Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Συμβουλευόμαστε συχνά το site για τις εξόδους μας ειδικά όταν πρόκειται για εστιατόρια που δεν γνωρίζουμε. Είναι η πρώτη κριτική που γράφω γιατί πιστεύω ότι οι καλές προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται!!

Μένουμε στα Βόρεια αλλά επισκεπτόμαστε συχνά τον Πειραιά γιατί μένει εκεί ένα συγγενικό μας πρόσωπο. Σε κάποια απ’αυτές τις επισκέψεις ανακαλύψαμε την “+ουσία“ από τότε το επισκεπτόμαστε συχνά και πάντα τρώμε αξιοπρεπέστατα, νόστιμα και φθηνά. Βρίσκεται πάνω σε έναν ήσυχο πεζόδρομο στο κέντρο του Πειραιά με πέργκολα και τραπέζια πάνω από τον κήπο Τερψιθέας.

Η ατμόσφαιρα ήρεμη, με τον σωστό φωτισμό και την πιο ιδανική (για τα δικά μου γούστα…) μουσική. Αγαπημένα ελληνικά, «έντεχνα» αλλά και κάποια κρητικά στην σωστή ένταση που δεν ενοχλούν την συζήτησή μας, αλλά κάνουν αισθητή την παρουσία τους…

Καλωσόρισμα με ρακί, το οποίο είναι ελαφρύ – απίθανο στη γεύση και την οσμή. Εμείς συνήθως συνεχίζουμε με χύμα λευκό κρασί Μοσχάτο Τυρνάβου - φοβερό άρωμα και χωρίς παρενέργειες την επομένη.

Ο κατάλογος του μαγαζιού περιλαμβάνει ποικιλία μεζέδων, αντιπροσωπευτικά πιάτα από την Κρητική κουζίνα και ψητά στη σχάρα σε μεγάλες μερίδες.

Έχουμε δοκιμάσει τα περισσότερα πιάτα του χωρίς να μας απογοητεύσει κανένα. Να αναφέρω:

Τα καλιτσούνια με μυζήθρα νοστιμότατα.

Τα μανιτάρια πλευρώτους τηγανιτά, υπέροχος μεζές, αλλά και ψητά που τα έχουμε ζητήσει είναι εξίσου ωραία.

Ανθότυρο ξηρό παλαιωμένο (που το έχουμε φάει μόνο στην Κρήτη) πικάντικο τυρί, εξαιρετικό συνοδευτικό για κρασί.

Κουνέλι τηγανιτό αρωματισμένο με θυμάρι.

Χωριάτικο κρητικό ζυμαρικό με πικάντικο λουκάνικο και σάλτσα ντομάτας.

Ροδέλες πατάτες τραγανά τηγανισμένες που συνοδεύονται με νοστιμότατη σαλτσούλα.

Οι σαλάτες φρεσκοκομμένες και το ελαιόλαδο πολύ καλό.

Γενικά τα κρέατα είναι κορυφαίας ποιότητας εξαιρετικά με υπέροχη γεύση και σωστό ψήσιμο.

Το σέρβις είναι πάντα άψογο στη κυριολεξία. Όλα φτάνουν στους σωστούς χρόνους, οι σερβιτόροι αριστεύουν στα καθήκοντά τους. Το ίδιο και οι ιδιοκτήτες κατασταλαγμένοι και απόλυτα συνειδητοποιημένοι στο τι κάνουν και γιατί το κάνουν.

Το κέρασμα στο τέλος είναι δεδομένο με φρεσκότατο σπιτικό χαλβά ή γιαουρτάκι με σπιτικό γλυκό του κουταλιού.

Ο λογαριασμός έρχεται συνήθως 15 -18 ερώ το άτομο αλλά μιλάμε για πολύ φαγητό και ποτό. Μπράβο στη φιλότιμη προσπάθεια η οποία φαίνεται ότι επιβραβεύεται, αν σκεφτεί κανείς ότι το μαγαζί, παρά την κρίση, φαίνεται να δουλεύει καλά.