Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αφίδνες, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι βρεθήκαμε στην περιοχή των Αφιδνών μετά από ένα σχολικό event στην περιοχή. Πεινασμένοι καταλήξαμε στην ταβέρνα του Μανάρα. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο με μεγάλες παρέες όλων των ηλικιών, από βρέφη σε καροτσάκια μέχρι υπερήλικες. Αν ψάχνετε για κάτι ήσυχο και ρομαντικό μάλλον πρέπει να αποφύγετε το εν λόγω μαγαζί. Φυσικά όλα τα παραπάνω καθόλου δεν μας ενόχλησαν μια και η δική μας παρέα ήταν καθαρά οικογενειακή.

Στην πίσω αυλή υπάρχει παιδική χαρά και οι μικροί μπόμπιρες μπορούν να παίξουν με την ψυχή τους (μια μεγάλη τζαμαρία επιτρέπει στους γονείς να έχουν πλήρη έλεγχο χωρίς να χρειάζεται να σηκωθούν από το τραπέζι τους) μόνο όταν έρθουν τα φαγητά οι μανάδες σηκώνονται και αρχίζουν να φωνάζουν «Γιωργάκηηηη!!! έλα γρήγορα ήρθε η μπριζόλα σου, έλα!!! » (και εγώ το ίδιο έκανα…. )

Οι σερβιτόροι έτρεχαν πέρα δώθε για να εξυπηρετήσουν τον κόσμο και μάλλον τα καταφέρνουν καλά. Και λέω μάλλον γιατί η ατμόσφαιρα είναι τόσο οικογενειακή που δεν χρειάζεται να καλέσεις τον σερβιτόρο για να έρθει μπορείς απλούστατα να πάς εσύ σ’αυτόν…. Μετά από λίγα λεπτά αφότου μπήκαμε ήρθε ένας κύριος να πάρει παραγγελία χωρίς να μας δώσει τιμοκατάλογο – αυτό το θεωρώ ένα μικρό φάουλ. Θέλω να ξέρω κάθε φορά πόσο πρέπει να πληρώσω για αυτό που παραγγέλνω.

Πήραμε κολοκυθάκια τηγανητά (πολύ καλά), 2 μερίδες πατάτες τηγανιτές (απλά τέλειες), λουκάνικο χωριάτικο (πολύ νόστιμο και ζουμερό με μπόλικο πράσο, όχι τυποποιημένο), χωριάτικη (πολύ καλή και μεγάλη), κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα (πολύ καλό σωστά ψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει) 2 μερίδες μπιφτέκια (καλή σπιτική γεύση χωρίς κάτι το ιδιαίτερο – καλή μερίδα 2 μεγαλούτσικα μπιφτέκια), 2 μερίδες ψαρονέφρι (πολύ καλό και καλοψημένο) όλα ήρθαν με ψημένο ψωμί στα κάρβουνα με λαδάκι και ριγανίτσα, ήπιαμε μπύρες και αναψυκτικά νερό ερχόταν στην κανάτα κάθε φορά που ζητούσαμε. Κέρασμα στο τέλος από ένα παγωτίνι σε ξυλάκι τυποποιημένο και μάλλον μέτριο έως κακό, θεωρώ ότι θα έπρεπε να αντικατασταθεί με κάτι πιο σπιτικό.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 67 € ήμασταν 4 ενήλικες και 3 παιδιά. Περίπου στα 16€ το άτομο υπολογίζω μια και τα παιδία δεν θεωρώ ότι λαμβάνονται υπόψιν στην παραγγελία. Την σταβλίσια μπριζόλα για την οποία φημίζεται την είχε 22€ το κιλό (τιμή που θεωρώ αλμυρή).

Θα έβαζα 5 ντοματούλες στο value for money αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσε να ρίξει λίγο τις τιμές του για να προσεγγίσει οικογένειες οι οποίες με κόπο πλέον τα βγάζουν πέρα.
Αν θα ξαναπάω? Ναι για την ωραία εξοχική και χαλαρή ατμόσφαιρα.