Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αρχικές συνθήκες:
1)Προσφορά με κουπόνι 11,90Ε για φαγητό από κατάλογο 25Ε(συμπεριλαμβάνονται αναψυκτικά)
2)Μάιος, Παρασκευή βράδυ 21.30(φτάσαμε στην τρατορία)
3)Θερμοκρασία ανεκτή με κοντομάνικο και ζακέτα(γλυκιά βραδιά)
3)Άτομα δύο(ζευγάρι), ηλικίες 26-30
4)Ξεκινήσαμε από δυτική Αττική(Χαϊδάρι)
5)Με αυτοκίνητο

Αρχικά να πω ότι επειδή δεν ξέρω το μέρος στο Χαλάνδρι ήθελε μια μίνι μελέτη για το πως θα πάμε(όχι κάτι δύσκολο) αλλά και το πως θα φύγουμε το οποίο ήταν λίγο πιο δύσκολο.

Η τρατορία βρίσκετε σε γειτονιά και όχι σε εμπορικό δρόμο ή κάτι τέτοιο. Την ώρα που φτάσαμε και λόγο της χαμηλής δόμησης της περιοχής βρήκαμε πάρκινγκ σχετικά εύκολα.

Η είσοδος του εστιατορίου, που ουσιαστικά είναι ένας διάδρομος (πλακόστρωτος νομίζω) με φυτά αριστερά ήταν στολισμένη με φωτάκια το οποίο το βρήκαμε αρκετά ρομαντικό και σε προδιαθέτουν θετικά. Στα δέκα μέτρα υπάρχει η κύρια είσοδος που ξεκινάει το κτίριο και ο εσωτερικό χώρος ο οποίος λόγω καλού καιρού ήταν άδειος επειδή τα τραπεζάκια είχαν μεταφερθεί στην αυλή. Ο εσωτερικός χώρος όχι πολύ εμπνευσμένος.

Οι σερβιτόροι κατά την άφιξή μας ήταν ευγενικοί και διακριτικοί, μας τοποθέτησαν δίνοντάς μας δύο επιλογές σε τραπέζι(φαντάζομαι γιατί ήταν ακόμα νωρίς και ο κόσμος δεν είχε μαζευτεί) και το γεγονός ότι είχαμε κουπόνι δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο την συμπεριφορά τους και την ποιότητα παροχής των υπηρεσιών τους.

Η πίσω αυλή χωρισμένη σε δύο μέρη το ένα βλέπει ουρανό και το άλλο είναι τζαμαρία σκεπασμένη. Κάτσαμε στο πρώτο μέρος. Πολύ καλοβαλμένη με όμορφα λουλούδια γύρω γύρω και ρομαντικά φωτισμένη αρκετά για να βλέπεις να φας.
Όλα τα τραπέζια είχαν ωραία καρό κόκκινο-άσπρο τραπεζομάντηλα και κεράκια αναμμένα, τα οποία ταίριαζαν κατά την γνώμη μου στο στυλ της τρατορίας και της ιταλικής κουζίνας. Επίσης οι κατάλογοι προσεγμένοι και το μενού περιεκτικό και ποιοτικό.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη, ευγενική, επαγγελματική αλλά όχι κάτι το υπερβολικά ιδιαίτερο.

Σου φέρνουν με το καλημέρα νερό μεγάλο εμφιαλωμένο(σωστά κατά την γνώμη μου) το οποίο και το χρεώνουν.

Από κει και πέρα.. Παραγγείλαμε:
1)Ψωμί σε ξυλόφουρνο brushetta focaccia
2)Μακαρόνια σε ψυλόφουρνο: Penne con prosciutto e provolone
3)Μια πίτσα κανονικού μεγέθους(30cm): Verdure (δηλ. ψημένα λαχανικά)

Σύνολο 25,30Ε

Για δύο άτομα κατά την γνώμη μου ήταν αρκετό φαΐ(καλές μερίδες)
Επίσης μας φάνηκαν αρκετά νόστιμα όλα και εκλεπτυσμένες οι γεύσεις, αν και δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία.

Κατά τις 11 η τρατορία ήταν γεμάτη και οι σερβιτόροι είχαν πάρει φωτιά. Ωστόσο το σέρβις παρέμενε ικανοποιητικό.

Σε γενικές γραμμές και βλέποντας την μεγάλη εικόνα θα έλεγα ότι είναι μια αξιοπρεπής προσπάθεια και μένω εκεί διότι δεν έχουμε ξαναπάει σε ιταλικό εστιατόριο. Από το λίγο που έχω ψάξει θεωρώ ότι έχει πολύ καλές τιμές σε σχέση με αυτό που παρέχει και με το κουπόνι η τιμή γίνεται σούπερ οικονομική.

Θα ξαναπήγαινα παρόλο που είναι μακρυά από εκεί που μένουμε και το συνιστούμε σε όλους εκτός από αυτούς που είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί και στρίτζοι.