Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Ίσως το καλύτερο Ασιάτικο εστιατόριο των Αθηνών!

Αφού διάβασα τις προηγούμενες κριτικές του ask4food ήθελα διακαώς να πάω να δοκιμάσω τη γευστική εμπειρία στο Andaman και να δω την εξαιρετική του ταράτσα όπως την εξυμνούσαν κάποιες προηγούμενες κριτικές.

Στο διαταύτα: Το επισκεφτήκαμε χτες κατα τις 22:30 (Σάβατο) και γινόταν ο χαμός.. δυστυχώς δεν είχαμε κάνει κράτηση αλλά αμέσως το προσωπικό μας υποδέχτηκε πολύ ευγενικά και μας είπε ότι μπορούμε να καθήσουμε στο μπαρ και να δοκιμάσουμε τα κοκτέιλ τους. Μας είπαν να κάνουμε υπομονη και με το που αδειάσει τραπέζι θα μας εξυπηρετήσουν.

Πήραμε andaman κοκτέιλ και vanilla sky, 2 εξαιρετικά κοκτέιλ απο τα καλύτερα που έχουμε πιει. Γενικά είμαστε λάτρεις των κοκτέιλ και μας ξάφνιασε ευχάριστα το γεγονός ότι σε ένα εστιατόριο έχουν τόσο καλά και μοναδικά κοκτέιλ. Φυσικά πήραμε άλλα δύο ένα μοχίτο πράσινο μήλο και ένα wasabe εξαιρετικά και αυτά και πολύ δροσερά! Μας έφεραν και τσιπ γαρίδας με 2 σάλτσες μια πικάντικη και μια γλυκόξινη που ταίριαζαν απόλυτα με το αλκοόλ. Στα κοκτέιλ βαθμολογία 4/4.

Καθήμενοι στο μπαρ και πιίνοντας τα κοκτέιλ χαζεύαμε το χώρο ο οποίος όντως σε ταξιδεύει στη Ταιλάνδη με το πανέμορφο συνδυασμό των χρωμάτων, τα μπαμπού, τα ασιατικά σύμβολα... πραγματικά φύγαμε από τη μιζέρια της καθημερινότητας και προσγειωθήκαμε στη Ταιλάνδη. Τέλειος χώρος, πεντακάθαρος, προσεγμένος και φαίνεται ότι έχει γίνει με πολύ αγάπη και μεράκι. 4/4 για το χώρο. Καθώς απολαμβάναμε τα κοκτειλ ήρθε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος και μας ενημέρωσε ότι άδειασε ένα τραπέζι. Αμέσως μας έκανε πλήρη ενημέρωση του καταλόγου και των διαφόρων υλικών που ενδεχομένως να μη γνωρίζαμε και ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικός στο τι να δοκιμάσουμε. Στα του φαγητού:

1)Το τηγανητό ρύζι με λαχανικά και αυγό ήταν Απίστευτο. Τέλεια αρμονία γεύσεων και τέλεια μαγειρεμένο και ο κόλιανδρος απογείωνε το πιάτο

2)Η σαλάτα με μάνγκο πολύ δροσερή, εύγευστη και ιδιαίτερη.

3)Η σούπα με κοτόπουλο και γάλα καρύδας μας άρεσε πάρα πολύ αν και γενικα δεν τρώμε σούπες. Είχε μια δυναμική και τη κατάπινες σε χρόνο dt

4)Spicy duck για κυρίως ήταν πολύ νόστιμη, ζουμερή και όσο πικάντικη έπρεπε. Θα έλεγα πανδαισία γεύσεων.

5)sweat and sour chicken ίσως το καλύτερο γλυκόξινο κοτόπουλο που έχουμε φάει.

Στο φαγητό 4/4 αν και δε φάγαμε γλυκό γιατί σκάσαμε. Οι μερίδες ήταν αξιοπρεπέστατες και σε λογικές τιμές.

Τελειώνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι αν και γινόταν χαμός από κόσμο το service δούλευε πολύ καλά, ήταν ευγενέστατο, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας και έτρεχε να σε εξυπηρετήσει.4/4 service

Σίγουρα θα ξαναπάμε γιατί όλα έδεναν τέλεια μεταξύ τους... οι γεύσεις, ο χώρος, τα κοκτειλ... ένα εστατόριο που κάνει τη διαφορά και δεν χάνεται στη μετριότητα όπως τα περισσότερα. Ένα μεγάλο μπράβο.