Cafe - Restaurants - Χολαργός, Αθήνα

Ένας καινούργιος all day χώρος, ανοιχτός από το πρωί για καφέ, φαγητό και ποτό. Βρίσκεται επί της Μεσογείων στο Χολαργό δίπλα στο Ιασώ general. Για να είμαι ειλικρινής με εξέπληξε ευχάριστα. Δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο ωραίος χώρος, με πολύ κόσμο και μάλιστα νεαρές ηλικίες. Χαμηλός φωτισμός, πολύ ωραία ατμόσφαιρα, τραπέζια για φαγητό αλλά και πιο ψηλά τραπέζια πάλι για φαγητό ή για ποτό. Στα συν ήταν σίγουρα η εξαιρετική μουσική με επιτυχίες κατά βάση από τη δεκαετία του ΄80 που πραγματικά σε ταξίδευαν ευχάριστα σε παλαιότερες και πιο ανέμελες εποχές. Ήταν ίσως λίγο πιο δυνατή από ό, τι ίσως θα έπρεπε (αν και εμένα μου άρεσε), καθώς είναι bar restaurant και όχι μόνο bar.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και φιλική. Η παραγγελία μας κατέφτασε αμέσως, ίσως πιο γρήγορα και από ό, τι θα περίμενε κανείς. Τα πιάτα ήταν μεγάλα και χορταστικά σε αντίθεση με τα τραπέζια που πραγματικά ήταν μικρά και στενόχωρα και λίγο στριμωγμένα.

Στα του φαγητού μείναμε όλοι απολύτως ευχαριστημένοι τόσο με την ποσότητα όσο και με την ποιότητα και κυρίως τις γεύσεις και τη νοστιμιά. Ο κατάλογος σου δίνει αρχικά την εντύπωση ότι όλα τα πιάτα είναι τα κλασικά. Ωστόσο τα περισσότερα από αυτά έχουν αρκετές πινελιές gourme. Το μενού περιλαμβάνει κάποια κρύα πιάτα με ποικιλίες τυριών ή αλλαντικών, σάντουϊτς και ομελέτες (αφού ο χώρος είναι ανοιχτός από το πρωί).

Από ορεκτικά ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα ψητά λαχανικά με κρέμα μπαλσάμικου, οι φρέσκες τηγανιτές πατάτες Νάξου και οι κολοκυθοκεφτέδες με άρωμα ούζου και σως Αγιολί. Από σαλάτες, εκτός από τις κλασικές (χωριάτικη, κρητική, με ρόκα κ. ά) ενδιαφέρον παρουσιάζει η σαλάτα «μελιτίνι» με μαρούλι, κοτόπουλο ψητό, παρμεζάνα κ. ά.

Ως προς τα κυρίως πιάτα η επιλογή γίνεται ανάμεσα σε πίτσες (ξεχωρίζει η chicken barbeque), ζυμαρικά (κυριαρχεί το λιγκουΐνι) και πιάτα κρεατικών με ενδιαφέρουσες προτάσεις φιλέτο κοτόπουλο με πατάτες και ρύζι μπασμάτι, το μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τα χοιρινά μπριζολάκια λαιμού με σως μελιού και τηγανιτές πατάτες (Νάξου πάντα το σημειώνω), διάφορα φιλέτα (μοσχαρίσιο, κοτόπουλο, ψαρονέφρι) και ποικιλία για δύο άτομα. Τα κρέατα που δοκιμάσαμε (μπιφτέκι, κοτόπουλο, χοιρινό ήταν όλα νοστιμότατα, ζουμερά, εξαιρετικά).

Στα συν επίσης:
-το ζυμωτό ψωμί
-το νερό σε κανάτα
-το κέρασμα στο τέλος σφηνάκια με λικέρ μαστίχα
-τα κρασιά και χύμα και εμφιαλωμένα στη σωστή θερμοκρασία, δροσερά και απολαυστικά
-τα εξαίσια και πολύ χορταστικά γλυκά για ένα ωραιότατο κλείσιμο στο τέλος (διαλέξτε ανάμεσα σε τάρτα σοκολάτας, μπανόφι ή cheesecake).

Υπολογίστε μαζί με το κρασί (χύμα) περίπου 20 ευρώ το άτομο. Θα φάτε πολύ καλά, θα χορτάσετε και το κυριότερο θα σας αρέσουν οι γεύσεις και η μουσική που είναι όλα τα λεφτά.

Το προτείνω επίσης και για ποτό γιατί διαπίστωσα ότι έχει ενδιαφέροντα κοκτέιλ.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα!