Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Είχα διαβάσει πολλές και διάφορες κριτικές για το τσιπουρίτο, ιδιαίτερα δελεαστικές πρέπει να ομολογήσω... και ναι, δεν έχετε κι άδικο!!

Αν και ο Χολαργός δεν αποτελεί προορισμό, που επιλέγω συχνά για εξορμήσεις, όταν μου είπε η κολλητή μου πως θέλει να πάμε σε ένα μαγαζάκι και να φάμε κάτι διαφορετικό, μου ήρθε αμέσως στο μυαλό αν και δυσκολεύτηκα να την πείσω λόγω απόστασης.. τέλος καλό, όλα καλά!!!

Φτάνοντας, η αλήθεια είναι πως κοντοσταθήκαμε λίγο γιατί δεν καταλάβαμε αμέσως που είναι η είσοδος. (όπως κοιτάζετε το μαγαζί είναι αριστερά στο πλά'ι')
Επιλέξαμε να κάτσουμε στον εσωτερικό χώρο, μιάς και είχε λίγη παραπάνω δροσιά εκείνο το βράδυ! Υπήρχαν άλλε 3 παρέες, αρκετών ατόμων στο μαγαζί.

Ο χώρος θεωρώ πως δεν είναι το δυνατό χαρτί του μαγαζιού! Τίποτα ιδιαίτερο να σου κλέψει την προσοχή, χωρίς ταυτότητα θα έλεγα, σε γήινες αποχρώσεις με τραπέζια σε γκρί παλ απόχρωση!
Ο εξωτερικός χώρος κλεισμένος με τεντόπανα, με διάφορες πρασινάδες γύρω γύρω, όχι ιδιαίτερα περιποιημένος πρέπει να ομολογήσω, αλλά αρκετά με την διακόσμηση και το περιβάλλον του μαγαζιού!!

Εξυπηρέτηση: Υπήρχε μία κοπέλα στο service η οποία ήταν πολύ ευγενική, γρήγορη και εξυπηρετική! Εκτιμήσαμε ιδιαίτερα πως μας υποδέχτηκε πολύ θερμά, όταν φτάσαμε, αλλά και όταν φεύγαμε άφησε μια δουλεά που έκανε στο βάθος του μαγαζιού, ώστε να έρθει να μας ευχηθεί καλό βράδυ!!!

Και τώρα ήρθε η ώρα του φαγητού!!!
Ο κατάλογος μου άρεσε ιδιαίτερα, μίας και χώριζόταν σε κρεατομεζέδες, ψαρομεζέδες αλλά και σε μεζέδες με τοπικά- παραδισιακά προ'ι'όντα!!
Ήμασταν αρκετά πεινασμένες, εξού και η πληθώρα φαγητών που επιλέξαμε:

- Πλιγουροσαλάτα με βασιλικό, κόλιανδρο και απάκι 4,6€
Αρκετά νόστιμη σαλάτα, θεωρώ πως το απάκι ήταν απαραίτητο μιας και έδινε αρκετή ένταση, η μερίδα θα μπορούσε να είναι λιγάκι μεγαλύτερη!
Ήταν το πιάτο που με ενθουσίασε λιγότερο από όλα.

- Σαντορινιά τοματοπιτάκια με καυκαλίθρες και φέτα 4,6€
Υπέροχος μεζές!!!!
Χωρίς λαδίλες, τόσο η ντοματούλες όσο και οι καυκαλίθρες ήταν απόλυτα φρέσκες και ζωντανές, 5 τεμάχια! Πραγματικά με ενθουσίασε αυτό το πιάτο!

- Τηγανιά λουκάνικο με καυτερό και φέτα 5,6€
Ωραίο και πικάντικο μεζεδάκι, σε πολύ καλη ποσότητα με την φέτα να δένει τέλεια!

- 3 είδη μανιταριών με θυμάρι και σκόρδο 6,1€
Επίσης νόστιμο πιάτο, με τα μανιτάρια ψημένα τόσο όσο! Δεν πρόλαβα να φάω και πολλά μιας και η φιλενάδα μου, τα εξαφάνισε!!

- Τηγανιά κοτόπουλο με δυόσμο, κολοκύθι και μαστίχα 5,8€
Νοστιμότατη σαλτσούλα, με τη μαστίχα να την γλυκίζει όσο έπρεπε και το κοτόπουλο πολύ ζουμερό! Και το κολοκύθι ταίριαζε πολύ!!

- Και για τέλος, παϊδάκια κοτόπουλου με μουσταρδολέμονο 6,8€
Ένα πιάτο που χωρίς αμφιβολία μπορείς να το συναντήσεις παντού αλλά πρέπει να παραδεχτώ πως ο σεφ το είχε περιποιηθεί ιδιαίτερα, βαζοντάς μας αρκετό αλλά και καλοψημένο- ζουμερό κρεατάκι!!!!

Απο ποτά επιλέξαμε 2 μπύρες 5,4€ στο σύνολο.

Αυτή ήταν λοιπόν η εμπειρία μου από το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ!!! Γευστικότατη χωρίς αμφιβολία και συνδυασμένη με ωραίες μουσικές επιλογές!

Αξίζει τον κόπο να πάτε και να γευτείτε τα φαγητά του μερακλή chef, ιδίως αν μένετε εκεί κοντά, γιατί το καταλαβαίνω πω δεν είναι εποχή για να ξενιτευόμαστε για να φάμε και να πιούμε!