Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Σάββατο βραδάκι μετά από δουλίτσες και καφέδες, φίλη από τον Πειραιά έρχεται προς τα μερη μου για να τα πούμε να πιούμε κρασάκι και να.. τσιμπολογήσουμε!! Αν και ήμουν ήδη Ν. Φιλαδέλφεια για καφεδάκι και η πρώτη παρόρμηση ήταν για κάποιο μεζεδοπωλείο της αγαπημένης Τρυπια (αγαπημένο ΡΟΝΤΙΚΙ πόσο συμφωνώ και πόσο μα πόσο δίκιο έχεις για τα μαγαζάκια της!! ) όμως γίνεται ο χαμός από κόσμο, το παρκάρισμα είναι πλέον αδύνατο, έχει αρχίσει κι ένα ψιλοβροχο, κράτηση δεν έχουμε κάνει και στρίβω προς Νέα Ιωνία. Θυμήθηκα το Πιάτσα Μεζεδάκι, ρίχνω την πρόταση, γίνεται δεκτή!!

Το Πιάτσα Μεζεδάκι προσωπικά το έχω τιμήσει δεόντως αρκετές φορές και με χαροποιεί ιδιαίτερα η παρουσία του για δύο κυρίως λόγους. Ο πρώτος είναι ότι έχω ένα υπερβολικό δέσιμο κι αγάπη με την περιοχή μου και χαίρομαι πολύ όταν αναβαθμίζεται κι αυτό θεωρώ ότι γίνεται σιγά σιγά τώρα που ξεφυτρώνουν μαγαζάκια σαν κι αυτό για φαγητάκι που ομορφαίνουν και τη γειτονιά! ο δεύτερος λόγος είναι πρακτικός, τρώμε πάντα ωραία και είναι πολύ κοντά μας, πάμε ακόμη και με τα πόδια για βολτούλα!

Είναι γωνιακό με προσανατολισμό προς τις γραμμές του τρένου (η θέα των φωτισμένων βαγονιών μπορεί να πεις ότι είναι και λίγο ατραξιόν για όσους δεν την έχουν συνηθίσει! ) ανάμεσα στους σταθμούς Πευκάκια και Νέα Ιωνία (πιο κοντά στο δεύτερο όμως). Το βρίσκεις πολύ εύκολα. Η Ελευθερίου Βενιζέλου, στην αρχή της οποίας βρίσκεται, είναι ένας από τους πλέον κεντρικούς δρόμους της Νέας Ιωνίας και τέμνει κάθετα την Λεωφόρο Ηρακλείου. Μετά το φανάρι της Ηρακλείου στο τέλος της κατηφόρας στο δεξί σας χέρι πριν τη γέφυρα του τρένου είναι. Η Πάρσης (επί της οποίας είναι και η είσοδος) είναι ο μικρός δρόμος που πηγαίνει παράλληλα με το τρένο (δεξιά μετά τη διασταύρωση του Τροχονόμου). Για όσους ξέρουν την περιοχή το τεράστιο κτήριο στεγάζει επίσης και την Εφορία (ελπίζω αυτό να μην σας κόψει την όρεξη!! ).

Η ώρα 20.30 περίπου διαλέγαμε θέση να παρκάρουμε! Παρκάρισμα γενικά πανεύκολο ιδίως αν πάτε νωρίς -τρία γύρω στενά προσφέρονται αλλά και μετά τη γέφυρα υπάρχει δωρεάν μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ.

Κράτηση δεν είχαμε αλλά ημασταν μόλις δυο τσούπρες και μας βόλεψαν αμέσως. Είχε ήδη δυο τρεις μικρές παρέες αλλά ως το τέλος της βραδιάς δεν έπεφτε καρφίτσα από τον κόσμο!! Κυρίως νεαρά παιδιά -πάντα είναι γεμάτο από μεγαλες χαρούμενες παρέες με νεούδια και φοιτητές με τα χάχανα και την γλυκιά φασαρία τους! Προς τα μεσάνυχτα ολόκληρη η περιοχή βούιζε από το κουβεντολόι τους!!

Ο χώρος είναι όμορφος πεντακάθαρος και φωτεινός κυριαρχεί το άσπρο χρώμα με όμορφες διακοσμητικές πινελιές (πχ ένα τεράστιο πηρούνι κι ένα επίσης τεράστιο κουτάλι στον ένα τοίχο, φωτιστικό που του κρέμονται μαχαιροπήρουνα, μια κρεμάστρα με κουζινικά στον άλλο τοίχο, στένσιλς με κατσαρολικά περιμετρικά του χώρου με τη τζαμαρία, μικρές λεπτομέρειες που εμένα προσωπικά το έχω πει με κερδίζουν) Τραπεζάκια μικρά σχετικά πολύ κοντά το ένα στο άλλο αλλά ο τρόπος που τα έχουν βάλει δεν σε κάνει ακούσιο ωτακουστή στην κουβέντα του διπλανού. Καρέκλες οι γνωστές του καφενέ (λίγο η μεσούλα πιάνεται αν δεν είσαι φοιτητής εννοώ) και λίγα καναπεδάκια. Γαλάζια χάρτινα σουπλά με τον κατάλογο επάνω τυπωμένο (εννοείται σούφρωσα έναν μπαμπά Fratello!! )

Με το που καθήσαμε κανατούλα με δροσερό νεράκι βρύσης (που ανανεώθηκε μετά) μπράβο τους σε αυτό! Ψωμάκι ζυμωτό σε ένα πανεράκι (ίσως έχει δίκιο η έμπιστη φίλη ΡΟΝΤΙΚΙ κι εγώ σαν να διέγνωσα γλυκάνισο στο ψωμί που δεν τον αγαπώ)πάντως υπεραρκετό μάλιστα για δυο άτομα, με ένα πολύ ενδιαφέρον ντιπ (είχε χρέωση 0,50 ευρώ το άτομο). Κυρίως θέλαμε κρασάκι να πιούμε και κανένα μεζέ για να τσιμπήσουμε κι έτσι διαλέξαμε

-"Πατάτες αλλιώς" (5 ευρώ) που είναι ένα μεγάλο μπωλ με κυβάκια πατάτας με τη φλούδα μαγειρεμένα με φρέσκο κρεμμύδι τυρί και σκορδόλαδο. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΕΣ!! Βέβαια εγώ είμαι πολύ του σκόρδου και του κρεμμυδιού, ίσως σε κάποιον αλλο να έπεφταν βαριές

-Χοιρινή Τηγανιά με σάλτσα μουστάρδας και τυρί Φιλαδέλφεια (6,50 ευρώ) ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙMΟ πιάτο και αρκετό σε ποσότητα, η φίλη μου μάλιστα είπε ότι ήταν καλύτερη κι από την τηγανιά της Φυσαρμόνικας

-Λουκάνικο χωριάτικο (6,50 ευρώ) σερβιρισμένο με πιτάκια και μουστάρδα Πάρα πολύ ωραίο κι αυτό, αρκετά πικάντικο (αν και για μένα ως τώρα το ωραιότερο το έχω φάει στο Γυμνάσιο αλλά κι αυτό μπήκε στην τριάδα των νικητών)

-Σαγανάκι κανταϊφι με σως μελιού (6,50 ευρώ) ΥΠΕΡΟΧΟ και πολύ διαφορετικό σαν γεύση προσωπικά το λάτρεψα αυτό το πιάτο
Ήπιαμε χύμα κρασάκι ημίγλυκο λευκό (1,50 λίτρο!! ) ήταν πολύ ωραίο και χωρίς πονοκέφαλο την άλλη μέρα (4 ευρώ/500 μλ)

Στο τέλος μας κέρασαν ένα ωραίο γλυκάκι (σαν τσουρεκάκι μελωμένο κι από πάνω είχε κρέμα φράουλα και ξηρούς καρπούς)

Επειδή έχω πάει αρκετές φορές, έχω επίσης δοκιμάσει τα Σκιουφιχτά μακαρόνια με απάκι που είναι πάρα πολύ ωραία (6,50 ευρώ) την τηγανιά κοτόπουλο (6,50 ευρώ) τους ντοματοκεφτέδες (5,50 ευρώ) και αρκετές από τις σαλάτες τους (όλες έχουν χρέωση 6 ευρώ και είναι απόλυτα ικανοποιητικές σε ποσότητα γεύση και δροσιά) δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα δυο τρία θαλασσινά που έχει ο κατάλογος και για αυτά δεν έχω άποψη αλλά κατά τα άλλα δικαιωματικά οι 3 ντοματούλες στη γεύση! Το μικρό παράπονο της γλυκατζούς (που είμαι! ) μόνο δυο γλυκάκια στον κατάλογο!!

Όλα τα μεζεδάκια του κυμαίνονται από 5 ευρώ έως μάξιμουμ 7,50 ευρώ κι έχουν κι ένα ωραίο ρακόμελο και οινόμελο για όσους θέλουν να τα δοκιμάσουν (ίσως πιο προς το χειμώνα μάλλον) Πληρώσαμε 19 ευρώ το άτομο έχοντας όμως πιει 1,50 λίτρο κρασί (χωρίς το κρασί θα ήταν περίπου 13 ευρώ/άτομο) κι η κανονικότατη απόδειξη στο τραπέζι μας! Δικαιωματικά λοιπόν οι 3 ντοματούλες!
Εύφημο μνεία στα παιδιά του σέρβις!!

Μας εξυπηρέτησε στην αρχή ένα παληκαράκι, γρήγορο κι ευγενικό και προς το τέλος η κοπελίτσα-κουκλίτσα-δε χάνω το χαμόγελό μου και τα προφταίνω όλα-σπίντι γκονζάλες που έχουν σχολιάσει θετικά κι άλλοι χρήστες ως τώρα. Αυτά τα παιδιά είναι πραγματικά άξια λόγου, είναι πολύ νέα στην ηλικία έχουν όμως έναν επαγγελματισμό κι ένα ταλέντο στη δουλειά τους και μπράβο τους!!