Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Γεια σας και χαρά σας καλοφαγάδες μου!

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο ''Το σουρωτήρι'' πριν από ένα μήνα περίπου. Είχαμε διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι που), κάποιες καλές κριτικές οπότε είπαμε να το επισκεφτούμε.

Ο χώρος:
Βασικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βρίσκεται πάνω σε κεντρικό δρόμο. Όμως, έχει να σου προσφέρει ''στέγη'' ή μπαλκονάδα. Εστιατόριο, δεν το λες, βασικά μαγειρείο είναι. Τα σουρωτήρια στο ταβάνι όμως θα λέγαμε ότι σώζουν την κατάσταση καθώς και κάποια ωραία γλαστράκια στον τοίχο με διάφορα φυτά που δεν παρατήρησα ακριβώς τι ήταν. Άκου τι σκέφτηκε ο άνθρωπος! Αντί για φωτιστικά, έβαλε τις λάμπες του μαγαζιού σε αναποδογυρισμένα σουρωτήρια. Έκτακτο, πρωτότυπο, εξαίσιο, πάρα πολύ καλό. Μας αρέσουν πολύ αυτά τα καλλιτεχνικά!

Εξυπηρέτηση:
Τέλεια! Ένας νέος ευγενικότατος κύριος, ήρθε σχεδόν αμέσως και μας πήρε παραγγελία. Σε λίγα μόλις λεπτά, το τραπέζι μας είχε γεμίσει. Και αν ξέχασες κάτι να ζητήσεις, ήταν εκεί ανά πάσα στιγμή να σε εξυπηρετήσει. Δεν έχουμε κανένα παράπονο.

Γεύση και ποσότητα:
Η γεύση ήταν καταπληκτική, είχαμε παραγγείλει κοκκινιστό μοσχάρι με χυλοπίτες και μοσχάρι με μελιτζάνα και με τυρί λιωμένο από πάνω. Πέρασε τόσος καιρός και ακόμα έχουμε τη γεύση στη μνήμη μας ξεκάθαρη. Η ποσότητα, ήταν τέτοια που φεύγοντας δεν μπορούσαμε να περπατήσουμε. Κρατούσαμε την κοιλιά μας. Το ψωμάκι του φρεσκότατο άσπρο - άσπρο σαν βαμβάκι, βούταγες μέσα στη σαλάτα και ρούφαγε το λάδι σαν σφουγγάρι. Α, ναι, μην το ξεχάσω αυτό. Στο τραπέζι, υπάρχει πάντα μπουκάλι με λάδι και ξύδι, το τονίζω αυτό, γιατί έχουμε παρατηρήσει ότι πολλά μαγαζιά εκτός του ότι δεν βάζουν αρκετό λάδι στη σαλάτα, δεν έχουν ούτε και στο τραπέζι μπουκαλάκι να συμπληρώσεις αν θες. Να τα παρατηρούμε αυτά!!!

Οι τιμές του πολύ καλές, έρχεται περίπου στα 12 - 15 Ευρώ το άτομο, αλλά εντάξει πάντα παίζει ρόλο και τι θα παραγγείλει κανείς.

Το πρόβλημα:
Διαβάσαμε στον πίνακα που γράφει με κιμωλία ότι έχει κόκορα κοκκινιστό. Δυστυχώς όμως είχε τελειώσει. Οπότε πήραμε μαζί μας μια καρτούλα, έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα το επισκεφτούμε θα πάρουμε τηλέφωνο από το πρωί και θα κρατήσουμε δυο μερίδες κόκορα κοκκινιστό. Φύγαμε με τον καημό!

Πάντως, το σουρωτήρι θα μας ξαναδεί οπωσδήποτε, και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Το ζευγάρι της Αττικής.