Σουβλάκι & Σχάρα - Κυψέλη, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε Πέμπτη βράδυ στην περιοχή της Ευελπίδων. Ενώ αναζητούσαμε κάποιο εστιατόριο για γρήγορο φαγητό, ένας φίλος που είναι κάτοικος της περιοχής πρότεινε το "Μπριζολάκια. gr" που βρίσκεται επί της οδού Ευελπίδων απέναντι και λίγο πιο κάτω από τα δικαστήρια. Είχε τύχει να περάσω αρκετές φορές από 'κει και να καθίσω πριν από αρκετούς μήνες και, παρότι η όψη του χώρου, όπως τη βλέπει κάποιος που περνάει απ' έξω, δεν ενθουσιάζει, αποφασίσαμε να καθίσουμε.

Ο χώρος είναι αδιάφορος, τυπικός ενός σουβλατζίδικου. Στον εσωτερικό χώρο τα τραπεζοκαθίσματα είναι λίγο στριμωγμένα (να σημειώσω ότι υπάρχει και πατάρι, αλλά εκεί φτάνουν οι μυρωδιές από το ψήσιμο και το τηγάνισμα). Τον εξωτερικό χώρο, που είναι κάπως πιο καλόγουστος περιβάλλει μια λειτουργική μεν, όχι και τόσο όμορφη δε, κατασκευή από πλαστικό, ενώ τις κρύες μέρες ανάβουν και σόμπες υγραερίου, για να μπορούν να κάθονται οι πελάτες άνετα.

Ας επανέλθω στην πρόσφατη επίσκεψή μας: Σχεδόν αμέσως ήρθε να μας εξυπηρετήσει ένας ευγενικός σερβιτόρος, ο οποίος μας έφερε κρύο νερό σε κανάτα και μας ρώτησε αν ήμασταν έτοιμοι για παραγγελία. Ρίξαμε μια ματιά στον σχετικά μικρό κατάλογο και παραγγείλαμε μπριζολάκια χοιρινά, καλαμάκια χοιρινά, πατάτες τηγανιτές, χωριάτικη σαλάτα και μερικές πίτες ψημένες που ζητήσαμε να είναι αλάδωτες.

Σχετικά γρήγορα μας έφεραν τη χωριάτικη σαλάτα, ήταν αρκετά καλή, φρεσκοκομμένη και με πολύ καλής ποιότητας φέτα. Οφείλω να αναφέρω ότι η σαλάτα εξαφανίστηκε σχεδόν αμέσως, οπότε παραγγείλαμε και δεύτερη χωριάτικη. Λίγο αργότερα μας έφεραν και τις αλάδωτες πίτες, κι αυτές ήταν σωστά ψημένες και εύγευστες. Αντίθετα, οι τυποποιημένες πατάτες τηγανιτές δεν μας άρεσαν.

Καθυστέρησαν κάπως να μας φέρουν τα μπριζολάκια και τα χοιρινά καλαμάκια (εδώ να σημειώσω ότι η ώρα είχε φτάσει πλέον 11 και ήμασταν η μόνη παρέα στο μαγαζί). Μάλιστα, έκαναν ένα μικρό λάθος σχετικά με το πόσα καλαμάκια είχαμε παραγγείλει, αλλά στη συνέχεια το παραδέχθηκαν και το διόρθωσαν. Τα μπριζολάκια ήταν αρκετά καλά στη γεύση, σωστά ψημένα, αλλά όχι κάτι το ξεχωριστό. Τα χοιρινά καλαμάκια είχαν "αρπάξει", μας τα έφεραν παραψημένα απ' έξω και ελάχιστα ψημένα μέσα, σε καμιά περίπτωση δεν μας ικανοποίησαν γευστικά.

Μαζί με λίγο κρασάκι που ήπιαμε, ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 12 ευρώ το άτομο, θα χαρακτήριζα το value for money ικανοποιητικό για το είδος του εστιατορίου. Δεν μας πρόσφεραν κάποιο κέρασμα.

Γενικό συμπέρασμα: Εκτιμώ ότι κάποιος πελάτης δεν θα ξεκινήσει από άλλο μέρος της Αθήνας να πάει για φαγητό στα "Μπριζολάκια. gr". Αν βρεθεί στην περιοχή ή αν είναι γείτονας, τότε ΟΚ, είναι ένα "τίμιο" σουβλατζίδικο, αλλά μέχρι εκεί...