Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Mια μικρή οικογενειακή μάζωξη μια Κυριακή μεσημέρι μας έφερε στο Osteria da Claudio, φυσικά ύστερα από δική μου προτροπή ως καλοφαγού και μάλιστα ask4food!

Στο μέρος αυτό διαισθάνθηκα ότι θα περάσω καλά από τη πρώτη στιγμή, βλέποντας τον χώρο, από μακρυά, πριν καλά καλά παρκάρω.
Τέσσερα άτομα καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο της οστερίας.
Ευτυχώς που είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση διότι το μαγαζί άρχιζε να σφύζει...

Ο χώρος απλός, με τζαμαρίες τριγύρω και παλιά καρτ ποστάλ στο επάνω μέρος.
Θα έλεγα, ότι το μέρος αυτό δεν είναι μια τυπική ιταλική οστερία αλλά κάτι ανάμεσα σε trattoria και ristorante. Bέβαια, το χύμα κρασί που συναντάμε - κυρίως - σε οστερίες, υπήρχε και μάλιστα προσφερόταν σε όμορφες κανάτες απ΄ότι πήρε το μάτι μου...

Το 3/4 στο χώρο αναφέρετα περισσότερο στη ζεστασιά αυτού του μέρους παρά στη διακόσμηση.

Με το που κάθισα μου έκανε εντύπωση ότι στο σουπλά μπροστά μου υπήρχε, με κάθε λεπτομέρεια ( βλ. υλικά - εκτέλεση ), συνταγή ιταλικού φαγητού και μάλιστα coda alla vacinata! Παρατηρώντας τα σουπλά των υπολοίπων διαπίστωσα ότι υπήρχαν και άλλες ιταλικές συνταγές για homework. Ηurray!!

Στην βεράντα, όπου καθισαμε, υπήρχε ένας πίνακας όπου αναγράφονταν τα πιάτα ημέρας. Και το κυριότερο.... υπήρχαν όλα!
O σεφ Ιταλός, από την όμορφη Τεργέστη, ο Claudio.
Ο κατάλογος του φαγητού ήταν απλός και ο αριθμός των πιάτων λογικός.

Παραγγείλαμε τα εξής:
-Για αρχή, μία Piadina Romana ( 8,00 ). Tυπικό φαγητό της Emiglia Romana, φτιαγμένο από τον σεφ με εξαιρετικό τρόπο. Κατέφθασαν τέσσερα τριγωνικά κομμάτια από αυτή την πίτα ( μοίαζει με ζύμη φοκάτσια ) γεμισμένη με ιταλικό τυρί (?) και ντομάτα. Καταπληκτικό πιάτο!!!!

-Μία σαλάτα με μανιτάρια, ρόκα, κρέμα τρούφας και καρυδάκια ( 8,50 ). Τα μανιταράκια ήταν φρέσκα porcini. Τέλεια και η σαλάτα μας!!!
Πολύ νόστιμα ψωμάκια ( σαν κουλουράκια στην όψη ) και δύο πακετάκια με κριτσίνια, ήρθαν από την αρχή μέσα σε ένα πανεράκι ( 3,00 ). Ήταν πεντανόστιμα οπότε χαλάλι η χρέωση...
Το νερό, αφού ερωτηθήκαμε (! ) προηγουμένως, ήρθε εμφιαλωμένο ( 2,00 ).

Από κυρίως δοκιμάσαμε:
-Mια μερίδα Rigatoni alle olive ( 8,50 ). Ο κατάλογος έγραφε Fetuccine alle olive άλλα επειδή δεν θέλαμε φετουτσίνι, παραγγείλαμε το ίδιο πιάτο σε ριγκατόνι. Το πιάτο ήρθε με κομματάκια ρικότα, επάνω στα ριγκατόνι (βλ. Ρώμη), ελιές και σκόρδο. Πολύ νόστιμο άλλα αρκετά καυτερό!

-Μια μερίδα Fusili al salmone, με φουσίλι και σολωμό, σερβιρισμένο μέσα σε ένα όμορφο οβάλ σκεύος ( 10,00 ). Νόστιμο και ελαφρύ πιάτο αλλά ο σολωμός ακριβοθώρητος... και το σπανάκι ελάχιστο!!

-Μια μερίδα Spaghetti Sigma Marisa ( 8,00 ). Νόστιμο και απλό πιάτο με φρέσκο βασιλικό και σκόρδο. Λιγότερο καυτερό από τα παραπάνω Rigatoni alle olive.

- Eγώ, δοκίμασα Casarecce, εκείνα τα μικρά και σγουρά ζυμαρικά που μοιάζουν με βίδες. Το πιάτο μου συνοδευόταν από κομματάκια Black Angus Ιρλανδίας (12,00 ). Τ Ε Λ Ε Ι Ο!!! Μικρά κομμάτια κρέατος φλέρταραν με φαντασία τα ατίθασα καζαρέτσε Μ ο υ.
'Oλα τα ζυμαρικά ήταν σπιτικά και, κατά τη γνώμη μου, al dente!!

Από γλυκά, δοκιμάσαμε:
- Μία πανακότα με καραμέλα μέσα και έξω. Νόστιμο γλυκό αλλά έχω δοκιμάσει και καλύτερα!

- Μια πάβλοβα με φράουλες. Απλά συμπαθητική, ήταν πολύ σκληρή!!

- Τιραμισού, πεντανόστιμο, όμορφα σερβιρισμένο μέσα σε ένα γυάλινο μπολ.
Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι να έχω φάει πιό νόστιμο τιραμισού!!!
Τα γλυκά χρεώθηκαν ΕΥΡΩ 7,00 το καθένα.
'Ηπιαμε, τρία ποτήρια κρασί Frascati ( 3x 6,00), το ελαφρύ, μετρίως φρουτώδες και διάφανο κρασί από το Φρασκάτι. Συν δύο πορτοκαλάδες χωρίς ανθρακικό ( 2x 2,50 ).

Κέρασμα δε δεχτήκαμε.... Αφού μείναμε τόσο ικανοποιημένοι από το φαγητό... ας είναι. Άλλωστε, μπορεί να οφείλεται στο χαμό που γινόταν στο μαγαζί και να το ξέχασαν.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ καλός γνώστης των πιάτων του εστιατορίου, απόλυτα επεξηγηματικός, ευγενική παρουσία... και expert στα κρασιά.

H κοπέλα που πήρε την παραγγελία των γλυκών ήταν ευγενική και άξια επίσης.
Εύγε!! ΄

Οι τιμές είναι καλές, ανάλογες της ποιότητας.
Στο τέλος, μας έδωσαν ένα χαρτάκι με το οποίο την επόμενη φορά θα έχουμε έκπτωση 20%.

H παραπάνω άμεση ανταπόδοση, στη προτίμηση του πελάτη προς το εστιατόριο, μου άρεσε πολύ και τη θεωρώ πολύ τίμια και έξυπνη... Β

Η Κ. Βάρναλη αποτελεί τη συνέχεια της Αμαρουσίου - Χαλανδρίου, ο μεγάλος δρόμος πίσω από τα πρώην Village. 'Οπως, λοιπόν, κατεβαίνετε την Αμαρουσίου - Χαλανδρίου, προς Χαλάνδρι, στο αριστερό σας χέρι στο Νο. 26 βρίσκεται ο Claudio ( όχι ακριβώς στη γωνία, όπου υπάρχει μια πιτσαρία!, αλλά λίγο πιό αριστερά, πιό μέσα).

Το Osteria, da Claudio συνδυάζει χαρακτηριστικά που δύσκολα και σπάνια συνυπάρχουν: αυθεντικότητα ( τοπικότητα και υλικά ), άψογη μαγειρική τεχνική, τέλειο σέρβις και επιχειρηματικό πνεύμα!!
Σύμφωνα με κάποιους χρήστες του ask4food, το ιταλικό αυτό μέρος διαθέτει πολύ νόστιμες πίτσες. Ανυπομονώ να τις δοκιμάσω!!

Συμπέρασμα:
Το απόλυτο γαστρονομικό βίωμα, ένα γευστικό οδοιπορικό στη " Mπότα " μέσα σε λίγες ώρες!

A presto....