American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Εντάξει, είμαι απαράδεκτη! Έχω να γράψω κριτική χρόνια και ζαμάνια! Έμπλεξα όμως με διάφορα και καταλαβαίνετε!

Μετά την γνωστή και μη εξαιρετέα μάζωξη του Απρίλη αποφάσισα να βάλω πάλι μπρος, αλλά φευ! Σήμερα όμως θα το προσπαθήσω στην πράξη!

Που λέτε, εδώ και κάμποσους μήνες με έχει πιάσει μια τρέλα με τα burgers! Από μικρή ήμουν φίλη του είδους, αλλά κάποια στιγμή το ψιλοέχασα! Έκλεισε και το αγαπημένο μπεργκεράδικο των παιδικών και πρώτων εφηβικών μου χρόνων (Big Boy στο Χαλάνδρι για τους γνώστες) και αντικαταστάτη δεν βρήκα! Μέχρι που ξεκίνησε αυτή η νέα τρέλα με τα burgers στην Αθήνα και άρχισα να δοκιμάζω διάφορα, πολλά εκ των οποίων με ικανοποιούν ιδιαιτέρως!

Πριν λίγες μέρες, βραδάκι καθημερινής, τελειώνω από τη δουλειά κι έχω μια ακατανίκητη όρεξη για burger και μπυρίτσα! Μιλώ με το αδέρφι και κανονίζουμε κάτι άμεσο και κοντινό, σε ένα μέρος που δεν είχαμε δοκιμάσει: BarBara Que στα Βριλήσσια!

Πάρκινγκ στα γύρω στενά ψιλοεύκολο. Το μαγαζί πολύ καλοφτιαγμένο, εντυπωσιακό! Μοντέρνος χώρος, σε δύο επίπεδα, με τις γήινες αποχρώσεις του ξύλου να κυριαρχούν, μια μεγάλη μπάρα, θετική ενέργεια και ωραίες μουσικές! Τα τραπέζια σε διαφορετικά στυλ και πολύ άνετα!

Πολύ θετικές εντυπώσεις μας άφησε και το σέρβις! Ευγενέστατα και εξυπηρετικά παιδιά, πολύ καλοί ρυθμοί, επαγγελματισμός και ζεστασιά! Μόνη παραφωνία το εμφιαλωμένο νερό στο γυάλινο μπουκάλι χωρίς να το ζητήσουμε! Δεν το αγγίξαμε καθότι το ρίξαμε στα μπυρόνια, αλλά εφόσον χρεώθηκε το πήραμε μαζί μας.

Ας πάμε και στο φαγητό. Βάζω 2 μεν, αλλά ομολογώ ότι το αδικώ. Το σωστότερο θα ήταν 2.5. Σε μαγαζιά όμως περισσότερο "κυριλέ", όπου βλέπεις ότι έχουν πέσει χρήματα, είμαι λίγο πιο αυστηρή. Ουσιαστικά η παραγγελία μας περιλάμβανε μία σαλάτα και δύο burgers συνοδεία πατατών. Η σαλάτα ήταν πολύ καλή και εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού! Επρόκειτο για την chicken salad, μια ενδιαφέρουσα εκδοχή της Ceasar's, με πλούσια και ποιοτικά υλικά, ωραία σως και καλή ποσότητα! Ενδιαφέρουσα αρχή!

Τα burgers τώρα: πήραμε δύο Italian Mafia, με μπιφτέκι από Black Angus, ψιλοκομμένη ρόκα, παρμεζάνα, πάστα μανιταριών, μαγιονέζα αρωματισμένη με τρούφα (και ντομάτα μόνο το ένα). Ναι ξέρω, ακούγονται θεϊκά, όμως θα τα χαρακτήριζα απλά αρκετά συμπαθητικά. Επικρατούσε μια έντονη γεύση κρέατος, η οποία επισκίαζε όλα τα υπόλοιπα υλικά. Δεν ξέρω, συμφωνώ με όσους λένε ότι το καλό burger σωστό είναι να έχει "απλή" γεύση, χωρίς πολλά καρυκεύματα, αλλά το συγκεκριμένο ήταν πολύ "βαρβατίλα" για τα γούστα μου. Δεν μπορώ να πω, το έφαγα με αρκετή ευχαρίστηση, αλλά η σύγκριση με τις ζουμερές μπεργκεράρες του Juicy Grill και του Μπαρ Μπε Κιου ήταν αναπόφευκτη! Οι πατάτες ιδιαίτερες, με περίεργο σχήμα, αλλά αρκετή τηγανίλα, μου έπεσαν βαριές.

Για τα παραπάνω συν δυο μπύρες draft πληρώσαμε 40 euro ακριβώς. Εντάξει, για μπεργκεράδικο είναι ψιλοτσιμπημένο θεωρώ, δεδομένου ότι δεν μιλάμε για ξεχωριστή, ανεπανάληπτη γεύση!

Αν θα ξαναπήγαινα; Αν ήθελε η παρέα δεν θα έλεγα όχι, μένω άλλωστε κοντά. Αλλά δεν είναι ότι θα το επεδίωκα με θέρμη, ούτε θα πρότεινα σε καλοφαγάδες από μακρινές περιοχές να ανέβουν στα βόρεια για αυτό.