Fun Restaurants - Κεραμεικός, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο χθές βράδυ.
Η καλή εξυπηρέτηση αρχίζει από τις οδηγίες σχετικά με το parking η το πώς θα φθάσει το ταξί μέχρι την είσοδο του εστιατορίου.

Ο χώρος πολύ όμορφος, λιτός αλλά κομψός. Το μικρό μπάρ που καθήσαμε μέχρι να ετοιμασθεί το τραπέζι μας ήταν ήσυχο και πολύ όμορφο. Ηπιαμε δύο εκπληκτικά κοκταίηλ με τζίν, μαστίχα και πορτοκάλι, δροσερότατα και εύγεστα.
Οδηγηθήκαμε στο τραπέζι μας ακριβώς την ώρα που μας είχαν πεί με πολύ ευγένεια.

Δεν θα περιγράψω περισσότερο τον χώρο γιατί έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες, αλλά θα σταθώ στην ζέν ατμόσφαιρα που υπάρχει και σε προδιαθέτει γιά την συνέχεια.

Οταν μάς έφεραν τα menu η ευγενέστατη δεσποινίς μας ρώτησε άν είχαμε κάποιο πρόβλημα αλλεργίας ή κάτι από τα πιάτα ήταν εκτός των γευστικών μας προτιμήσεων οπότε θα μπορούσε να κάνει κάποιες αλλαγές.

Η ερώτηση με εντυπωσίασε γιατί, ίσως, είναι η πρώτη φορά που μάς κάνουν αυτή την ερώτηση άν και έχουμε φάει σε πολλά εστιατόρια σε διάφορες πόλεις στο εξωτερικό.

Η αλληλουχία των πιάτων και τών ποτών ήταν γευστικά πολύ ταιριασμένη, καθώς και ο χρόνος μεταξύ κάθε πιάτου, που σου δίνει την δυνατότητα να "εμπεδώσεις" την γεύση.

Πήραμε το δεύτερο menu (συνήθως αυτό παίρνουν οι περισσότεροι απότι διάβασα).

Ολα τα πιάτα πολύ νόστιμα με εξαιρετικές στιγμές, το παστίτσιο (απίστευτη γεύση), τα σαλιγκάρια και το αρνίσιο μυαλό. Τα δύο τελευταία, αν και ακούγονται λίγο "δύσκολα" γευστικά γιά τους περισσότερους είναι απίστευτα νόστιμα.
Η φέτα που ήθελε να γίνει πατζάρι, νοστιμότατη και πολύ ευρηματική.

Εκείνα τα κουλούρια Θεσσαλονίκης με το ανθόγαλα!! Τι να πώ! Ενα τόσο απλό φαγητό πώς μπορεί να δώσει στον ουρανίσκο τέτοια απόλαυση.
Εκείνο όμως που δεν φανταζόμουν είναι ότι με μία κουταλιά σορμπέ θα γευόμουν την χωριάτικη σαλάτα. Εκπληκτικό!!

Τα κρασιά ελληνικά υψηλής ποιότητας.
Το σέρβις, σε όλη την διάρκεια του δείπνου άψογο, όσο έπρεπε φιλικό αλλά απόλυτα επαγγελματικό.

Μπράβο στους σέφ και σε όλη την ομάδα που προσφέρουν μία ολοκληρωμένη εμπειρία ενός δείπνου υψηλού επιπέδου.

Αξίζει το 4 σε όλα, όπως και το βαθμολόγησα, εκτός από την τιμή. Πληρώσαμε 335 ευρώ γιά δύο άτομα. Σε σύγκριση με αντίστοιχα εστιατόρια στο Παρίσι, Λονδίνο, Ν. Υόρκη κλπ, ίσως δεν είναι ακριβό, αλλά, σκεπτόμουν, στην Ελλάδα του σήμερα ίσως μπορούσε να γίνει μία προσπάθεια ως προς τις τιμές.