Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί την πρώτη Παρασκευή του Μαΐου, αμέσως μετά το γραφείο, μετά από σύσταση συναδέλφου. Ήμασταν αρκετά άτομα (16) και έτσι είχαμε κάνει κράτηση 3 ημέρες νωρίτερα. Η πρόσβαση είναι εύκολη από το Μετρό της Πανόρμου (5΄με τα πόδια), αλλά εάν πάτε με αυτοκίνητο, πιθανόν να δυσκολευτείτε λίγο στην στάθμευση.

Λόγω καιρού, κάτσαμε έξω. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ως χώρος και θα έλεγα ότι είναι και σχετικά στριμωγμένα τα τραπέζια. Κλασσικός χώρος ταβέρνας δηλαδή, χωρίς κάτι θετικό ή αρνητικό, που να κάνει την διαφορά.

Το σέρβις ήταν άμεσο, γρήγορο και αρκετά εξυπηρετικό. Στα συν ότι φέρνουν νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο, εκτός εάν το ζητήσεις.

Επειδή ήμασταν αρκετοί, πήραμε πολλά πιάτα (όλα στη μέση), οπότε μπορώ να έχω μια αρκετά καλή ιδέα περί του φαγητού. Πάμε λοιπόν:

• Σαλάτα Ντάκος: Κλασσική, νόστιμη και αρκετή σε ποσότητα.

• Σαλάτα ανάμικτη: Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ήταν νόστιμη. Μια κλασσική ανάμικτη σαλάτα.

• Τυροκροκέτες: Τεράστιο μέγεθος, νόστιμες και λίγο περισσότερο αλμυρές από όσο θα τις ήθελα.

• Πατάτες Τηγανιτές: Αρκετά καλές. Καλοτηγανισμένες, χωρίς λαδίλα και αρκετά τραγανές.

• Απάκι Ψητό: Πολύ νόστιμο, 3 αρκετά μεγάλα κομμάτια.

• Τηγανιά Κοτόπουλο: Νόστιμη, χωρίς να είναι κάτι το ιδαίτερο.

• Τηγάνια Χοιρινή: Κλασσική, νόστιμη χωρίς κάποια γευστική έξαρση.

• Ταγανιά Συκώτι Μοσχαρίσιο: Για εμένα το καλύτερο πιάτο από όσα δοκίμασα. Πάρα πολύ νόστιμη, το συκώτι έλιωνε και έδενε εξαιρετικά με την σάλτσα. Πολύ καλύτερη από τις άλλες 2 τηγανιές. Εάν ξαναπάω θα είναι μέσα στα πιάτα επιλογής μου και την προτείνω σε όσους αρέσει το συκώτι.

• Τυρόπιτα Στριφτή: Επίσης εξαιρετικό πιάτο, από τα καλύτερα που δοκίμασα. Τραγανό φύλλο, καθόλου λαδίλα (αν και τηγανιτή) και πάρα πολύ νόστιμη. Θα ήθελε λίγο παραπάνω τυράκι, γιατί κάποια σημεία δεν είχαν σχεδόν καθόλου γέμιση.

• Κεφτεδάκια: Στην ουσία μιλάμε για κεφτέδες και μάλιστα τεράστιους (σαν χειροβομβίδα! ). Πολύ νόστιμοι, που παρόλο το μέγεθός τους ήταν καλά τηγανισμένοι, χωρίς να ξεραθούν και χωρίς αν είναι ωμοί στο κέντρο. Επίσης τους συστήνω αφού ήταν από τα καλύτερα πιάτα.

• Λαχανοντολμάδες: Πολύ γευστικοί με πλούσια σάλτσα αυγολέμονο και αρκούντως χορταστικοί. Θέλουν το πιπεράκι τους!

• Ντολμαδάκια: Απλά ντολμαδάκια γιαλαντζί, νόστιμα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα τα έπαιρνα ξανά, γιατί τα ίδια μπορείς να φάς σε πάρα πολλά μαγαζιά.

Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω ότι οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες, οπότε ενώ οι τιμές αρχικά φαίνονται τσιμπημένες, τελικά θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικές δεδομένου της ποιότητας και της ποσότητα. Επίσης, να το έχετε στα υπόψιν για τις μεγάλες μερίδες, γιατί εμείς δεν το ξέραμε και παραγγείλαμε αρκετά περισσότερα φαγητά με αποτέλεσμα να περισσέψουν κάποια. Στο τέλος μας κέρασαν μια πιατέλα γλυκών που είχε: χαλβά σιμιγδαλένιο (πολύ καλός), ραβανί (επίσης πολύ καλό) και λίγο γιαούρτι με ένα άγνωστο γλυκό του κουταλιού (έμοιαζε με κολοκύθα) το οποίο ήταν ΟΚ.

Σαν χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά η ποιότητα και η γεύση του φαγητού σε συνδυασμό με το γρήγορο και φιλικό σέρβις, με αποζημίωσαν. Θα ξαναπήγαινα (και μάλλον θα ξαναπάω με παρέα φίλων) αφού το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο και είχε και αρκετά καλές τιμές. Δεν αναφέρω το ποσό του λογαριασμού, γιατί δεν το γνωρίζω (πλήρωσε η εταιρία αφού ήταν εταιρική έξοδος), αλλά είδα τις τιμές του καταλόγου, οπότε μπορώ να υπολογίσω. Η τιμή ανά άτομο που αναφέρω, είναι για παραγγελία εφόσον γνωρίζεις το μέγεθος των μερίδων και όχι για παραγγελία (όπως κάναμε εμείς) με το σκεπτικό των μικρών μεζέδων.