Beer Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Το Viva Beer House πρόκειται για μια εξαιρετική επιλογή σε ό, τι αφορά το σκηνικό μπύρα - κρέας - rock μουσική. Ό, τι πρέπει για έξοδο με μεγάλη παρέα. Τα είχαμε ακούσει αυτά και δεν βλέπαμε την ώρα. Παρέα των 7 ατόμων λοιπόν, κλείσαμε τραπέζι μερικές ώρες πριν πάμε - γιατί αλλιώς είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τραπέζι-.

Με το που φτάσαμε μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, στον πρώτο όροφο, ο οποίος είναι επί το πλείστον σαν εσωτερικό μπαλκόνι. Βλέπεις ξεκάθαρα τι γίνεται στο ισόγειο, στο οποίο πρωταγωνιστεί μια μεγάλη μπάρα όπου σερβίρονται μπύρες. Τα χρώματα του μαγαζιού είναι πολύ ζεστά, σαν υλικό πρωταγωνιστεί το ξύλο, και υπάρχουν ορισμένες λεπτομέρειες που μαρτυρούν ότι πρόκειται για προσεγμένη μπυραρία. Χαρακτηριστικές οι αφίσες από παλιές διαφημίσεις διαφόρων μπυρών στους τοίχους.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, γρήγορη και φιλική. Επίσης, παρά τα όσα είχαμε διαβάσει σε προηγούμενες κριτικές, ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να ζητήσουμε απόδειξη. Ήταν στο τραπέζι πριν καν ζητηθεί.

Δυστυχώς μόνο 4 άτομα από τα 7 ήθελαν να συνοδεύσουν την μπύρα τους με φαγητό, οπότε πήραμε μια ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα. Περιείχε καλοψημένα καλαμάκια, χοιρινά και κοτόπουλου, χοιρινά μπριζολάκια, γευστικές φτερούγες κοτόπουλου και υπέροχα ζουμερά μπιφτεκάκια. Δεν μπορούσαμε να αποφασίσουμε πιο απ'όλα ήταν το καλύτερο! Ποιοτικό κρέας, μαριναρισμένο και ψημένο τέλεια. Τί άλλο να ζητήσουμε για να συνοδεύσουμε τις μπύρες μας? Όλα αυτά, συνοδεύονταν από πατάτες wedges (εξίσου υπέροχες), μικρά στρογγυλά πιτάκια (πολύ έξυπνη επιλογή), και 3 σως, τυπικές του εμπορίου (barbeque, ketchup, μουστάρδα).

Η ποικιλία σε μπύρες ήταν τεράστια, και οι τιμές τους φυσιολογικές. Η ποικιλία κρεατικών, η οποία στάθηκε ικανή να καλοχορτάσει 4 άτομα εκ των οποίων οι 3 φοιτητές, συνηθισμένοι να τρώνε πολύ, ήταν στα 40 ευρώ. Αν δύο άτομα βέβαια πάρουν την αντίστοιχη ποικιλία των 2 ατόμων μαζί με κάποια σαλάτα και ίσως ένα - δύο ορεκτικά, θα σκάσουν μεν, θα πληρώσουν κοντά στα 20 ευρώ το άτομο δε. Οπότε να υπολογίζετε ότι αν πάτε για μπύρα με φαγητό θα πληρώσετε για το φαγητό γύρω στα 10 ευρώ, ενώ αν πάτε για φαγητό με μπύρα, γύρω στα 15-20. Αν ήταν ελάχιστα χαμηλότερες οι τιμές, θα ήταν στέκι και για τους φοιτητές.

Το μοναδικό αρνητικό από την εμπειρία μας στο Viva Beer House ήταν ο καπνός από τα πολλά αναμμένα τσιγάρα. Μετά τις 9 το βράδυ η ατμόσφαιρα γίνεται αρκετά δυσάρεστη δυστυχώς. Είναι και ο λόγος που αφαιρούμε μια ντομάτα από τον χώρο.

Στα μεγάλα συν και η μουσική, παλιές και πιο καινούριες rock επιτυχίες, μας έφτιαξαν τη διάθεση και έδεναν απόλυτα με το στυλ της συγκεκριμένης μπυραρίας.

Θα ξαναπάμε σίγουρα και πιστεύουμε πως όλοι πρέπει έστω και μια φορά να επισκεφτούν το Viva Beer House. Αξίζει.