Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πριν μπω στον κόπο να γράψω κριτική για αυτό το τόσο αξιόλογο μεζεδοπωλείο, ας μου επιτραπεί μια κριτική στις κριτικές. Καλοπροαίρετη πάντα. Παρατηρώ λοιπόν ότι αντί να δίνουμε βαρύτητα στις γεύσεις, στην ποιότητα των υλικών, στις δημιουργίες του εκάστοτε σεφ και να επιβραβεύουμε αυτά τα μαγαζιά, αναλωνόμαστε με το αν σερβίρουν νερό εμφιαλωμένο ή σε κανάτα, με το πόσους κεφτέδες είχε μέσα η μερίδα και με το πως μας κοιτάει η διπλανή παρέα.

Σημεία των καιρών θα μου πείτε αλλά κάπου στη διαδρομή χάθηκε το νόημα και έχω την αίσθηση ότι πολύς κόσμος πλέον αντί να απολαμβάνει την έξοδό του για φαγητό με την όποια παρέα του, βγαίνει έτοιμος για καυγά και πρόθυμος να μαυρίσει ένα εστιατόριο για ψύλλου πήδημα.

Παλιό Ταχυδρομείο λοιπόν. Νέα άφιξη στο Χαλάνδρι. Ο χώρος απίθανος, η αυλή ακόμα πιο απίθανη. Τα τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους και ωραία διακοσμημένος ο χώρος. Μόνη παραφωνία ότι από τα τραπέζια της αυλής έχεις ορατόητα στο χώρο αναμονής για την τουαλέτα. Προσοχή λοιπόν. Να πλένετε μόνο τα χέρια σας και να μην φτιάχνετε μαλλιά-στηθόδεσμους και ό, τι άλλο μπορεί να κάνετε μπροστά σε έναν καθρέφτη.

Σέρβις πολύ καλό από δύο - τρία νέα παιδιά. Ευγενικοί, επαγγελματίες και ευχάριστοι.

Εχει μικρή κάρτα γενικά, όλα μεζεδάκια. Τόσο κρεατικά όσο και ψαρικά-θαλασσινά. Εμείς παίξαμε μόνο με κρεατικά.
- Τηγανιά χοιρινή, πολύ καλό πιάτο, σβησμένη ωραία
- Συκωτάκι πάρα πάρα πολύ καλό
- Πατάτες φούρνου με ρίγανη (τηγανητές δεν έχει)
- Καγιανάς, δεν μου άρεσε, το βρήκα άνοστο. Γενικά πάντως είναι δύσκολο πιάτο. Ίσως καλό θα ήταν να το αποφεύγουν τα μαγαζιά
- Σαλάτες που ήρθαν (δεν θυμάμαι ονόματα, νομίζω η μία ήταν η πολίτικη) εύγευστες, φρέσκα τα υλικά
- Μανιτάρια τηγανητά, δεν ενθουσιάστηκα λόγω της ποικιλίας των μανιταριών που είχαν βάλει
- Λουκάνικο τρικάλων με πράσο, επίσης πάρα πολύ καλό
- Μπουγιουρντί, καλό πιάτο
- Και πίτα ημέρας... Μπατζίνα εκ Τρικάλων λίγο κρύα όταν ήρθε

Καλής ποιότητας τα κρέατά τους, χωρίς να έχει κάτι το ψαγμένο στον κατάλογό του, έχει επιλογές και τα περισσότερα πιάτα που δοκιμάσαμε άρεσαν.

Ρακί πολύ καλή, κρασί χύμα ροζέ εκπληκτικό. Εχει και αναψυκτικά έκπληξη από την Σκύδρα που δεν τα έχω βρει αλλού εντός Αττικής. Ούτε καν σε κάβα.

Κλείνω με μια παρατήρηση, κι αυτή καλοπροαίρετη... Επειδή είχαμε πάει μεγάλη παρέα, παραγγείλαμε δυο φορές κανονικά και μετά ζητούσαμε συμπληρώματα. Εισέπραξα ότι κάνουν το λάθος να ετοιμάζει η κουζίνα πρώτα όλη την παραγγελία και μετά να σου την φέρνουν στο τραπέζι σχεδόν όλους τους μεζέδες μαζί. Μετά τη δεύτερη παραγγελία περιμέναμε αρκετά και τα όσα παραγγείλαμε ήρθαν όλα μαζί. Εμάς δεν μας πείραξε γιατί έχει φοβερό κρασί και είχαμε πιάσει και την κουβεντούλα μας. Σάββατο βράδυ σε αυλή, ποιος ο λόγος για βιασύνες; Θα ήταν πάντως καλό να έρχονταν κάποια πιάτα σταδιακά (π. χ. να ξεκινούσαν με γραβιέρα και πατάτες φούρνου που ετοιμάζονται πιο γρήγορα, να μας κρατούσαν και εμάς απασχολημένους και να μην μας φαινόταν ότι περιμέναμε).

Ένα πολύ καλό μεζεδοπωλείο σε ένα πολύ ωραίο χώρο. Αξίζει να το δοκιμάσετε και να του δώσετε μια ευκαιρία να σταθεί σε μια δύσκολη αγορά όπως αυτή του Χαλανδρίου.

Α και κάτι τελευταίο... Νερό φέρνει βρύσης, όχι όμως σε κανάτα. Σε μπουκάλι γυάλινο το φέρνει με λευκό πώμα.