Ιαπωνία - Sushi - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μου αρεσει παρα πολυ η Γιαπωνεζικη κουζινα και πιο συγκεκριμενα το Sushi.
Δεν θεωρω τον εαυτο μου expert αλλα ειχα/εχω την τυχη να εχω δοκιμαζω Sushi σε διαφορα κορυφαια εστιατορια και απο τις δυο πλευρες του Ατλαντικου (και Ειρηνικου) λογω της δουλειας μου & των ταξιδιων που κανω.

Παραυτα εχω να πω πως στην Αθηνα το αντικειμενο "Sushi" ειναι αρκετα πισω. Και αυτο το γραφω υπο την εννοια πως μπορεις να βρεις "μετριας" ποιοτητας Sushi το οποιο πλασαρεται σε "δηθεν" εστιατορια ως first class sushi (το οποιο σε καμια περιπτωση δεν ειναι). Φυσικα στους τυφλους, κυβερνα ο μονοφθαλμος.

Με αυτα υποψην ηταν μολις χτες που ανακαλυψα (μεσα απο το ask4food) το ΥΟΚΟ στο Κολωνακι, το οποιο μαλιστα και επισκεφθηκα για να παραλαβω παραγγελια που εκανα προηγουμενως τηλεφωνικα.
Οφειλω να πω πως ημουν ιδιαιτερα επιφυλλακτικος στην παραγγελια μου καθως ηθελα να παρω μια πρωτη γευση απο την ποιοτητα & την φρεσκαδα των υλικων.

Περιοριστηκα σε Sushi (εχει και σαλετες/σουπες) και ενα εκ των δυο γλυκων του.

Εχω να πω πως η ποιοτητα & γευση του σουσι του ηταν εκπληκτικη δεδομενων των αναλογιων. Θεωρω πως καποιες ενδιαφερουσες προτασεις οπως τα Salmon Tartar rolls & Salmon Flabe Maki ειναι εκπληκτικα, οπως και ολα τα υπολοιπα που δοκιμασαμε. Το γλυκο ΔΕΝ με επεισε...

Εξυπηρετηση, πολυ καλη, γρηγορη και κυριως ευγενικη. Ειναι σημαντικο να μην μπαινεις στο μαγαζι και να βλεπεις πως θελουν να σε ξεφορτωθουν. Ο ιδιοκτητης/υπευθυνος μας επιασε την κουβεντα και ηταν ευχαριστος.
Σε αντιθεση με καποια σχολια ανωτερω, το wassabi ηταν ακρως ικανοποιητικο σε ποσοτητα και ποιοτητα. Το ιδιο και η σαλτσα σογιας.

Ο χωρος ηταν ΠΟΛΥ καλυτερος σε σχεση με αυτα που διαβασα ανωτερω, που μου εδωσαν την εντυπωση πως θα εμεινα σε τρυπα. Μια χαρα μαγαζακι & πεντακαθαρο, οπως επιβαλεται σε μια τετοια (και οποιαδηποτε αλλη) κουζινα.

Τιμες... ναι... δεν το λες φτηνο. Θα μπορουσε να ειναι και φθηνοτερο... αλλα γαρ Sushi + Κολωνακι + Ελληνικο δημοσιο (aka συνεταιρος) καταλαβαινω πως ο ανθρωπος πρεπει να ζησει. Μην ξεχναμε πως η συγκεκριμενη κουζινα εχει τρελες φυρες...
Παραυτα τηρουμενων των αναλογιων οι τιμες ειναι απλά οκ.

Θα ξαναπαω και εκεινη την φορα θα ειναι πιο δυνατη η παραγγελια καθως με κερδισε...
Βαζω 3/4 σε ολα, απλα διοτι πιστευω πως ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.