28 Μαι 2015

Σάββατο βράδυ πήγαμε στον πεζόδρομο επειδή τραγουδούσε μια φίλη μας.
Βρίσκεται στην Πυθαίου που είναι ένας πεζόδρομος στις αρχές της Βουλιαγμένης, παράλληλος και προς το νέο κόσμο. Στον ίδιο πεζόδρομο βρίσκεται πιο κάτω και το τρίκυκλο.

Εξωτερικά το κτίσμα φαίνεται σαν παράγκα, και δύσκολα μπαίνεις μέσα αν δεν έχεις ακούσει κάτι θετικό για το μαγαζί. Εξω στον πεζόδρομο είχε μερικά τραπεζάκια αλλά δεν καθόταν καμία παρέα. Ολοι προτίμησαν τη μουσική και κάθονταν μέσα. Εγω προσωπικά τέλη Μαϊου θα προτιμούσα να καθίσω έξω που ήταν πολύ όμορφα, αλλά πήγαμε για τη φίλη μας.

Ηταν γεμάτο την ώρα που πήγαμε, γύρω στις 12, και πρόσθεσαν ενα τραπεζάκι στο κενό που υπήρχε για πίστα, για να καθίσουμε. Εκτός απο τη φίλη μας που τραγουδούσε και έπαιζε τουμπερλέκι, ήταν ένας κιθαρίστας που έπίσης τραγουδούσε και ένας που έπαιζε μπουζούκι και σπανίως τραγουδούσε.
Το πρόγραμμα ήταν κυρίως με παλιά λαϊκά και λίγα ρεμπέτικα. Η ένταση ήταν αρκετή η μουσική κυριαρχούσε στο χώρο και ήταν ολοφάνερο ότι οι παρέες πήγαν για τη μουσική πιο πολύ.

Αν και ο χώρος δεν έχει μεγάλες δυνατότητες είναι όμορφα διακοσμημένος με ένα τζάκι δίπλα στην ορχήστρα που μπορεί το Μάη να φαίνεται παράταιρο αλλά το χειμώνα αν είναι αναμένο προσθέτει στην αισθητική. Παλιά κάδρα με ορχήστρες απο ελληνικό κινηματογράφο, ενας Βαμβακάρης έκανε παρέα με τον Τσιτσάνη και παραδίπλα ο ζαμπέτας, κρατώντας το μπουζούκι του.

Τώρα απο φαγητά πήραμε.
1 Χωριάτικη σαλάτα αρκετή ποσότητα με μια ολόκληρη φέτα τυρί απο πάνω και μπόλικο κρεμύδι όπως τη ζητήσαμε.6,5 ε

1 μελιτζανοσαλάτα που ενώ ήταν ολοφάνερο ότι ήταν παρασκευή δικιά τους και φρεσκότατη, κάτι έλειπε απο γεύση ηταν εντελώς άνοστη.3 ε

1 τηγανιά μουσταρδομελωμένη η οποία θα είχε μεγάλη επιτυχία αν υπήρχε σωστή ισοροπία στο μέλι και στη μουστάρδα. Υπερίσχυε όμως κατά πολύ το μέλι και σε λίγωνε.7,5 ε

1 χοιρινή μπριζόλα νόστιμη σωστά ψημένη με φρέσκιες τηγανιτές πατάτες κομένες στο χέρι 8,5 ε
Ηπιαμε μισό κιλό κόκκινο κρασί αρκετά καλό 5 ε μας χρεώθηκε επίσης 1 ε το ψωμί και για τους 2, και 1 ε το νερό. Στό τέλος μας κέρασαν κορμό.

28 Μαι 2015

apostolo17