Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Παρότι είμαι γειτονάκι με την Ν. Ιωνία (ούσα κάτοικος της Πεύκης) προτιμώ να την επισκέπτομαι κυρίως πρωινά ή και απογεύματα για βόλτα στην αγορά της και καφεδάκι στα καφέ της κεντρικής πλατείας.
Κακώς, κακώς, καααακιστα θα έλεγα, γιατί αν είχα μάθει νωρίτερα το μεζεδοπωλείο- ταβέρνα Κωνσταντόνηδες δεν θα έχανα ευκαιρία να ξεπορτίζω συχνά πυκνά προς Ν. Ιωνία για φαγητό!!!

Έχουμε και λέμε λοιπόν, χώρος: όμορφος, χωρίς κάτι ιδιαίτερο να σου κλέβει την προσοχή. Τραπέζια τόσο στον εσωτερικό χώρο, όσο και στον εξωτερικό! Σίγουρα το καλοκαίρι θα μαζεύει αρκετό κόσμο έξω μιας και υπάρχει δυνατότητα λόγω άπλας.
Τουαλέτες καθαρες.

Εξυπηρέτηση: μας σέρβιρε μια ευγενική, μικροκαμωμένη κοπέλα που φαινόταν να κινείται με μεγάλη άνεση στο χώρο, προφανώς επειδή θα ήταν 'παλιά' στη δουλειά. Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Πέμπτη βράδυ και επείδη δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά, θα μπορούσα να πω πως η κοπέλα μας είχε στα ώπα-ώπα!!

Φαγητό:
- Ψωμάκι φρέσκο και μαλακό για να γίνει μια ωραία αρχη!

- Για σαλάτα επιλέξαμε μία με διάφορες πρασινάδες, μανούρι και dreasing εσπεριδοειδών! Νόστιμη, φρέσκια και σε καλή ποσότητα!

- Πατάτες τηγανιτές, χειροποίητες ΣΙΓΟΥΡΑ, ξεροψημένες και χρυσαφένιες!

- Κοντοσούβλι χοιρινό, οι άντρες της παρέας έπαθαν 'εγκεφαλικό', ήταν πραγματικό λουκούμι, κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα!

- Μπιφτέκια κοτόπουλο, όχι τα καλύτερα που έχω φάει μιας και είναι ένα πιάτο που αγαπώ ιδιαίτερα και το επιλέγω όταν το συναντώ στους καταλόγους μαγαζιών. Βέβαια ήταν αρκετά ζουμερά και μυρωδάτα!

- Χοιρινό στη λαδόκολα με διάφορα μυρωδικά και φετούλα! Εξαιρετικό, φαίνεται πως το μαγαζί το έχει πολύ με το χοιρινό κρέας, και πρέπει να τονίσω πως δεν είμαι λάτρεις του, αλλά οι Κωνσταντώνηδες, δεν σου αφήνουν περιθώρια να μην ξετρελαθείς! Καλομαγειρεμένο πιάτο με τη φέτα να δένει απόλυτα!

- Και τώρα ΤΟ ΠΙΑΤΟ, κριθαρώτο με βοδινή ουρά και λάδι τρούφας! Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ για το πιάτο αυτό, μελένιο, χυλωμένο όσο ακριβώς πρέπει με το λάδι τρούφας να το απογειώνει! ΑΛΛΑ δυστυχώς, θα συμφωνήσω με προηγούμενο σχόλιο του Ποντικιού, αναφέροντας και εγώ με τη σειρά μου πως η ουρά ήταν σε πολύ λίγη ποσότητα, κάνοντας την σχεδόν άφαντη μέσα στο πιάτο. Και είναι κρίμα, γιατί είναι ευρέως γνωστό πως πρόκειται για μία φτηνή πρώτη ύλη, οπότε μην την τσιγκουνευεστε τόσο ρε παιδιά.

Επειδή δεν συγκράτησα όλες τις τιμές, επέλεξα στην κριτική μου να μην αναφέρω καμία! Ανά άτομο (ήμασταν 4 συνολικά) μαζί με 1lt λευκό κρασί πληρώσαμε 16-17€ ποσό που σίγουρα άξιζε το μαγαζί λόγω των υπέροχων γεύσεων που μας προσέφερε!!!

Έμεινα άκρως ικανοποιημένη με τις γεύσεις, αν αυξηθεί και η ποσότητα του κρέατος σε αυτό το πιάτο φάρο, (κριθαρώτο) είναι βέβαιο πως δεν έχει να φοβηθεί και να ζηλέψει τίποτα από άλλα γνωστά μαγαζιά!! Εννοείται πως το συνιστώ!!!!!!!