Wine Restaurants - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Γεια σου Ask4Food με τα ωραία σου!! Να, για κάτι τέτοια σε αγαπώ τόσο πολύ. Γιατί μέσα από το site σου καταφέρνω και μαθαίνω για μέρη που υπό άλλες συνθήκες ίσως να μη μάθαινα ποτέ!

Έτσι, πρόσφατα διάβασα μια κριτική από τον Makis67 και αλήθεια είναι ότι κάτι μου έκανε κλικ, οπότε κι έβαλα στο πολύ πολύ άμεσο μια επίσκεψή μου στο ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ.

Μετά από σχετική κράτηση που έκανα, πήρα τα στενά δίπλα από το Καλλιμάρμαρο και με την βοήθεια του google map (μεγάλη βοήθεια αυτή η τεχνολογία βρε παιδάκι μου!!!!!! ), έφτασα άγγλος στο ραντεβού μου.

Όπως έχει γράψει και ο Makis67, με το που μπαίνεις στο στενάκι-πεζόδρομο, τίποτα δεν έχει προετοιμάσει και προϊδεάσει για το τι σε περιμένει στη συνέχεια. Στο ένα άκρο του πεζόδρομου βρίσκεται το ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ. Μια ορθάνοιχτη βιτρίνα, με έναν άκρως φιλόξενο εσωτερικό χώρο και τραπεζάκια πάνω στο δρομάκι. Αν και φλερτάραμε αρκετή ώρα με την ιδέα να κάτσουμε έξω, τελικά επιλέξαμε τον εσωτερικό του χώρο.

Ο λόγος ήταν η μουσική του. Με ξετρελαίνει η ιδέα να ακούω παλιά ελληνική μουσική που μετρά 60 κι 70 χρόνια. Ακόμα πιο πολύ με ξετρελαίνει να πιάνει το αφτί μου και κανένα μικροπαρασιτάκι, σαν να έχει μπει ο 45άρης δίσκος από βινύλιο. Ίσως η καλύτερη μουσική υπόκρουση (για τα δικά μου πάντα γούστα…) που έχω απολαύσει σε βραδινή μου έξοδο στην Αθήνα.

Η διακόσμηση του χώρου αποτελείται από μπουκάλια κρασιών (πολλά, μα πάρα πολλά όμως), μια παλιά ξύλινη πόρτα που σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές, ταιριαστά φωτιστικά, στίχοι από τους Μοιραίους του Βάρναλη και φωτογραφίες ιερών τεράτων όπως ο Χατζιδάκις. Α, κι ένας μαυροπίνακας που απαριθμεί τα χρόνια ύπαρξής τους. Από το 1934! Στον χώρο επικρατεί το ξύλο, το γυαλί από τα μπουκάλια αλλά το μάτι «τραβάει» το κόκκινο που έχουν βάψει τις καρέκλες τους.

Τα τραπέζια κατανεμημένα σωστά στον χώρο, ώστε να είσαι και άνετα αλλά και να μην ενοχλείς ή ενοχλείσαι από τους διπλανούς σου. Απ’ ότι μάθαμε, ο χειμερινός τους χώρος είναι ακόμα πιο ιδιαίτερος οπότε δεν βλέπω την ώρα και τη στιγμή που θα τον επισκεφτώ… Για να είμαι ειλικρινής, έχω βάλει 4 στον χώρο βασιζόμενος στον εσωτερικό του στον οποίο και καθίσαμε. Για τον εξωτερικό του θα έβαζα 3, γιατί είναι ένας απλός πεζόδρομος που για να φανεί πιο φιλόξενος θα πρέπει να κάνουν και οι ίδιοι κάποιες προσθήκες. Ίσως κάποιο δενδρύλλιο, κάποιο φωτάκι, κάτι τέλος πάντων για να τον γλυκάνει γιατί εάν εναποθέσουν τις ελπίδες τους στον δήμο και τις τυχόν αισθητικές τους παρεμβάσεις δεν θα δουν χαρά…

Κι έρχομαι τώρα στο Service. Τώρα θα μου επιτρέψετε να πλέξω λίγο τα εγκώμια στο άτομο που μας εξυπηρέτησε, την Βένια. Μόνο και μόνο ο ενθουσιασμός και το χαμόγελο με το οποίο μας καλωσόρισε, μας κέρδισε με την μία!!! Στη συζήτησή μας όμως που επακολούθησε, αποδείχτηκε ότι δεν είναι απλώς μία γλυκιά και ευγενική παρουσία. Είναι ένα άτομο που πέραν του ότι είναι κατασταλαγμένο στις επιλογές του, έχει σπουδές, εμπειρία και γνώσεις πάνω στην οινολογία.

Την παρατηρούσα στον τρόπο που εξυπηρετούσε τα γύρω τραπέζια μας, τον τρόπο που κράταγε το μπουκάλι του κρασιού, το πώς σέρβιρε, το πώς «έλεγχε» τον φελλό μετά το άνοιγμα ενός μπουκαλιού κρασί. Για εμένα τον σχετικά αδαή στο θέμα του κρασιού, είχε μία πολύ άμεση και φιλική προσέγγιση που κράταγε τις σωστές ισορροπίες ώστε και να σου δώσει την άποψή και γνώμη της αλλά και να μη σε κάνει να νοιώσεις άβολα ότι πάει να σε «καπελώσει» με τις γνώσεις της. Με ενοχλεί αφάνταστα να διακρίνω στον άλλο υφάκι όταν σου δίνει διευκρινήσεις σε στυλ μεγαλοδιδάκτωρα…

Με το που κάτσαμε στο τραπέζι, μας προσφέρθηκε κέρασμα οικολογικής ρετσίνας. Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος της ρετσίνας την οποία έχω συνδέσει κυρίως με τα φοιτητικά μου χρόνια και τη θητεία μου στον στρατό, αυτή ήταν απολύτως διαφορετική. Το έβλεπες στο χρώμα της, που ήταν έντονα κεχριμπαρένιο. Το άρωμά της και η γεύση της με έκαναν να καταλάβω ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη φορά που πίνω κανονική ρετσίνα και τον λόγο που τόσοι πολλοί την αγαπούν. Επίσης μας σέρβιραν ένα μπολάκι με ντιπ από μελιτζάνα (που ήταν νοστιμότατο) και κριτσινάκια.

Από τον κατάλογό τους με τα κρασιά, ήξερα και είχα δοκιμάσει 2-3 μόνο ετικέτες, όμως ήθελα να δοκιμάσω κάτι νέο. Η Βένια αφού μας έκανε μερικές εξερευνητικές ερωτήσεις, ήρθε λίγο αργότερα για να μας δώσει να δοκιμάσουμε ένα ροζέ κρασί που μας πρότεινε σύμφωνα με τα γούστα μας. Κι έπεσε μέσα! Έτσι λίγο αργότερα, βρεθήκαμε να απολαμβάνουμε ένα Ροζέ Ικαρίας, από την Οινοποιία Τσαντίρη. Λιγότερο γλυκό από τα ροζέ που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν, αλλά ιδιαίτερο σε γεύση και άρωμα.

Ο κατάλογος με τα κρασιά τους είχε αν θυμάμαι καλά μόνο έλληνες παραγωγούς. Ζούμε σε έναν τόπο που έχει ευλογηθεί με εξαιρετικές ποικιλίες σταφυλιού και κλιματικές συνθήκες που τις απογειώνουν. Αν σε αυτό βάλεις συνδυαστικά και την εμπειρία που έχει αποκτήσει ο λαός μας στο πέρασμα τόσων αιώνων, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σε παγκόσμιους διαγωνισμούς οι διακρίσεις είναι συνεχόμενες. Απ’ ότι είδα στον κατάλογο υπάρχουν δύο στήλες με τιμές. Οπότε προφανώς μπορείς να πάρεις και το κρασί για το σπίτι σου, με άλλη πολύ πιο χαμηλή χρέωση.

Ο κατάλογος με τα πιάτα τους μικρός. Αν δεν κάνω λάθος, όλες οι προτάσεις τους είναι γύρω στις 11-12. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εμένα μου αρέσουν οι μικροί κατάλογοι. Να προσανατολίζονται σε κάποια πιάτα, τα οποία γνωρίζουν και ετοιμάζουν καλά. Οι μεγάλοι κατάλογοι με αποσυντονίζουν και πάντα προβληματίζομαι εάν ένα εστιατόριο είναι σε θέση να έχει καλά αποτελέσματα σε πολλά διαφορετικά πιάτα ή ακόμα και κουζίνες.

Αυτές οι επιλογές μειώθηκαν ακόμα περισσότερο γιατί δύο πιάτα δεν ήταν διαθέσιμα. Το ένα ήταν αυτό με το ψάρι γλώσσα γιατί απ’ ότι μας είπαν δεν βρήκαν το κατάλληλο υλικό για να στηθεί σωστά το πιάτο που θα ετοίμαζαν. Τίμιο και ξεκάθαρο!! Αντιμετώπιση που δείχνει σεβασμό στον πελάτη.
Από τα ορεκτικά παραγγείλαμε:

• μελιτζάνες με καραμελωμένα κρεμμύδια. Μας ήρθε με πασπαλισμένο φρέσκο μαϊντανό. Όλη η απλότητα και νοστιμιά της μεσογειακής κουζίνας στο πιάτο μας. Ένας συνδυασμός από τόσο απλά υλικά με ένα τόσο εξαιρετικό αποτέλεσμα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ατάκα Γερμανίδας φίλης μου που μερικά καλοκαίρια πριν, σε ένα μπουφέ ξενοδοχείου που μέναμε γέμισε ένα ολόκληρο πιάτο με ωμό κρεμμύδι και γυρίζοντας σε εμένα, μου είπε: Τα κρεμμύδια εδώ στην Ελλάδα είναι τόσο διαφορετικά. Τόσο γλυκά και νόστιμα!

• Σουφλέ πράσου. Απ’ ότι μας είπαν, υπήρχε διαθέσιμο και σουφλέ με σπανάκι και μυρωδικά. Όμως επειδή λατρεύω το πράσο και την γλυκύτητα που δίνει όταν ψήνεται, το επέλεξα. Και πολύ καλά έκανα. Ένα πολύ περιποιημένο πιάτο με σωστή ισορροπία στην αλμυράδα από τα τυριά του. Ιδανικό για να συνοδέψεις το κρασί σου. Είναι ένα από τα δύο πιάτα που με ενθουσίασαν. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και αυτό με το σπανάκι.

• Σπετζοφάι με λουκάνικο, τυρί και κόκκινες πιπεριές. Ένα επίσης αξιοπρεπέστατο πιάτο το οποίο όμως θα ήθελα να είναι λιγότερο λιπαρό. Ίσως να είναι καλή ιδέα να αφαιρούν κάποιο μέρος από τα πολλά λιπαρά υγρά που μαζεύονται στο κάτω μέρος του πιάτου. Γιατί όσο περνάει η ώρα και το πιάτο κρυώνει, σου δίνει την αίσθηση ότι είναι αρκετά βαρύ.

• Ρολό κοτόπουλο. Φυσικά πρώτα ρωτήσαμε εάν είναι του εμπορίου και η απάντηση ήταν ότι είναι δικό τους. Συνοδεύονταν από πατατοσαλάτα και φρέσκο μαϊντανό. Αυτό ήταν το δεύτερο πιάτο που με ενθουσίασε και το αγαπημένο μου απ’ όσα δοκίμασα εκείνο το βράδυ. Είναι από τα εκείνα που λες ότι όσες φορές κι αν επισκεφτείς ένα εστιατόριο, θα το παραγγέλνεις πάντα.
• Το ζυμωτό ψωμί τους, εκπληκτικό!

Φεύγοντας, ένοιωσα την ανάγκη να ευχαριστήσω και τον ιδιοκτήτη, που ήταν πιο μέσα, για το όμορφο βράδυ που μας χάρισαν. Γλυκύτατος κι απ’ ότι κατάλαβα, χαμηλών τόνων, θυμάμαι που μας ρώτησε μήπως δεν μας άρεσε η μουσική που έχουν. Φυσικά απαντήσαμε ότι είναι η καλύτερή μας και μακάρι να έχουν πάντα την ίδια. Φαντάζομαι ότι σε κάποια άλλα αφτιά, η μουσική αυτή ίσως να ξενίζει. Όμως αν της δώσεις μια ευκαιρία και την απαραίτητη προσοχή, θα δεις την ομορφιά της!!

Για να κλείσω, τα μεγάλα ατού της ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗΣ είναι το εξαιρετικό service τους, η μουσική τους, ο χώρος τους, οι γεύσεις τους και τα κρασιά τους. Όπως καταλαβαίνεται, τους βρήκα αψεγάδιαστους.

Επειδή είμαι σε μια φάση της ζωής μου που πραγματικά δεν μου λέει τίποτα να πάω να ξεροσταλιάσω όρθιος στην μπάρα ενός bar για να πιω 2-3 ποτά, το ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ θα είναι μια από τις επιλογές μου όταν θα θέλω να πάω κάπου για να περάσω ένα χαλαρό βραδάκι με κρασί και κουβεντούλα.

2015-05-25 18:48:59

Ευχαριστούμε πολύ για την θετική αύρα σας κατά την επίσκεψή στο εστιατόριο μας, αλλά και για την λεπτομερέστατη κριτική σας!
Ακόμα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αλλάξαμε ήδη την συνταγή με το Σπετζοφάϊ, χωρίς την προσθήκη επιπλέον λιπαρών στοιχείων, με αποτέλεσμα ένος πιο καλοκαιρινού πιάτου και ανάλαφρου πιάτου και θα χαρούμε να σας ξαναδούμε για να το δοκιμάσετε και να μας πείτε την άποψη σας...

2015-05-26 15:57:57

Εμείς σας ευχαριστούμε για την φιλοξενία σας και το όμορφο βράδυ που μας χαρίσατε.
Θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Φιλικά

Ιωγιάννης

2016-10-10 11:31:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.