15 Μαι 2015

Σαββατο βραδακι αποφασισαμε να κανουμε μια βολτα στην περιοχη γυρνωντας τα περισσοτερα στενακια της περιοχης καταληξαμε στο μεζεδοπωλειο Μυκηνων Γωνια, ο λογος που μας προσελκυσε ηταν το εναλλακτικο στυλ του μαγαζιου καθως μαζι με αλλα δυο ξεχωρισαν στα ματια μας.

Το μαγαζι ειχε αρκετο κοσμο και μεσα και εξω θα θελαμε να καθισουμε εξω αλλα ειχε λιγο ψυχρα και δεν θα το ευχαριστιομασταν οποτε καθισαμε μεσα. Κατευθειαν 2 παιδια μας εξυπηρετησαν και μας τακτοποιησαν σε ενα βολικο τραπεζι ειμασταν 6 ατομα. Το μαγαζι μεσα ειναι βιομηχανικου στυλ και στον τοιχο υπηρχαν κρεμασμενα καδρα ηθοποιων ενω το εξω μου φανηκε πιο ζεστο.

Αφου ρηξαμε μια ματια στον καταλογο ηρθε η ωρα να παραγγειλουμε. Το παιδι που μας εξυπηρετησε ηταν ενα ιδιαιτερα ευγενικο και χαμογελαστο παιδι(ειναι και ο ιδιοκτητης)και με ορεξη να μας λυσει οποια απορια ειχαμε ενω μας προτεινε 4 5 πιατακια τα οποια δεν τα γραφει ο καταλογος.

Για αρχη λοιπον πηραμε μια σαλατα με μαρουλι κοτοπουλο ψητο ντοματα παξιμαδι καλαμποκι ντοματα και σως βαλσαμικο με μελι(6.5ευρω) η οποια ηταν αρκετα μεγαλη και πολυ ευγευστη.

Για ορεκτικα διαλεξαμε χτυπητη(τυροκαυτερη) ακετα πικαντικη οπως μας αρεσει, καλτσουνια με ανθοτυρο και ξινομυζηθρα τα οποια οπως μας ειπαν ηταν σπιτικα αριστη γευση(4.8ευρω), πατατες τηγανιτες οι οποιες ηταν φρεσκιες(3.00 ευρω) και κεφτεδακια με πικαντικη σαλτσα τα οποια ηταν εξαιρετικα(8.00 ευρω).

Για κυριως διαλεξαμε μια μπιφτεκακια απιστευτα ετσι αναγραφονται στον καταλογο 5 τεμαχια και εξαιρετικη ποιοτητα(7.00 ευρω) μπριζολακια τα οποια ηταν με φετα ντοματα πιπερια και κρεμμυδι( δεν τα γραφει ο καταλογος), κοτοπουλο με σως μουσταρδας και μελι (παλι δεν το εγραφε ο καταλογος) και συκωτι ψητο το οποιο ηταν εξαιρετικα ψημενο.

Τα πιατα ερχοντουσαν στο τραπεζι στην καταλληλη ωρα και ολα ηταν πολυ ωραια. Στο ποτο που μας φοβιζει λιγακι γιατι δεν ξερουμε αν το κεφαλι μας θα ειναι στην θεση του το πρωι διαλεξαμε ρακομελο(τσιμπημενο στην τιμη 10ευρω τα 250ml)το οποια απ'οτι κατλαβαμε ειναι λιγο τσιμπημενο γιατι το φτιαχνουν εκεινη την στιγμη και εχει εξαιρετικη γευση με σπιτικη ρακι(αρα το κεφαλι μας ηταν καλα την επομενη μερα).

Στο τελος τα παιδια μας κερασαν ενα ρακομελο και 2 πιατελες με μπισκοτο μερεντα και παγωτο χωρις να ζητησουμε γλυκο.

Για ολα αυτα τα παραπανω πληρωσαμε 70 ευρω περιπου. Τιμιο μαγαζι που αξιζει τα λεφτα του σιγουρα θα το ξαναεπισκεφτουμε να δοκιμασουμε να κατσουμε και εξω καθως οπως μας ενημερωσαν καποιες μερες θα εχει και ζωντανην μουσικη στο πεζοδρομο!!!

15 Μαι 2015

kalofagas22