Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Η αρχή έγινε με την κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και ακολούθησε αυτή της αγαπημένης Indulge η οποία και με αποτέλειωσε.
Ο κύβος είχε ριφθεί! Έπρεπε οπωσδήποτε να το δοκιμάσω!

Το μοναδικό μου πρόβλημα ήταν αυτό της απόστασης καθώς από ότι είχα καταλάβει δεν ήταν μέρος να καθίσεις για να τα φας επί τόπου κι απ' την άλλη δε νομίζω ότι οι άνθρωποι στέλνουν παραγγελία στο Παγκράτι!!!
Ο καλός Θεός όμως φαίνεται ότι αγαπάει τις λιχούδες σουβλακοεξαρτώμενες σαν την αφεντιά μου και το Σάββατο είμασταν καλεσμένοι σε παιδικό πάρτυ στην Καλλιθέα. Απέφυγα επιμελώς να φάω οτιδήποτε και όταν τέλειωσε, ο καλός μου με οδήγησε αγόγγυστα εκεί. Όχι ότι θα είχε και άλλη επιλογή ο χριστιανός!

Ο ΧΩΡΟΣ
Ποιoς χώρος δηλαδή το μαγαζί είναι μια τρύπα. Θα μπορούσε άνετα να είναι και καντίνα όπως ανέφερε κάποιος φίλος του site. Υπάρχουν βέβαια δύο τραπέζια στο εσωτερικό όπως και ένα μπροστά στο πεζοδρόμιο τα οποία μάλιστα ήταν γεμάτα. Οι άνθρωποι έπιναν μπύρες και αναψυκτικά οπότε εικάζω ότι, μάλλον, θα κατανάλωναν τα σουβλάκια επιτόπου.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Δύο κύριοι ταχύτατοι και ευγενέστατοι, έψηναν, τύλιγαν, μίλαγαν και έκαναν πλάκα με τους θαμώνες, ενώ τα delively boys πηγαινοέρχονταν. Δύο πράγματα μου έκαναν εξαιρετική εντύπωση. Πρώτον ο ένας απο τους κυρίους φορούσε λευκό πουκάμισο που ήταν πεντακάθαρο παρόλο που ήταν μέσα στην κάπνα και έψηνε και δεύτερον η ψησταριά καθαρίστηκε δύο φορές κατά τη διάρκεια της δεκάλεπτης παραμονής μου εκεί, ενώ και ο πάγκος σκουπιζόταν επιμελώς μετά από κάθε παραγγελία που ετοιμαζόταν. Μάλιστα επειδή είδαν ότι ο καλός μου, μη έχοντας μέρος να παρκάρει, έκανε κύκλους περιμένοντάς με, παρακάλεσαν δύο παιδιά που κάθονταν εκεί να δώσουν σε μένα τα σουβλάκια που τους ετοίμαζαν! Ευτυχώς οι άνθρωποι δέχτηκαν, αλλιώς, μάλλον εκεί θα ήμουν ακόμα. Αν λοιπόν, σκοπεύετε να παραλάβετε την παραγγελία σας οι ίδιοι, καλό είναι να έχετε τηλεφωνήσει νωρίτερα, αλλιώς σας βλέπω να περιμένετε, μιας και προψημένα σουβλάκια δεν υπάρχουν. Είναι όντως αυτό που λέμε... της ώρας!

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
Παρέλαβα το πολυπόθητο πακετάκι μου λοιπόν, με 6 καλαμάκια με κρεμμύδι. Ειδική μνεία και στο τύλιγμα αφού όταν το άνοιξα, ούτε σταγόνα από το θεϊκό ζουμάκι δεν είχε χυθεί.

Τα καλαμάκια δικαίωσαν πλήρως τις κριτικές και τις προσδοκίες μου! Τα καλύτερα που έχω φάει τον τελευταίο καιρό! Μου θύμισαν τα καλαμάκια της παιδικής μου ηλικίας, όταν πηγαίνοντας στην Αρκαδία, σταματούσαμε σε Κόρινθο ή Μύλους Αργολίδας.

Βέβαια και το λιπάκι τους το είχαν και λίγο σκληρά ήταν, μάλλον επειδή το κρέας δεν είχε προλάβει να σιτέψει, αλλά η γεύση και το λεμονό-παπρικό-κρεμμυδό-κρεατό-καυτερούτσικο ζουμάκι ήταν όλα τα λεφτά! Τα δε κρεμμύδια μαλακωμένα στο ζουμί ήταν όνειρο! Δε μπορούσα να σταματήσω τις βούτες με το ψωμί! Ευτυχώς που το έτερον ήμισυ ταλαιπωρείται από την εαρινή αλλεργική του ρινίτιδα και δε μυρίζει τίποτα..... αλλιώς άσχημο βράδυ θα είχε περάσει μετά την ακατάσχετη κρεμμυδοφαγία μου!

VMF
Εδώ δεν έχω να πω πολλά. 1,10 το χοιρινό καλαμάκι, το οποίο προσωπικά δε βρήκα μικρό. Μάλλον μεγαλούτσικο μου έκανε σε σχέση μ΄αυτά που παίζουν στο Παγκράτι! Πάντως και 2 να μου ζητούσαν, θα τα έδινα ευχαρίστως!!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Δεν είναι σε απόσταση delivery!!! Οπότε??? Ο καλός μου θα βρεί κακό μπελά και αν δω τα σκούρα, με έχω ικανή να πάρω ταξί και να πάω.
Αν δεν είστε του clean cut νεοσουβλακιού, των πιτόγυρων και των σως, να πάτε τρέχοντας να το δοκιμάσετε!
Αγαπητοί ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και Indulge.... με καταστρέψατε! Με το καλοκαίρι προ των πυλών... το κρίμα στο λαιμό σας!!!

ΥΓ 1: Αγαπητή Indulge, χαίρομαι που σου άρεσε το Μαύρο Γατί μας!!!

ΥΓ 2: Manos, είσθε ένας ποιητής και κακομαθαίνετε τις κυρίες του site!!!