Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Σάββατο βράδυ 09/05 κι έχει κανονιστεί θέατρο στην περιοχή του Παγκρατίου. Έξοδος γυναικοπαρέας μετά από πολύ καιρό και σιγά μην αρκούμασταν μόνο στο θέατρο...

Μου έχει εντυπωθεί στη μνήμη - από τη συνάντηση του ask4food - η απάντηση της τόσο συμπαθούς tzia (ο τόνος στο i και όχι στο a φίλοι μου σε περίπτωση που την πατήσατε όπως εγώ) μετά από ερώτησή μου ποιο μαγαζί προτείνει στην περιοχή της ως Παγκρατιώτισσα: "Μαύρος Γάτος με κλειστά μάτια". Την εμπιστεύτηκα τυφλά λοιπόν και δικαιώθηκα πλήρως.

Είχα αρχικά ένα δισταγμό, επειδή υπολόγιζα ότι θα φτάσουμε κατά τις 23:30, δηλαδή αρκετά αργά για φαγητό. Ο δισταγμός εξαφανίστηκε μετά από τηλεφώνημά μου στο μαγαζί, στο οποίο μια γλυκύτατη κοπέλα με έκανε να νιώσω ευπρόσδεκτη πριν καν πάω.

Άφιξη λοιπόν στις 23:30 για 3 αρκετά πεινασμένα άτομα, αν και τελικά δεν τα καταφέραμε όλα. Είχε διαθέσιμο τραπέζι στον εσωτερικό χώρο, αλλά ο εξωτερικός μας άρεσε περισσότερο τώρα που καλοκαίριασε, οπότε αποφασίσαμε να περιμένουμε. Κάτσαμε σε ένα τραπεζάκι μέσα και μας έφεραν το ροζέ κρασάκι που παραγγείλαμε μαζί με νοστιμότατη ελαφρώς πικάντικη γραβιέρα "για να τσιμπάμε κάτι" όπως μας είπε η ίδια γλυκιά κοπέλα που είχα συνομιλήσει τηλεφωνικά.

Μεταφερθήκαμε στον εξωτερικό χώρο όταν άδειασε τραπέζι και παραγγείλαμε αμέσως:

- τυροκαυτερή. Σπιτική και υπέροχη. Όσον αφορά το κάψιμο, ήταν αρκετό για να το νιώθεις και όχι τόσο ώστε να καίει όλο σου το είναι.

- βασιλοτύρι. Πρώτη φορά δοκίμασα και το λάτρεψα, όπως και οι υπόλοιπες της παρέας. Θα έλεγα ότι η γεύση του είναι κάτι ανάμεσα σε φέτα και τσαλαφούτι.

- σπανακόπιτα. Να με συγχωράτε, αλλά η γιαγιά, η μαμά και η κατά το ήμισυ θεσσαλική καταγωγή μου έχουν ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη στην κατηγορία "πίτα". Η συγκεκριμένη πάντως ήταν από τις καλές, απλώς όχι τέλεια.

- κολοκυθοκεφτέδες. Αφράτοι με θεσπέσια γεύση. Έκαψα τον ουρανίσκο μου από την ανικανότητά μου να περιμένω να κρυώσουν ελαφρώς.

- κολοκυθάκια τηγανητά. Με κουρκούτι και καλοτηγανισμένα.

- λουκάνικο με πράσο. Εξαιρετικό!!! Νομίζω ακόμα καλύτερο από το χειροποίητο που μου στέλνουν από χωριό της Καρδίτσας. Συνοδεύεται από φρέσκες τηγανητές πατάτες.

- μπιφτέκια. Τα μόνα για τα οποία δεν έχω άποψη. Έφαγα τόσο πολύ από τα υπόλοιπα, που δε χωρούσε ούτε 1γρ. φαγητού επιπλέον στο στομάχι μου. Στις υπόλοιπες άρεσαν πολύ. Συνοδεύονται από φρέσκες τηγανητές πατάτες.

- μερίδα παϊδάκια. Τέσσερα στον αριθμό, αλλά κατά γενική ομολογία στο τραπέζι, μακράν τα καλύτερα που έχουμε δοκιμάσει εντός Αττικής (όχι Αθηνών, το πάω ένα βήμα παραπέρα). Τα συγχαρητήριά μας για την επιλογή κρέατος και τη μαεστρία του ψήστη. Συνοδεύονται από φρέσκες τηγανητές πατάτες.

- 1/2 κιλό κρασί ροζέ. Η - κατά το υπόλοιπο ήμισυ - καταγωγή από ορεινή Αρκαδία μου επέτρεψε να εκτιμήσω δεόντως το συγκεκριμένο ποιοτικότατο ροζέ.

- 2 coca cola zero. Κουτάκια παρακαλώ.

Αρχικά, ήρθε ψημένο ψωμάκι και όταν ζητήσαμε νερό κατέφθασε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο. Στο τέλος κεράστηκε συμπαθητικός χαλβάς και γιαούρτι με υπέροχο γλυκό του κουταλιού φράουλα που μου φάνηκε σπιτικό.

Ο χώρος και η ατμόσφαιρα μου έβγαλαν κάτι από παλιά γειτονιά της Αθήνας και η εξυπηρέτηση ήταν άριστη από το τηλέφωνο μέχρι που φύγαμε (τελευταίες).

Τα παραπάνω στα 43 ευρώ. Σχεδόν 15 ευρώ το άτομο για τέτοια ποιότητα φαγητού και εξυπηρέτηση; Πιο vfm δε γίνεται...

Αν θα ξαναπάω;
Δε τίθεται τέτοιο θέμα, απλώς θα πάω νωρίτερα για να το απολαύσω περισσότερο...

Υ. Γ.1 Το parking στη συγκεκριμένη περιοχή του Παγκρατίου είναι ανέκδοτο... (δυσκολία 10/10 για μικρό αυτοκίνητο, για μεγάλο... πάρε ταξί).
Υ. Γ.2 Σε ευχαριστώ πολύ tzia μου, ίσως συναντηθούμε εκεί κάποια στιγμή, τουλάχιστον τώρα θα σε αναγνωρίσω.

2015-05-16 00:32:02

Σας ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη κριτική σας!
Ευχόμαστε να σας ξαναδούμε σύντομα!

2015-05-18 19:37:37

Η μόλις μια εβδομάδα είναι αρκετά σύντομα, έτσι;
Τα ίδια σχόλια θα έκανα και για τη δεύτερη επίσκεψη, εκτός της πίτας που δοκίμασα ξανά και το φύλλο ήταν εξαιρετικό, μιας και ήταν μεσημέρι οπότε δε χρειάστηκε να ζεσταθεί.
Προσωπικά με κερδίσατε ως πελάτισσα.
Συνεχίστε αυτό που κάνετε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Θα τα ξαναπούμε σίγουρα...

2016-11-01 15:18:08
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την indulge.