Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

"Στο Νταβαντούρι άμα θα'ρθείς... ωραία θα περάσεις! ", ήταν το άκρως ρεαλιστικό σλόγκαν του μαγαζιού που υπήρχε τοποθετημένο στην πρόσοψη του. Είναι από τα μαγαζιά που έχεις δεν έχει όρεξη όταν πας, θα είσαι σίγουρα κεφάτος όταν φύγεις.

Θέλαμε από καιρό να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο για το γεγονός ότι σερβίρει κρητικές γεύσεις, αυθεντικότατες απ'ότι αποδείχτηκε, και επίσης γιατί το όνομά του μας είχε ιντριγκάρει. Απ'ότι είδαμε και διαβάσαμε σε άλλες κριτικές, κάποιοι θεωρούσαν αστοχία το όνομα του, γεγονός λογικό αφού στη Αθήνα το νταβαντούρι το συνδέουμε με κάποια φασαρία/θόρυβο που ακούμε, όχι απαραίτητα από εύηχη πηγή. Όμως έχοντας κρητική καταγωγή ένας από μας, διευκρινίστηκε ότι όταν μιλάμε στην Κρήτη για "νταβαντούρι", προβλέπεται ωραίο γλέντι!

Σήμερα λοιπόν, μια παρέα τριών ατόμων επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο, έχοντας μεγάλη όρεξη για μια καλή ποικιλία κρητικού φαγητού.

Ο χώρος ήταν πάρα πολύ περιποιημένος και καθαρός. Υπήρχε και ένας τοίχος -μαυροπίνακας που διαφήμιζε τα μεζεδάκια της κατηγορίας 1-4 ευρώ καθώς και μερικά από τα κυρίως και φυσικά την ρακή. Ζεστός ο εσωτερικός χώρος με ωραία μουσική. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ήμι-εξωτερικός, καθώς έχει τρεις τοίχους και μια τεράστια τζαμαρία η οποία ανοίγει και νιώθεις ότι είσαι εν μέρει έξω. Εμείς προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, ο οποίος δεν έχανε σε κάτι από μόνος του, αλλά από τα διπλανά μαγαζιά που είχαν δυνατά την μουσική κατά καιρούς. Φυσικά δεν μπορούμε να το χρεώσουμε στον χώρο του μαγαζιού αυτό, από τη στιγμή που εκείνου δεν του έλειπε τίποτα.

Με το που φτάσαμε, ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης, θα αιτιολογηθεί πλήρως ο χαρακτηρισμός στην συνέχεια, μας είπε να διαλέξουμε που θέλουμε να καθίσουμε, και άμεσα μας προσέφερε νερό και ρακί για το καλωσόρισμα. Τα συνόδευσε αυτά με μία μπρουσκετούλα για τον καθένα μας, η οποία ήταν υπέροχη. Μπορούσες να μυρίσεις την ντομάτα, το ελαιόλαδο και το φρεσκοψημένο ψωμί. Πώς να μην παραγγείλεις ντάκο μετά; Ο κατάλογος ήρθε με τη μορφή μιας λίστας Α4, μαζί του και ένα στυλό. Πολύ ωραία ιδέα, καθώς έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις τι θα πάρεις και να το σημειώσεις μόνος σου. Υπάρχει άρα και χρόνος να ενθουσιαστείς, να το ξανασκεφτείς, και να καταλήξεις στην καλύτερη δυνατή επιλογή. Γιατί πιστέψτε μας, με τέτοια ποικιλία και ωραίες ιδέες για πιάτα θέλει την ώρα της η παραγγελία.

Ας τα πάρουμε τώρα ένα ένα, γιατί είναι και πολλά και θαυμαστά!
Η παραγγελία περιείχε και μεζέδες και διάφορα άλλα πιάτα.

Σε ό, τι αφορά τους μεζέδες, οι οποίοι σερβίρονταν σε μικρά πιατάκια, οι ποσότητά τους όμως ήταν ικανοποιητική και η τιμή τους στα 1-4 ευρώ πήραμε:

Πατατούλες τηγανιτές χωριάτικες. Τραγανές, και γευστικότατες. Πάνω τους σίγουρα είχαν κάποιο μείγμα μπαχαρικών και μυρωδικών. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια νοστιμιά! Ταυτόχρονα ελαφριές, τέλειες!
Βλήτα εξαιρετικά βρασμένα και φρεσκότατα. Θα θέλαμε μια φέτα λεμονιού σε αυτό το πιατάκι.
Σταμναγκάθι ήθελε λίγο καλύτερο καθάρισμα, αλλά και πάλι ικανοποιητικό. (Όταν λέμε καθάρισμα εννοούμε από θέμα κοψίματος, και όχι χώματος φυσικά)
Χοιρινή τηγανιά φανταστική. Με τα σωστά μυρωδικά, καλά μαγειρεμένη και με δεμένη σάλτσα. Έλιωνε στο στόμα.
Χοχλιοί μπουμπουριστοί, από τους καλύτερους που έχουμε δοκιμάσει, ακόμα και στην Κρήτη.
Απάκι άπαιχτο. Χωρίς περιττό λίπος με τα μπαχαρικά του όπως πρέπει. Εξαιρετικός μεζές.

Στη συνέχεια από τα κανονικού μεγέθους πιάτα διαλέξαμε:

Ντάκο (ή Κουλουκόψωμο όπως αναφέρεται στον κατάλογο) με εξαιρετικής ποιότητας ντομάτα και ξινομυζήθρα. Δροσερός και γευστικός. Απαραίτητο μέρος της παραγγελίας.
Γραβιέρα κρητική σαγανάκι. Ακόμα και από τα μέλη της παρέας που δεν είναι οπαδοί, την βρήκαν νοστιμότατη και ελαφριά. Δεν ήταν καθόλου λιπαρή και δεν έπεφτε στην παγίδα της "λαδίλας".
Μαραθόπιτα με χειροποίητο φύλλο, νοστιμότατη.
Ριζότο - γαμοπίλαφο, χυλωμένο σερβιρισμένο με το πιπεράκι του όπως πρέπει, πολύ γευστικό επίσης.
Μπιφτεκάκια σχάρας γιαουρτλού. Η σάλτσα τους ήταν πάρα πολύ καλή, όμως τα ίδια τα μπιφτεκάκια ήθελαν λίγη ακόμα υγρασία. Είχαν μια ιδέα πικάντικου, ωραία, αλλά ανάμεσα σε τόσα εξαιρετικά πιάτα χάναν λίγο.
Και το αποκορύφωμα, Χοιρινό με σάλτσα κονιάκ, συνοδευόμενο από σπιτικούς πουρέδες πατάτας και μελιτζάνας. Τα λόγια εδώ είναι περιττά. Απίστευτος συνδυασμός γεύσεων, μια γιγάντια μερίδα, η οποία ευχόσουν να μην τελειώσει. Αξίζει να ξαναπάς μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο!

Βασικά, αξίζει κάθε επίσκεψη. Αυτό είναι σίγουρο! Οι έξυπνες επιλογές που σου προσφέρει ο κατάλογος το καθιστά τέλειο για ρακομελοκατάσταση με συνοδεία εκλεκτών μεζέδων, αλλά και για ένα ξεχωριστό γεύμα που θα σας μείνει αξέχαστο.

Μετά το γεύμα μας, ήρθε κέρασμα ρακόμελο και ένα ρετρό όμορφο κουτάκι γεμάτο καραμέλες. Απόδειξη κανονικότατα, στην οποία αναφερόταν ξεκάθαρα το ποσοστό της έκπτωσης 20% που είχαμε λόγω μιας προσφοράς ημέρας.

Με αυτήν την προσφορά και χωρίς τα ποτά, ήρθε περίπου 18 ευρώ το άτομο, όμως η αλήθεια είναι πως πήραμε υπερβολικά πολλά πράγματα. Σε κανονικές συνθήκες πιστεύουμε θα ερχόταν γύρω στα 14-16 ευρώ το άτομο. Εξαιρετική τιμή ανά άτομο αν αναλογιστείς την ποιότητα, την γεύση και την ποσότητα του φαγητού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σερβιτόρος μας, και πιθανότατα ιδιοκτήτης, εκτός από ευχάριστος, χαμογελαστός και με χιούμορ, προσφέρθηκε να μας αλλάξει τα πιάτα μας με νέα μετά την κατανάλωση των μεζέδων, έτσι ώστε να φύγουν από το τραπέζι τα άδεια κελύφη των χοχλιών. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν γεμάτη με ευχάριστες εκπλήξεις καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Συμπέρασμα; Να πάτε και να περάσετε καλά! Αφεθείτε και απολαύστε το.. Νταβαντούρι!