Τσιπουράδικα - Ουζερί - Θησείο, Αθήνα

Πριν αρχισω την οποια γνωμη θα καταθεσω εδω για το συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο θα διευκρινησω οτι το 3/4 στην γευση ειναι 2.5/4 και το 2/4 στο value for money ειναι επισης 2,5/4.... οποτε ενας μεσος ορος για να μην υποτιμησω ουτε να υπερτιμησω το μαγαζι.

Εδω θα διευκρινησω οτι λογω εντοπιοτητας και παλι ξερω το " υρια " απο την πρωτη στιγμη που ανοιξε και σαφως εχω φαει και αλλες φορες εκει με σαφως καλυτερη ποιοτητα γευσης απο οτι στην χθεσινοβραδυνη μου επισκεψη.

Επισης ποτε μου δεν καταλαβα γιατι ενω εχεις δυνατοτητες να κανεις ενα καλο μαγαζι και οι γευσεις σου ειναι σχετικα καλες και σε πολλες περιπτωσεις πρωτοτυπες επιλεγεις ενα χωρο νεκρο μονο και μονο επειδη ειναι στο κοσμοπλυμηρισμενο πλεον Θησειο.,

Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι ενα τρυπακι που ακολουθανε οι μετριοι για να μαζεψουν τα αποκαιδια οταν τα αλλα μαγαζια ειναι πληρη οποτε ολοι θα επιλεξουν απο το να αλαξουν περιοχη να κατσουν οπου να ειναι ισα για να τσιμπησοιυν κατι και να κλεισουν ομορφα το βραδυ τους.

Επισης θα τονισω οτι ακομα και αν το κανεις αυτο επιλεγεις ενα μαγαζι το οποιο, οπως λεει και η μινι διαφημηση του μαγαζιου στην παρουσιαση, να βλεπει ακροπολη και οχι να ειναι στα χαμενα με ενα ελαχχιστο πεζοδρομιακι διπλα σε μια τραπεζα που το μονο που βλεπει ειναι ο δρομος και τα απεναντι μαγαζια..

Βραδακι λοιπον και αποφασισαμε με ενα φιλο μου να παμε να φαμε καπου δεδομενου οτι αυτος τελειωνει πολυ αργα απο την δουλεια του και δεν ειχε φαει τιποτα οποτε απο την γευστικη μου εμπειρια αποφασισα εγω να παμε στο συγκεκριμενο μαγαζι να φαμε κατι καλο.
Φτασαμε στο μαγαζι κατα τις 9,30 και βρηκαμε ευκολα τραπεζι μιας και ο κοσμος δεν ειχε γεμισει το μαγαζι.

Η ευγενεια της κυριας που σερβιρει κανει δημοσιες σχεσεις μαζευει τραπεζια εξηγει στον κοσμο και γενικα ειναι το πασ παρτ του του μαγαζιου μνημιωδης. Εξ ου και το 4/4 στην εξυπηρετηση. Νομιζω οτι σπανια βλεπεις ενα ατομο που να κανει για 4 και να μπορει να εξυπηρετει τους παντες με ταχυτητα και ευκολια. Σαφως το μαγαζι δεν ειναι των 400 ατομων αλλα και παλι οταν ψιλογεμισει δεν ειναι ευκολο να εξυπηρετησεις τοσο γρηγορα δεδομενου οτι η κουζινα ειναι στο βαθος οποτε εχει ενα μεσα εξω αρκετα εξουθενωτικο.

Το μαγαζι ειναι ενα μικρο μαγαζακι στο τιποτα και στο πουθενα του θησειου στην αρχη της οδου Ηρακλειδων διπλα σε παλαι ποτε κολωσους οπως ο παλιος σταυλος ( δεν ξερω πως το εχουν ονομασει οι καινουριοι ) και το κλασικο επισης ( κλειστο απο πολλα χρονια ) daluz.

Το πεζοδρομιο που καταλαμβανει το μαγαζι δεν χωραει πανω απο 5-6 τραπεζια αλλα δημιουργει ακομα και με αυτα μια καλη ατμοσφαιρα ειδικα οταν εχει καποιο κοσμο.

Μεσα το μαγαζι ειναι σαφως καλυτερο και πιο πιασαρικο αλλα χειμωνα εκει μεσα δεν μπαινεις ευκολα. Ειναι αυτο που ειπα στην αρχη οτι ειναι μια λωριδα χωρου στην μεση του πουθενα.... αλλα ειναι Θησειο.

Επισης θα επισημανω κατι που εμπιπτει και στην κατηγορια εξηπηρετηση και στον χωρο και στην γευση οτι ολα στο μαγαζι, απο τα παλιας κοπης πιατα με σχεδιο μεχρι τις ψωμιερες και την τα μαχαιροπηρουνα, βγαζουν μια παστρα μια καθαριοτητα και μια ταξη.

Και ας παμε στην γευση που προσφερει το μαγαζι
Τα πιατα που πηραμε ηταν

Μια χτυπητη ( η κοπανιστη ) που σαφως εκαιγε πολυ λιγοτερο απο το ενδικνυομενο και δεν εδρεπε δαφνες γευσης. Θα μπορουσε να ειναι μια πρωτοτυπη τυροσαλατα ισως και χειροποιητη. Νομιζω 2/4 ειναι επιεικες

Δευτερο πιατο ενα σαγανακι παρα πολυ καλο με καποια ψηγματα πιπεριας μαλλον μεσα που σαφως θα μπορουσε να ειναι ενα απο τα καλα πιατα του μαγαζιου. Η υφη του τυριου πολυ καλη ειδικα οταν το φερνει ζεστο και το τυρι μαζι με κατι σαν ψωμι λιωνει πραγματικα στο στομα. Τα πραγματα σαφως αλλαζουν οταν το αφησεις λιγη ωρα κρυωσει. Τοτε μιλαμε για πετρωμενη πετσα. Δυσκολα μασιεται Σαν γενικο αποτελεσμα αφηνει ενα 3/4 ( 4/4 ζεστο 2/4 κρυο )

Τριτο πιατο ενα χωριατικο λουκανικο ψητο που σαφως δεν θα σας φαω την ωρα σχολιαζοντας το. Ενα παναπλο λουκανικο..... καλο αλλα λουκανικο.
Νομιζω οτι ενα 3/4 το υπερκαλυπτει.

Η σαλατα που πηραμε ηταν η ομονυμη του μαγαζιου που σαφως δρεππει δαφνες γευσης και ποιοτητα. Ολοφρεσκια σαλατα με κατικι επανω και μια εκπληκτικη σως μπαλσαμικο ( ισως με καποια αλλη γευση π. χ συκο η οτι αλλο )
η οποια ηταν τοση-οση και αφηνε μια εκπληκτικη επιγευση σε καθε μπουκια. Ισως το μονο πιατο που στεναχωρηθηκα οταν τελειωσε ( την γλυψαμε κυριολεκτικα ) Παναξια 4/4

Ως κυριως πηραμε δυο μεριδες κεφτεδες που σαφως θεωρειται ενα απο τα πουλεν του μαγαζιου και μας τα προτεινε και η κυρια που σερβιρε αλλα και που μου ειχαν σπασει και την μυτη απο την ωρα που καθησα απο ενα αλλο τραπεζι διπλα που τα ειχε παρει. Οκ...... κεφτεδακια τηγανητα.... nothing more nothing less Νομιζω οτι ενα 3/4 ειναι υπεαρκετο οπως επισης και στις πατατες που τα συνοδευαν που αν και φρεσκες δεν σε τρελαιναν κιολας.

Το χυμα κρασι του μαγαζιου ρετσινοειδες που σαφως σε βαζει σε κινδυνο πονοκεφαλου την επομενη μερα ειδικα να δωσεις λιγο παραπανω γκαζια απο οσο πρεπει. Δεν το προτεινω ( το λευκο )

Γενικη αποψη του μαγαζιου μετα το τελος της επισκεψης ειναι οτι σαν μεζεδοπωλειο μπορει να το ξαναεπισκευτεις λογω γευσεων αλλα με τιποτα δεν θα γινει το must λογω τοποθεσιας και ωραιου περιβαλλοντος χωρου.
Σαφως καππια στιγμη θα ηθελα να ξαναπαω για να δοκιμασω καποια ποικιλια σε θαλλασσινα ( που επισης εχει ) για να εχω μια πληρη αποψη.