25 Μαι 2015

Το μαγαζί αποτελεί σχετικά νέα άφιξη στο Χαλάνδρι που βρίθει κυριολεκτικά από παντός είδους χώρους εστίασης και έρχεται να προστεθεί στην ατελείωτη λίστα των burgerάδικων που κατά κόρον τώρα τελευταία κατακλύζουν όλες τις περιοχές.

Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος, τα τραπέζια απλωμένα και ο μεγάλος πάγκος κοντά στην κουζίνα με τα χρωματιστά καθίσματα που θυμίζουν καρέκλες θρανίου εξαιρετικός. Η διακόσμηση και γενικότερα το στυλ θυμίζει αντίστοιχα αμερικάνικα μαγαζιά τύπου TGI Friday’s, Hard Rock και παλαιότερα (για όσους θυμούνται) Applebee’s. Μια Harley σε υποδέχεται στην είσοδο προετοιμάζοντάς σε για το ύφος και το στυλ του μαγαζιού. Δερμάτινοι καναπέδες american style, ρετρό διακόσμηση, ανοιχτή κουζίνα.

Τα παιδιά πρόθυμα, γρήγορα, εξυπηρετικά με άψογο συντονισμό και επαγγελματισμό.
Ως προς το φαγητό νομίζω ότι η λέξη Factory στην επωνυμία του μαγαζιού νομίζω ότι δικαιώνεται απολύτως και εξηγούμαι: πραγματικό εργοστάσιο γεύσης. Μεγάλη ποικιλία από ζουμερά πεντανόστιμα burgers με το egg project να κυριαρχεί στις προτιμήσεις αφού το αυγό μάτι δεσπόζει πάνω από το μπιφτέκι ή το rib eye burger με φιλέτο rib eye και καραμελωμένο κρεμμύδι και cheddar, burger με καραβίδα, blue magic burger.

Ωστόσο προτίμησα να δοκιμάσω εκείνο με το blue cheese και το ολόκληρο μανιτάρι Portobello που με ενθουσίασε τόσο με το μέγεθος που ήταν τεράστιο και χορταστικότατο όσο και με τη γεύση και την ατελείωτη νοστιμιά του. Ωστόσο εκτός από burgers ο κατάλογος έχει και άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές όπως hot pork με καραμελωμένη πανσέτα, αυγόφετες με bacon και σιρόπι maple, τις βάφλες με κεφτεδάκια κοτόπουλου (! ) και σάλτσα BBQ, τα ψητά κοτόπουλα, τις νόστιμες t-bone μπριζόλες, τον πουρέ αλλά και τα λαχταριστά oreo pancakes, το σουφλέ σοκολάτας, το cheesecake ή τη φωλιά μηλόπιτας.

Οι τηγανιτές του πατάτες μου άρεσαν ιδιαίτερα γιατί ήταν μαλακές και όχι ξεροψημένες.
Το Brooklyn έχει τις Κυριακές brunch, αρκετά σημαντικός λόγος για να το επισκεφτεί κανείς.
Ως προς τις τιμές είναι ακριβό, ειδικά για την εποχή μας. Θα φας, θα χορτάσεις, θα ευχαριστηθείς ποιότητα, νοστιμιά και περιβάλλον αλλά δεν είναι για κάθε μέρα.

25 Μαι 2015

evi