Μεξικό - Κούβα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Ay ay ay! Ένα είναι το σίγουρο, αν είστε φαν των αυθεντικών πικάντικων απολαύσεων, θέλοντας ταυτόχρονα να νιώθετε ξεκάθαρα τις γεύσεις παρά το "κάψιμο", πιστεύουμε θα λατρέψετε το Taqueria Maya. Ακόμα και αν δεν είστε φαν, αλλά θέλετε να δοκιμάζετε τα πάντα, είναι η τέλεια αρχή.

Ο χώρος μικρός αλλά καθόλου άβολος. Στενόμακρος, χρωματιστός και πολύ ευχάριστος. Σοφή η επιλογή τους να βάλουν καθρέφτες κατά μήκος του ενός τοίχου, δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι το μαγαζί είναι μεγαλύτερο. Στην μία άκρη η είσοδος, στην άλλη η μεγάλη τζαμαρία με τα υλικά που περικυκλώνει την κουζίνα. Το γεγονός ότι τα βλέπεις όλα να γίνονται μπροστά σου, είναι γενικά ένα μεγάλο συν.

Η εξυπηρέτηση υπέροχη. Κατατοπιστική και υπομονετική. Τα παιδιά κάνουν πραγματικά πάρα πολύ καλή δουλειά. Προσπαθούν να καταλάβουν πόσο καυτερό θες κάτι, ώστε να απολαύσεις το γεύμα σου όσο περισσότερο γίνεται. Είναι μαγαζί self service, οπότε πας, δίνεις την παραγγελία, έχοντας την ευκαιρία και να "πειράξεις" λίγο τα προτεινόμενα fillings για να έρθουν στα μέτρα σου και στη συνέχεια πηγαίνεις να αυτό-σερβιριστείς. Εμείς παρ'όλα αυτά, πήραμε τα προτεινόμενα. Όσο να'ναι ήμασταν σίγουροι πως τα παιδιά ήξεραν πολλά παραπάνω από μας.

Είπαμε πως θέλουμε να είναι "μέτρια" σε ότι αφορά το πόσο καυτερά θα είναι. Και αυτό για τον εξής λόγο: Είμαστε δύο οι Φ & Σ, και για έναν από μας τα καυτερά δεν είναι καθόλου μα καθόλου γνώριμα. Είχε πλάκα όμως αυτό στην επίσκεψή μας. Αποφασίσαμε, επειδή πρώτη φορά δεν συμφωνούμε απόλυτα σε κάποια πράγματα να δώσουμε δύο γευστικές γωνίες για την κριτική του φαγητού. Πιστεύουμε η κριτική θα είναι πιο βοηθητική έτσι.

Ξεκινάμε λοιπόν:

Από τον Φ (με αρκετή εμπειρία στις καυτερές γεύσεις): Παραγγείλαμε tacos με 3 διαφορετικά fillings, κυρίως για να δοκιμάσουμε τα διάφορα αγαπημένα κρέατα. Μοσχάρι, χοιρινό και κοτόπουλο. Για μένα, η πρώτη μπουκιά φτάνει για να σε πείσει. Αξίζει. Φρεσκότατα υλικά, με το κρεατάκι ψημένο τέλεια και τις σάλτσες να απογειώνουν τη γευστική εμπειρία. Την απογειώνουν κανονικότατα όμως. Πάντως την επόμενη φορά σκέφτομαι να τα παραγγείλω πιο καυτερά για τον εαυτό μου.

Από την Σ (με μηδενική εμπειρία σε τέτοιου είδους γεύσεις): Το νερό, μου ήταν απαραίτητο. Ήταν ένα σοκ για μένα στην αρχή, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη, ένιωθα ξεκάθαρα τα διαφορετικά υλικά που είχαν μέσα τα tacos. Και ήταν φρεσκότατα. Δεν μπορούσα βέβαια να φάω κάποιο ολόκληρο, δεν άντεχα, αλλά την επόμενη φορά με την πιο ήπια σάλτσα, ανυπομονώ να τα καταφέρω. Η επίγευση δε, ήταν απίστευτη! Δεν μετανιώνω καθόλου που δοκίμασα. Ήταν ό, τι ακριβώς χρειάζεται για να γνωρίσεις το συγκεκριμένο στυλ κουζίνας.

Στα πλην το ότι έπρεπε να παραγγείλουμε το νερό. Σε προηγούμενη κριτική είχαμε διαβάσει ότι σου προσφέρουν ποτήρι, ελπίζουμε απλά να ξεχάστηκαν με μας. Οι τιμές, δεν ξεπερνούν με τίποτα τα 10 ευρώ το άτομο, και σίγουρα αξίζει αν σκεφτείς ότι οι πίτες τους είναι χειροποίητες και τα υλικά φρεσκότατα. Ωστόσο μια μικρή μείωση των τιμών σε κάποια πιάτα, θα το έκανε τέλειο πιστεύουμε.

Συμπέρασμα. Φυσικά και θα ξαναπάμε. Απλά ο καθένας θα πάρει τα δικά του. Μη διστάσετε να ρωτήσετε κάτι τα παιδιά που τα ετοιμάζουν, θα είναι σίγουρα πολύ βοηθητικοί. Στο τέλος μας ρώτησαν και αν μας άρεσε το φαγητό, αν είχαμε καμιά παρατήρηση. Πάρα πολύ ωραία όλα τους. Μας έφτιαξε την διάθεση για την υπόλοιπη βραδιά.