Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Πριν απο καμποσες μερες κανοντας τη βολτα μου στα Πετραλωνα, την ομορφη αυτη περιοχη της Αθηνας, τραβηξαν το ματι μου διαφορα εστιατορια μιας και τα περισσοτερα φαινονται καλαισθητα και ευχαριστα. Την πρωτη φορα αποφασισα με την παρεα μου να κατσω στις "Ραδιουργιες". Ομως και ο Kηπος των Τρωων μου φανηκε ιδιαιτερα θελκτικος, κι ετσι τον κρατησα για την επομενη μου επισκεψη στην περιοχη. Εκλεισα λοιπον τραπεζι δυο ατομων (το εχω παντα αυτο το κουσουρι - κλεινω τραπεζι ακομα και σε περιπτωσεις που ειναι σιγουρο πως θα βρω ανετα) για χθες, βραδυ Δευτερας, στις 11 του Μαιου.

Λιγο πριν ξεκινησω απο το σπιτι, σκεφτηκα να ριξω μια ματια στις κριτικες του ask4food, ωστε να εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου. Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον την κριτικη της αγαπημενης και εγκυροτατης "Pontiki" και πραγματικα αρχισα να το ξανασκεφτομαι. Θεωρησα πως ισως δεν ηταν πολυ καλη η ιδεα μου να παω στον Kηπο για φαγητο. Παρακατω διαβασα την κριτικη της επισης εξαιρετικης "Tzia" και λιγο πιο κατω, της "Indulge". Και οι τρεις αυτες Κυριες της Γευσης ("ΚτΓ", ωραιο ακουγεται... ) αποτελουν κλασσικους συμβουλατορες μου, οποτε διαβαζω τις κριτικες του σαιτ. Δεν ειναι οτι αγνοω τις αλλες κριτικες, αλλα ειδικα με τις συγκεκριμενες γνωριζομαι και προσωπικα και τους εχω μεγαλη εμπιστοσυνη. Το παραδοξο εδω ηταν οτι, ενω το Pontiki δυσαρεστηθηκε εντονα με το μαγαζι, οι αλλες δυο υπηρξαν λιαν ευχαριστημενες. Επρεπε λοιπον να διαμορφωσω προσωπικη αποψη...

Φτανοντας μας υποδεχτηκε μια χαμογελαστη και ευγενικη κοπελα που μας οδηγησε στο τραπεζι μας. Ο χωρος ειναι ομορφος, καλαισθητος και καθαρος. Φαντασου εναν εσωτερικο κηπο με μεγαλη ανοιγομενη οροφη, προφανως για τις μερες του καλοκαιριου. Το δαπεδο κομψο, σε ορισμενα σημεια με πλακακι, σε αλλα ξυλινο, οι τοιχοι με πετρα αλλα ξεχειλιζουν πρασινο και σε πολλα σημεια κρεμονται απ'αυτους γλαστρακια με λουλουδια. Τα τραπεζια καθαρα και τακτοποιημενα, στρωμενα με χαρτινο καλυμα, ενα ομορφο γλαστρακι και το σετ λαδοξιδου και αλατοπιπερου πανω τους, ετοιμα προς χρηση. Οι καρεκλες κλασσικες ταβερνας αλλα διακοσμημενες χαριτωμενα. Η μουσικη στη σωστη ενταση και ποιοτητα (ηχοι αναλαφροι, κυριως ελληνικο εντεχνο αλλα και εθνικ) και ο φωτισμος ευχαριστος. Η κοπελα που εξυπηρετουσε μας ειχε παντα στο νου της και δε δυσκολευτηκαμε καθολου με το σερβις. Πηραμε απο εναν καταλογο και τελικα παραγγειλαμε:

-Ψητα λαχανικα. Νοστιμα, καλοψημενα, ζουμερα και με ομορφη παρουσιαση. Θα το αξιολογουσα 3,5 στα 4.

-Μανιταρια Μετεωρων. Τα κλασσικα πλευρωτους, αλλα "αλλιως". Ερχονται μαζι με χορτα και μια αναλαφρη και νοστικη σαλτσα μουσταρδας. Η γευση σχεδον εξαιρετικη και η ποσοτητα επαρκης. 3,5 στα 4 και εδω.

-Μελιτζανοσαλατα. Απογειωση! Μια απο τις πιο νοστιμες που εχω δοκιμασει. Ελαφρια κι ομως εντονη, το σκορδακι να δινει οξυτητα και το συνολο να γινεται υπεροχο. 4 στα 4 λοιπον.

-Μοσχαρακι πιπερατο. Κομματια καλομαγειρεμενου κρεατος, με κοκκινη πικαντικη σαλτσα, που ερχεται μεσα σε μια φωλια ψημενου φυλλου. Πρωτοτυπο και ευφανταστο. 3,5 στα 4 και εδω.

-Ριζοτο κοτοπουλου. Πολυ ενδιαφερον πιατο, με μικρες μπουκιτσες κοτοπουλου (ισως σηκωνε λιγο κρεας παραπανω) και σωστα χυλωμενο ρυζι, με γευση πλουσια χωρις ομως να ειναι βαρια. Και οι δυο μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι. 3,5 στα 4.

-Μισο κιλο αρωματικο χυμα λευκο κρασι. Για την τιμη του (3,5 ευρω το μισο κιλο) το βρηκα πολυ καλο.

Στο τελος μας ηρθε κερασμα ραβανι σε δυο μικρα κομματια, σωστα μελωμενο και τελεια ισορροπημενο γευστικα. Στην αρχη του γευματος μας ηρθε ενα πιατακι με ελαφρια και νοστιμη παστα ελιας, καθως και τεσσερις φετουλες (μονο τεσσερις δυστυχως και ακριβως οπως ειπα: "φετουλες") νοστιμο χωριατικο ψωμι. Επισης, νερακι βρυσης σε σωστη θερμοκρασια μεσα σε γυαλινο μπουκαλι.

Μοναδικη αρνητικη παρατηρηση οτι επιτρεπεται το καπνισμα και μαλιστα "με το νομο". Μας εφεραν δηλαδη και σταχτοδοχειο στο τραπεζι. Αν και καπνιστης που εκμεταλλευτηκα την ευκαιρια και καπνισα, θεωρω οτι αυτη η κακη συνηθεια πρεπει καποτε να εκλειψει (η εστω να διευθετηθει-υπαρχουν λυσεις), οπως ακριβως σε καθε πολιτισμενο κρατος.

Η τιμη για ολα τα παραπανω, μαζι με τα 2 ευρω του κουβερ ηταν 34 ευρω. Ναι μεν v4m, αλλα ενα κλικ προς τα κατω στις τιμουλες θα ηταν παραπανω απο ευπροσδεκτο.

Ανακεφαλαιωνοντας θα ελεγα οτι προκειται για μια πολυ καλη λυση για καλο φαγητο, με προσεκτικες τιμες, σε ενα ευχαριστο και περιποιημενο περιβαλλον. Οι γευσεις κλασσικες, αλλα ελαφρως (τοσο οσο πρεπει κατα τη γνωμη μου) "πειραγμενες" και η εξυπηρετηση σε πολυ καλο επιπεδο. Να επαναλαβω βεβαια οτι η επισκεψη μας εγινε μερα Δευτερα, συνεπως δε γνωριζω ποια θα μπορουσε να ειναι η κατασταση πχ το Σαββατο που ο κοσμος βγαινει εξω. Τα δε τραπεζια του εστιατοριου ειναι μαλλον "μπολικα" για το χωρο. Αυτο σημαινει οτι αν φανταστω το μαγαζι γεματο, η ιδεα μαλλον θα με απωθησει.

Οπως και να'χει, σκοπευω να το ξαναεπισκεφτω. Ειμαι δυσκολος ανθρωπος στη γευση κατα βαθος. Ειναι λιγες οι φορες που μενω τοσο ικανοποιημενος απο ενα μαγαζι. Εδω προκειται για κατι που σιγουρα αξιζει την προσοχη μου

Υ. Γ. Παρακολουθησα με μεγαλο ενδιαφερον και τη συζητηση δια της ανταλλαγης σχολιων μεταξυ των χρηστων της σελιδας και του ιδιοκτητη. Μολονοτι δε με αφορα προσωπικα, θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση: Ο ενικος οταν ενας επαγγελματιας απευθυνεται στον πελατη του δεν ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος. Ιδιως απο τη στιγμη που δεν σου εχει απευθυνθει ο ιδιος ο πελατης ετσι. Η ευγενεια και η προσπαθεια κατανοησης με θετικο τροπο, παντα βοηθουν αμφοτερες τις πλευρες.

2015-05-16 14:43:24

Καλησπέρα σας. χαιρομαστε που σας άρεσε το φαγητο κ επισης που μεινατε ευχαριστημένοι απο την επίσκεψη στον Κηπο.
Εχουμε καταβάλει μεγάλες προσπάθειες 2 χρονια τωρα για να εχουμε αυτήν την θετική ανταπόκριση απο τον κόσμο.
Το κουβερ όμως ειναι 0.50 κ οχι 1.00
Δεν ξέρω για ποιο λογο γράψατε 2.00 για δυο άτομα.
Παρόλα αυτα ελπίζουμε να σας ξανα δούμε. ακομα κ σε ημέρες αιχμής.
Ευχαριατουμε πολυ!!!

2015-05-16 20:06:53

Η άμεση απάντηση σας επιβεβαιωνει τον επαγγελματισμό σας και χαίρομαι γι'αυτο. Γεγονος είναι οτι πέρασαν μέρες αφενός και αφετέρου δεν κράτησα την απόδειξη. Όμως ουτως η άλλως, το ζητουμενο είναι το τελικο πόσον. Αυτό είναι σίγουρα 34 ευρώ και ο καθένας μπορεί να το αξιολογήσει ανάλογα με τα δικά του κριτήρια.

Να μην παραλειψω να σας εκφράσω τη χαρά μου και για την ανταπόκριση σας στην παρατήρηση του Υστερογράφου μου. Παντα εκτιμώ τους ανθρωπους που σέβονται την καλοπιστη κριτική και φροντίζουν να την λάβουν υπόψιν τους με την πρωτη ευκαιρία.

2015-05-16 21:25:37

Αλίμονο....
Εάν δεν λαμβαναμε υπόψιν μας τις παρατηρήσεις απο τους πελάτες, κάποια στιγμη θα είχαμε πρόβλημα. με οτι συνεπάγεται αυτο!!!
Οσον για τον ενικο σε κάποια σχόλια οφείλεται στο γεγονός οτι πολλες φορές σερβιρουμε οι ίδιοι τους πελάτες (ιδιοκτήτες ). Κ τους γνωρίζουμε.
Σίγουρα υπαρχει ο σεβασμός κ σίγουρα κ ο επαγγελματισμός.
Ειμαστε οικογενειακή επειχειρηση (2 αδέρφια ), κ την άλλη φορα που θα ερθεται θα σας παω κ μια βόλτα στο δίπλα μαγαζι. ειναι το καινούριο μας μαγαζάκι που φτιάξαμε κ αυτο με πολυ κόπο κ λειτουργεί ήδη 1 μηνα τωρα.
Δεν εχει φαγητο....
Εχει όμως πολυ ωραία κ ποιοτικά cocktails.
Καληνύχτα: -)

2016-06-14 12:42:24
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την manos36.