21 Μαι 2015

Τα φρέσκα υλικά ; Η φαντασία του μάγειρα ; To κατάλληλο timing σερβιρίσματος ;
Όλα μαζί ; Σίγουρα όλα παίζουν τον ρόλο τους, αλλά τον βασικότερο τον παίζει η πείνα. H οποία δυστυχώς με πρόδωσε όταν ακριβώς την χρειαζόμουν.

Κατέβηκα στον Κεραμεικό με τη γυναίκα μου, Σαββατόβραδο 16 Μαϊου. Δώσαμε ραντεβού με ένα ζευγάρι θείων στο μετρό της πλατείας Καραϊσκάκη και περπατώντας κατά μήκος την Μεγάλου Αλεξάνδρου για κάνα δεκάλεπτο, φτάσαμε στον πεζόδρομο της Μυκηνών.

Ο πεζόδρομος ήσυχος, χωρίς παιδιά και φασαρία. Καμιά δεκαπενταριά τραπεζάκια κλασικά, μεταλλικά, του πεζοδρομίου, δίπλα σε μικροσκοπική τετράγωνη πλατεϊτσα, ανάμεσα σε πενταώροφα κτίρια. Το μαγαζί, με όμορφη διακόσμηση και αισθητική μέσα, σε αντίθεση με το πιο λαϊκό στυλ του πεζοδρομίου έξω, ήταν παντελώς άδειο. Ας όψεται η γλυκιά βραδιά.

Σε ένα από τα τραπεζάκια καθόταν και η μίνι ορχήστρα, μια κιθάρα κι ένα μπουζούκι, που έπαιζε όλο το βράδυ, σε χαμηλή ένταση, από νοσταλγικές μπαλάντες μέχρι το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας. Όλα τα υπόλοιπα τραπέζια γέμισαν λίγο αργότερα.

Ο ιδιοκτήτης, νέο παιδί και με ζήλο, ήταν ίσως περισσότερο επεξηγηματικός από ότι χρειαζόταν. Δεν μας ανέφερε απλά, αλλά μας εξιστόρησε όλο το μενού και πώς παρασκευάζεται.

Επειδή οι μερίδες ήταν μεγάλες για μεζές, αλλά μικρές για χόρταση, παραγγείλαμε αρκετές. Αφού μας φέρανε και δεύτερο τραπεζάκι για να χωρέσουν. Έτσι μπορώ να πω, πως δοκιμάσαμε μεγάλο μέρος από τα πιάτα του καταλόγου.

Στο δια ταύτα:
Όλοι οι μεζέδες ήταν νόστιμοι. Τα χοιρινά λεπτά μπριζολάκια, η φάβα, οι ντοματοκεφτέδες, οι καυτερές πιπεριές, το τυρί σαγανάκι, η τυροκαυτερή και κυρίως η πίτα Καισαρείας ήταν από τα καλύτερά του.

Τι να το κάνεις όμως, άμα δεν πεινάς. Τα δοκίμασα περισσότερο από περιέργεια και για να μην πιο το ούζο ξεροσφύρι. Παρόλα αυτά, η αίσθηση της γειτονιάς, η όμορφη βραδιά, η μουσική, το ούζο και η καλή παρέα, με κράτησαν εκεί, να ρεμβάζω το γκράφιτι στον απέναντι τοίχο, έως τις 2.30 πμ.

Ο λογαριασμός προσγειωμένος, κυμάνθηκε στο λογικό επίπεδο των 70€. Με όσα παραγγείλαμε...

21 Μαι 2015

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου