Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Δεν γράφω συχνά κριτικές για τους χώρους που επισκέπτομαι, πιστεύω όμως ότι ορισμένες εμπειρίες είναι καλό να κοινοποιούνται.
Πρέπει να αναφέρω ότι είμαι από τους πολύ παλιούς πελάτες, διότι μένω εκεί κοντά και με βολεύει να πηγαίνω ακόμη και με τα πόδια.

Ο χώρος από τους πιο γνωστούς της Κηφισιάς, ο Τσαλαβούτας παλαιότερα που πήγαινα ως φοιτητής, εκ των υστέρων το Μπέρδεμα και τώρα η Stofa, είναι συνδεδεμένος με την ποιότητα στο φαγητό και την όμορφη διακόσμηση, ανάλογα βέβαια με την μόδα της κάθε εποχής. Αυτό όμως που το κάνει να ξεχωρίζει είναι ο πολύ ευχάριστος και προσεγμένος κήπος, ιδιαίτερα τώρα είναι καλύτερος και από παλαιότερα.

Σάββατο βράδυ λοιπόν 23/5 δύο ημέρες μετά του αγίου Κωνσταντίνου καταλαβαίνετε τι κόσμο είχε το μαγαζί. Μετά από κράτηση πήγαμε νωρίς πριν ακόμη γεμίσει και πήραμε ένα ωραίο τραπέζι στον κήπο, η υποδοχή άψογη!
Ο σερβιτόρος εξαιρετικός, ευγενικότατος και καλά ενημερωμένος ήρθε αμέσως και πήρε την παραγγελία.

Ο κατάλογος σωστός για αυτό που προσφέρει το μαγαζί με μικρή όμως λίστα κρασιών και λίγο υπερτιμημένων για την σημερινή εποχή.

Τα πρώτα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα. Η σαλάτα με το κατσικίσιο τυρί αρκετά μεγάλη και φρέσκια, η ομελέτα με τις πατάτες και τον καβουρμά γευστικότατη, τα τηγανητά κολοκύθια φρέσκα και με ωραία σάλτσα και τέλος το τσίλι κον κάρνε αρκετά μέτριο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Το εμφιαλωμένο κρασί ήρθε σε θήκη με παγάκια. Όλα άψογα.

Η κοιλιά όμως άρχισε όταν ήρθε ο κόσμος και γέμισε το μαγαζί. Σχεδόν δύο ώρες μετά τα πρώτα και αφού μας είχαν μαζέψει τα πιάτα, βλέποντας τα κυρίως πιάτα να σερβίρονται σε άλλα τραπέζια που είχαν έρθει πολύ αργότερα από εμάς, ρώτησα τον σερβιτόρο τι συμβαίνει και καθυστερούσαν τα κυρίως πιάτα. Η απάντηση που πήρα δεν ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική, υποσχέθηκε ότι θα έκανε ότι ήταν δυνατό για να έρθουν σύντομα το κυρίως πιάτα. Συνεχίσαμε όμως να περιμένουμε, είχαν περάσει τα μεσάνυχτα και τα γύρω τραπέζια συνέχιζαν να σερβίρονται. Θεωρώ ότι ήταν λογικό να εκνευριστούμε για την καθυστέρηση και ζήτησα τον λογαριασμό.

Ο σερβιτόρος επέστρεψε αμέσως μας ζήτησε συγνώμη, μας είπε ότι δεν χρωστάμε τίποτε και μπορούμε να φύγουμε έτσι!!! ;;;;

Θα περίμενα να εμφανισθεί ο υπεύθυνος του μαγαζιού για τη συγνώμη! Μας χάλασε το Σαββατόβραδο και άντε φύγε.

Εκτιμώ ότι δεν πήραν πήραν τα χρήματα που επιμέναμε! να πληρώσουμε αλλά το βρήκα λίγο απρόσωπο.
Παρόλα αυτά θα ξαναπάω στη Stofa γιατί θέλω να πιστεύω ότι αυτό ήταν ένα τυχαίο περιστατικό!!!