American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είναι μια καλή λύση για να χορτάσεις το πεινασμένο σου στομάχι με λίγα χρήματα. Παρ' όλα αυτά, δεν είναι το καλύτερο στην περιοχή. Και εξηγούμε.

Ο χώρος έχει το κλασσικό πια για τέτοιου είδους μαγαζιά ντεκόρ. Κορίτσια pin up, διακόσμηση να θυμίζει αμερικάνικο μπεργκεράδικο και ρετρό λεπτομέρειες. Υπάρχει μια μπάρα με 3-4 σκαμπό για να καθίσεις, και 4-5 τραπεζάκια με τα ίδια σκαμπό πάνω στο πεζοδρόμιο. Γενικά για φαγητό του ποδιού καλό, αλλά σε συνδυασμό με τη βαβούρα από τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια, χάνει αρκετά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, εκτός μιας εξαίρεσης. Επειδή η κουζίνα είναι ανοιχτή, μπορεί κάποιος να παρακολουθεί συνεχώς τι γίνεται μέσα, και η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά σκίζονται στη δουλειά, και μάλιστα τα καταφέρνουν ενώ είναι γρήγοροι και καλά συγχρονισμένοι. Πολλά μπράβο. Η μόνη ατέλεια ήταν το παιδί στο ταμείο, το οποίο μπορεί να μην ήταν στις καλές του, άνθρωποι είμαστε, αλλά και πάλι, δεν έχεις τέτοιο ύφος όταν ειδικά είσαι η πρώτη επαφή που θα έχει ο πελάτης με το μαγαζί σου. Σαν να μας έκανε χάρη που καθόταν να του πούμε τι θέλουμε. Τέλος πάντων, μικρό το κακό.

Στα του μπέργκερ και των συνοδευτικών. Πήραμε ένα γαλοπούλα classic, ένα honey mustard bacon, πατάτες και κοτομπουκιές.

Τα μπιφτέκια ήταν καλά ψημένα, δεν τα λες ετοιματζίδικα, αλλά ούτε και "real". Βέβαια δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε πολύ τη γεύση τους, γιατί ήταν πνιγμένα σε σως-τσένταρ (γιατί τυρί δεν ήταν), barbeque και πολλές άλλες ακόμα. Είχαν και καραμελωμένα κρεμμύδια, αρκετά καλά. Το ψωμί ήταν μεγάλο φάουλ. Ναι, ναι, 2 και 3 ευρώ θα μας πείτε τι να περιμένεις, αλλά όταν έχουμε δοκιμάσει με τις ίδιες τιμές αληθινό πράγμα, γινόμαστε ολίγον ιδιότροποι. Η γεύση που σου αφήνουν δεν ήταν κακή, αλλά δεν ήταν γεύση μπέργκερ. Ήταν της σως του.

Οι πατάτες ήταν τηγανισμένες πολύ ώρα πριν, είχαν κρυώσει για τα καλά. Στην όψη ήταν ωραίες αλλά δυστυχώς η γεύση δεν ακολουθούσε. Για τις κοτομπουκιές ενώ ήμασταν ενθουσιασμένοι λόγω των δημητριακών που τις κάλυπταν, αποδείχτηκε δυστυχώς το χειρότερο απ'όλα. Εν μέρει, ήταν δικό μας λάθος, διότι όταν μας ρώτησε τι σως θέλουμε για τις κοτομπουκιές είπαμε honey mustard. Έπρεπε sour cream, όπως προτείνεται, γιατί η άλλη ήταν τόσο γλυκιά που σου χάλαγε τη γεύση. Όμως και το εσωτερικό της κοτομπουκιάς ήταν τελείως ψεύτικο.

Στα θετικά του φαγητού και της εξυπηρέτησης ταυτόχρονα, ήταν ότι όταν ζητήσαμε νερό, μας έδωσαν ποτηράκια με νερό βρύσης.

Όλα τα παραπάνω στοίχησαν κάτι λιγότερο από 10 ευρώ. Πάρα πολύ καλό vfm μεν, με τα ίδια σε παρόμοιο τρως καλύτερα δε. Η αλήθεια είναι βέβαια, πως αν δεν είχαμε ανακαλύψει κάτι αντίστοιχο (για το οποίο φυσικά έχουμε γράψει στο ask4food κριτική), θα ήμασταν πολύ πιο ενθουσιασμένοι με την αντιστοιχία ποιότητας - τιμής. Πιθανότατα δεν θα ξαναπάμε, εκτός αν ακούσουμε ότι έκαναν μεγάλα βήματα μπροστά στην ποιότητά τους.