Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ και κατά τις 12 τα μεσάνυχτα διψάσαμε, και θέλαμε και κάτι πρόχειρο και ελαφρύ να τσιμπήσουμε.

Ευκαιρία να πάμε και εμείς οι Βόρειοι πλατεία, όχι μόνο οι Νεοσμυρνιώτες.
Πλατεία Αναλήψεως στα Βριλήσσια, το hot point των ΒΑ μετά το Χαλάνδρι.
Ψάξαμε την Αποθήκη που είχαμε ακούσει καλά λόγια για το burger της.
Άφιξη 12.40 πμ. ευτυχώς το μαγαζί κρατάει έως αργά και δεν υπήρχε πρόβλημα με την κουζίνα.

Η πρώτη εντύπωση είναι απόλυτα θετική με τους μεγάλους ξύλινους πάγκους να κυριαρχούν και το μεγάλο μπαρ στον εσωτερικό χώρο. Στον ένα τοίχο μάλιστα υπάρχει αρκετός χώρος για να πιείς την μπύρα σου όρθιος και να παίξεις βελάκια.
Δυό νεαρά άτομα εξυπηρετούσαν τον χώρο και τα πέντε κατειλημμένα τραπέζια.
Βολευτήκαμε άνετα και μετά μας κέρδισαν οι επιλογές της rock μουσικής του.
Τα ακούσματα ήταν τόσο ψαγμένα, που ήταν αδύνατο να μην επιστρέψουμε στα νεανικά μας χρόνια. Από Dire Straits σε Fleedwood Mac και από Eloy σε Janis Joplin. Η γειτονιά μπορεί να έχει πρόβλημα, εμείς όμως την λατρέψαμε.

Στο μαγαζί θα μπορούσαν κάλλιστα να συχνάζουν φρικιά και heavymetalάδες (ποιά greeklish τους έφαγα) αλλά δεν συμβαίνει αυτό, νεαρόκοσμος αλλά όχι μόνο, δεν νιώσαμε άβολα.

Έρχονται οι κατάλογοι. Οι επιλογές είναι burgers και καμιά μικρή ποικιλία ή λίγα ορεκτικά με φτερούγες κοτόπουλου πχ, ή τρείς τέσσερις σαλάτες. Πάλι καλά, τα burgers καταλαμβάνουν δύο σελίδες, με επιλογές και σε κοτόπουλο ή veggie.
Από ποτά μόνο μπύρες, τρείς σελίδες ετικέτες και δύο καλές draft.
Guinness και Konig Ludwig. Πολύ καλές επιλογές.

Η πρώτη σελίδα μας παρουσιάζει μπύρες από τον Ελληνικό ζυθικό χάρτη.
Ζέος από Άργος, Septem από Αυλωνάρι Ευβοίας, Βεργίνα από Κομοτινή, Fix dark από Αταλάντη, Ionian red ale αγαπημένη Κερκυραία, μα και τόσες ακόμα.
Μετά Γερμανικές, Βέλγικες, Ολλανδικές, μοναστηριακές, μα και Αγγλικές ή Ιρλανδικές με υψηλή αλκοόλη.

Λοιπόν, έχουμε ένα ευχάριστο χώρο, με ατού την καλή του μουσική, πολύ καλό κατάλογο για μπύρες, αν και το φαί του είναι καλό, γιατί να μην γίνει στέκι?
Ας περάσουμε όμως στην παραγγελία μας.

Για πρώτες παραγγείλαμε, εγώ την Kozel, σκούρα lager Τσεχίας, στα 5,1€ και ή σύζυγος μιά μικρή draft Konig Ludwig, στα 3,3€ με ένα special burger με μπέικον μαρούλι bbq σως, όχι τίποτα εντυπωσιακό για special, με πατάτες crispy.
Εγώ πάλι που προτιμώ τα μαχαιροπήρουνα, το μοσχαρίσιο μπιφτέκι σε μερίδα, με περίπου ίδιο ντεκόρ, τις πολύ καλές, τραγανές, με την φλούδα τους πατάτες, και λίγη σαλάτα. Αμφότερα στα 6,80€ και 7,50€.
Ήρθε και η ώρα να γκρινιάξω λίγο.

Το μπιφτέκι μου ήταν απαράδεκτο, σκληρό και τόσο κρεατένιο που σε μπούχτιζε.
Ήταν αδύνατο να κοπεί με το μαχαίρι χωρίς να διαλύσει και να γίνει σαν κιμάς.
Χωρίς να έχω γνώσεις μαγειρικής, μπιφτέκι με 100% κιμά άπαχο χωρίς ψωμί ή έστω φρυγανιά δεν γίνεται.

Υπάρχουν στην αγορά κιμάδες που έχουν 20% ή 30% λιπάκι. Κάνε τις δοκιμές σου, δες τι σου ταιριάζει και προχώρα.

Μαγαζί που πουλά κατά 80% μπιφτέκια, και βγάζει αυτό, που έβγαλε σε μας, είναι σαν να πας σε σουβλατζίδικο και να μην ξέρουν να τυλίγουν την πίτα.
Δοκίμασα και από το burger, που δεν ξέρω από τι κιμά ήταν φτιαγμένο ( δεν αναφέρεται ) και ήταν καλύτερο, δηλ. δαγκώνονταν χωρίς να διαλυθεί, αλλά από γεύση sorry.
Κρίμα, αλλά αν δεν τα πω, δεν θα υπάρχει και καμιά βελτίωση.
Ζητήσαμε και άλλη μια μπύρα, για να σπρώξουμε το φαγητό στα ήδη ταλαιπωρημένα στομάχια μας.

Ζέος Pilsner 1000ml στα 6,50€. Πολύ καλό vfm.
Αφήσαμε στην άκρη τα πιάτα μας, και απολαύσαμε μουσικούλα με την πικρούτσικη μπύρα μας.

Υπήρχαν και εποχές που δεν με ένοιαζε τι τρώω, αρκεί να χορτάσω.
Πλέον δεν βγαίνεις για να χορτάσεις, βγαίνεις για την εμπειρία της εξόδου.
Θα ξαναπάω, αλλά όχι για φαγητό. Μπύρα με κανένα απλό μεζεδάκι όμως, γιατί όχι.
Έτσι και αλλιώς αργεί το Rockwave.