Σουβλάκι & Σχάρα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Τι να σας πω βρε παιδιά! Ειδα τις προηγούμενες κριτικές κι έχω την εντύπωση ότι εγω πήγα σε άλλο μαγαζί.

Ισως να μην έχω πολλές απαιτήσεις, αλλά όταν γράφω κριτική, έχω πάντα επίγνωση του που πηγαίνω και τι πρέπει να περιμένω το ανώτερο, με βάση το είδος του μαγαζιού την περιοχή και την τιμή.

Εγώ λοιπόν θα γράψω την εμπειρία μου κι εσείς κρίνετε.

Επίσκεψη Σάββατο μεσημέρι περί τις 3, την 25/4/15 με την γυναίκα μου μετά από ψώνια. Επιεικώς γίνεται ο χαμός στον πεζόδρομο, παρ 'ολ αυτά τα καμάκια του Μπαϊρακτάρη και του Θανάση είναι σε πλήρη δράση. Αποφασίσαμε να πάμε στον Σάββα, διότι τα τραπέζια του ήταν δύο κλικ πιο αραιά από τους υπολοίπους, οπότε είχε και χώρο για τα πόδια μας και μπορούσε να περάσει ο σερβιτόρος από πίσω μας κι ανάμεσα στα τραπέζια χωρίς να μας σκουντάει.

Πρώτη ευχάριστη έκπληξη, μας ρωτήσαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό. Δεν θέλαμε και μας φέραν βρύσης παγωμένο και σε κανάτα, όχι δυο ποτήρια.

Παραγγείλαμε δυο μερίδες γιαουρτλού και μία μπύρα. Η τιμή του γιαουρτλού όντως κάπως τσιμπημένη, €10,90 η μερίδα. Είχε 4 κεμπάπ, ντομάτα ψητή και μία πίτα καθώς και αρκετή σάλτσα γιαουρτιού με ντομάτα και πάπρικα.

Δεν ξέρω αν βάζουν τα μεταλλικά πιάτα στον φούρνο ή τα ακουμπάνε στα κάρβουνα, αλλά στον πάτο είχε "πιάσει" ευχάριστα η πίτα και είχε μία γλύκα από το καμμένο γιαούρτι. Το κεμπάπ αν και συνηθισμένο ευγευστο.

Αρνητική εντύπωση η μία, μόνο πίτα, αν και το πιάτο ήταν από ποσότητα χορταστικότατο. Επίσης, θα μπορούσε η πίτα να ήταν πιό τραγανή και να κάνει ευχάριστη αντίθεση με την σάλτσα και το κεμπάπ. Οπως και νά έχει η γενική εντύπωση ήταν νόστιμη.

Δεύτερη ευχάριστη έκπληξη, παραγγέλνω σχεδόν αμέσως με την έλευση της παραγγελίας δεύτερη μπύρα, μιάς και η ζέστη ήταν αρκετή. Φτάνει σε χρόνο μηδεν και ο σερβιτόρος την αποθέτει στο τραπέζι με την αποστροφή "Κερασμένη". Δεν ξέρω αν του κάτσαμε καλά του σερβιτόρου, αλλα σε παραγγελία δύο μερίδων με μιά μπύρα, σπάνια μας κερνάνε την δεύτερη.

Τρίτη ευχάριστη έκπληξη. Πιό αυστηρός κριτής για την καθαριότητα της τουαλέτας από την γυναίκα μου δεν υπάρχει. Επισκέφθηκε λοιπόν την τουαλέτα και παρά την ανθρωποσυρροή και τον χαμό με διαβεβαίωσε ότι ήταν πεντακάθαρη.

Ο σερβιτόρος φαινόταν παλιά καραβάνα, μου θύμισε τον πατέρα μου που δούλευε σε τέτοια μαγαζιά κι έκανε το ίδιο κόλπο για να μην κρυώσει: Όση ζέστη κι αν είχε φορούσε πάντα εσωτερική φανέλα με κοντα μανίκια μέσα από το πουκάμισο για να μην παγώνει ο ιδρώτας του στα διαλείμματα της δουλειάς και πάθει ψύξη.

Ο συγκεκριμενος διόρθωνε συνεχώς τους πιτσιρικάδες συναδέλφους του και φρόντιζε να έχουμε και διαλείμματα στην συνεχή ενόχληση από τους άπειρους τον αριθμό πλανόδιους γυρολόγους.

Εξυπηρέτηση αστραπιαία κι ευγενική, φαγητό ικανοποιητικό αν και όχι το φοβερό, καλός χώρος από ατμόσφαιρα και επάρκεια να κινηθείς, σε αντίθεση με τα γυρω μαγαζιά, πεντακάθαρη τουαλέτα. Το 2 στην ποιότητα προς τιμή ανήκει στον λογαριασμό, διότι θεωρώ ότι για γιαουρτλού κεμπαπ σήμερα €11 δεν είναι φτηνά. Βέβαια πληρώνεις την περιοχή και την περατζάδα, συν ότι οι τουρίστες τα πληρώνουν αδιαμαρτύρητα αλλα και πάλι...