αποτέλεσμα είχε να χαθεί η συνοχή. Μπόλικο απάκι στη βάση με λίγο παραπάνω λαδάκι, πατάτες τηγανιτές και αρκετή σάλτσα τομάτας. Το αβγό καλύφθηκε από τα υλικά και στέγνωσε, ίσως αν έσπαγε ο κρόκος να ήταν πιο νόστιμο το αποτέλεσμα.

- Κεμπάπ γιαουρτλού χειροποίητο στα 6 ευρώ. Κατ'αρχάς δεν μιλάμε για γιαουρτλού. Το γιαούρτι ήταν μόνο στην άκρη του πιάτου. Τα κεμπάπ 3 στον αριθμό και αρκετά τσουπωτά αλλά όχι ιδιαίτερα αφράτα. Ωραία προσθήκη η τοματούλα που με τα ζουμιά της πότιζε τις πιτούλες. Αρκετά χορταστικό πιάτο αλλά και βαρύ επίσης...

- Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό στα 5.8 ευρώ συνοδευόμενο με πατάτες ψητές, που μάλλον είχαν τηγανιστεί πρώτα. Οι φίλοι το βρήκαν πικρό. Εγώ μια μπουκιά που πήρα γιατί είχα σκάσει από τα υπόλοιπα δεν το βρήκα τόσο χάλια όσο οι άλλοι. Το φιλέτο θα μπορούσε να ήταν λιγάκι πιο ζουμερό. Η σάλτσα ήταν κιτρινωπού χρώματος αλλά όχι δυσάρεστη. Η γέμιση με τυρί και πράσο (?) δεν ήταν τόσο κακή. Έμεινε πάνω από το μισό. Οι πατάτες σκληρές, ίσως κάποιο αλατάκι ή βουτυράκι τους έδινε λίγο χρώμα.

- Νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν
- 3 μπύρες 500άρες (1 Άλφα και 2 Φιξ) στα 2.50 επι 3=7.5 ευρώ
- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 1.80 επί 2= 3.60 ευρώ.

Συνολικά στα 50.9 ευρώ, μείον τα 40 ευρώ του κουπονιού δώσαμε άλλα 10.9 ευρώ. Κάποιο κέρασμα δεν υπήρχε αλλά ΟΚ, εδώ δεν ικανοποιηθήκαμε από τα προηγούμενα.

Σαν τελική εντύπωση θα πω όχι ιδιαίτερα καλή. Το VFM πιο λογικό θα ήταν στα 2.5, το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Έχουν όλο το πακέτο και τη διάθεση για να πετύχουν αλλά οι φαντεζί περιγραφές και τα πολλά υλικά σε κάθε πιάτο για να κάνουν τη διαφορά, στη δική μας περίπτωση δεν μας κέρδισαν. Θα προτιμούσα πιο απλούς συνδυασμούς στα πιάτα για να συνοδευτούν τα ποτά μας.

Λυπάμαι που το λέω αλλά ανέμενα αρκετά περισσότερα. Εύχομαι οι επόμενες κριτικές να είναι πιο ενθαρρυντικές.