21 Μαι 2015

Στου Φετάνη για σίγουρα.
Θέλουμε μπριζόλες? έχει την τεράστια χοιρινή που πλέον είναι και ζουμερή, και την μοσχαρίσια γάλακτος, στο ψήσιμο που επιθυμείς, που έχω ξανά παινέψει και παλαιότερα.

Θέλουμε σούβλα? αν είναι Σαββατοκύριακο θα βρούμε μαλακό κοντοσούβλι και αρνί. Και για όποιον θέλει παιδάκια, δεν θα απογοητευτεί.
Θέλουμε γουρουνοπούλα από ξυλόφουρνο? έχει αφήσει πίσω σε μαστοριά τους Μεσσήνιους φίλους μας που θεωρούνται εξπέρ. Τέτοια τραγανή πέτσα δεν την βρίσκεις αλλού. Με σκορδάτη επίγευση για τους φαν του είδους.
Θέλεις τεράστιο μπιφτέκι σε στυλ Καλυβίων? κανένα πρόβλημα. Καταφθάνουν στην μερίδα δυό μεγάλα κρεατένια και ζουμερά μπιφτέκια.

Τώρα, όλος αυτός ο καταιγισμός εδεσμάτων ζωικής προέλευσης μπορεί να σας μπουχτίσει, οπότε η χειροποίητη τυρόπιτα ταψιού, τα ντολμαδάκια ή οι χειροποίητες αλοιφές και πατάτες θα απενοχοποιήσουν τις τύψεις σας.

Οι επισκέψεις μας είναι συχνές και πυκνές με διαφορετικές παρέες και η συμπεριφορά των ιδιοκτητών φιλική, αλλά μέχρι εκεί.
Ποτέ δεν δώσαμε θάρρος για συζήτηση στις αρκετά διαχυτικές κόρες. ( ούτε που ξέρω ποιά είναι η Χρυσούλα που έχει αναφερθεί σε άλλα σχόλια ).

Στην τελευταία μας επίσκεψη, Κυριακή μεσημέρι, παρέα 10 ατόμων καταναλώσαμε δυό μερίδες χοιρινές, δυό κοντοσούβλι, δυό γουρουνοπούλες και μιά μπιφτέκια.
Τα συνοδέψαμε με σαλάτα πολίτικη και μιά ανάμεικτη, δυό μερίδες τζατζίκι, μιά τυρόπιτα και ντολμάδες κρεατένιοι με αμπελόφυλλα.
Ήπιαμε και αισίως 6 μπουκάλια Kaiser.

Οι τιμές για το μέγεθος των μερίδων είναι καλές, μόνο η χοιρινή των 12€ ίσως θα μπορούσε να κατέβει λίγο, τα υπόλοιπα κρεατικά είναι στα 9€, και τα συνοδευτικά στα 4ή 5€.

Εμείς γίναμε πελάτες και δεν παίρνουμε το ρίσκο πλέον για άλλα ψαξίματα στην περιοχή. Στανταράκι... δαγκωτό.

21 Μαι 2015

hammer