Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μετά από ένα πολύ δύσκολο σε θέματα υγείας χειμώνα, ο οποίος μας καθήλωσε σχεδόν ολοκληρωτικά εντός του σπιτιού, αποφασίσαμε ότι ήρθε επιτέλους ο καιρός να επανακάμψουμε στις εξόδους μας! Πήραμε λοιπόν μαζί μας και έναν ακόμα καλοφαγά, τον μέλλοντα νονό του μικρού μας, και επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο έχοντας προηγουμένως διαβάσει τις σχεδόν αποθεωτικές κριτικές των μελών του Ask4food!

Κάνουμε κράτηση για Σάββατο βράδυ και στις 9:30 περίπου βρισκόμαστε εκεί! Στη μικρή αυλή σχεδόν όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα αλλά η εσωτερική σάλα στην οποία εμείς είχαμε κάνει κράτηση ήταν άδεια! Και όταν λέμε άδεια το εννοούμε! Μόνο εμείς ήμασταν εκεί καθ' όλη τη διάρκεια της βραδιάς! Αν και δεν τα πάω καλά με τη σημειολογία σκέφτομαι αυτόματα ότι αυτό είναι πολύ κακό σημάδι! Διότι ένα πραγματικά καλό εστιατόριο θα πρέπει κανονικά το Σαββατόβραδο να είναι γεμάτο! Το παρακάμπτω όμως! Είπαμε με τη σημειολογία δεν τα πάω καλά και συνεχίζω ακάθεκτη με την παρέα μου!

Ο χώρος λιτός και όμορφος! Στη μία πλευρά του τοίχου η γνωστή πλέον επιγραφή " Τα αμέσως πιο φρέσκα ψάρια κολυμπάνε στη θάλασσα" και στην άλλη πλευρά η Μύκονος! Θα μπορούσε να είναι κάποιο άλλο νησί αλλά τέλος πάντων γούστα είναι αυτά! Ο χώρος καθαρός και προσεγμένος και τα τραπέζια στρωμένα με υφασμάτινα τραπεζομάντιλα! Δε θα προσθέσω κάτι παραπάνω, τα έχουν άλλωστε πει τόσοι άλλοι! Τεσσάρι για το χώρο ασυζητητί!

Και πάμε τώρα στα του φαγητού! Ο κατάλογος υπερπλήρης! Μας προκαλούσαμε ότι θα φάμε καλά και δεν ξέραμε τί να πρωτοδιαλέξουμε! Είχαμε ενημερωθεί και από το site και ανυπομονούσαμε να γευτούμε τα πολύ υποσχόμενα εδέσματα! Αλλά φευ...! Τίποτα δε δικαίωσε τις προσδοκίες μας!

Για να εξηγούμαστε αναλυτικά πήραμε:
1) Ντομάτα "Ταξιδεύοντας": Καλή ήταν αλλά μέχρι εκεί! Δεν μπορώ να πω ότι μαγευτήκαμε από το αποτέλεσμα!

2) Ψητή στρειδοσαλάτα: Οποία απογοήτευση! Άγευστη, άνευρη, άνοστη! Αν αναλογιστεί κανείς ότι είμαι φανατική λάτρης των οστράκων μπορεί να καταλάβει την απογοήτευσή μου! Η μαγευτική μυρωδιά του σκορδοβούτυρου δε μου ήρθε ποτέ! Για την ακρίβεια δε μύρισα ποτέ σκόρδο! όσο για το βούτυρο ήταν μάλλον μαργαρίνη με βούτυρο! Κακό πιάτο δε θα το ξαναδοκίμαζα!

3) Φάβα! Ακόμα μία απογοήτευση! Τόσο σφιχτή που κοβόταν με το μαχαίρι και κρύα! Σίγουρα μαγειρεμένη από το πρωί για να μην πω από την προηγούμενη! Δε θα ήθελα να σκεφτώ κάτι χειρότερο! Τα άρτια καραμελωμένα κρεμμύδια από τα οποία και συνοδευόταν σίγουρα δε έσωζαν την κατάσταση!
Κάπου εδώ αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε προς πια κατεύθυνση θα κινηθεί η βραδιά!

4) Πατάτες τηγανητές: OK! Τί να πει κανείς αν μέχρι και οι πατάτες είναι μέτριες μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα!

5) Χταποδάκι το Νώντα: Πρωτότυπο και ωραία τηγανισμένο! Ίσως το καλύτερο πιάτο!

6) Χταπόδι ψητό: Ότι στοίχημα θέλετε ότι ήταν κατεψυγμένο! Και παραψημένο! Και στεγνό! Μέτριο πιάτο!

7) Σαρδέλες φούρνου με ντοματούλα: Ωραία γεύση ολόφρεσκη και φιλεταρισμένη η σαρδελίτσα με μπόλικο ζουμάκι και κυβάκια ντοματούλας από πάνω! Νόστιμο πιάτο, μαμαδίστικη γεύση αλλά για ένα εστιατόριο που θέλει να λέγεται κορυφαίο το αποτέλεσμα είναι λίγο!

8) Καλαμαράκι γόνος! Δεν θα το σχολιάσω! Απλά τραγικό! Μακράν το χειρότερο πιάτο! Δεν ξέρω τί δεν πήγε καλά αλλά γευστικά ήταν σαν βραστά που απλά είχαν περαστεί από το τηγάνι!

Μας κέρασαν για το καλωσόρισμα ταραμοσαλάτα με κάππαρη! Η οποία δε μας ενθουσίασε καθώς ήταν πολύ αλμυρή και αρκετά τραχιά.
Αυτά για το φαγητό! Δύο ντοματούλες για τη γευστική εμπειρία! Με πολύ επιείκεια!

Στο σκέλος εξυπηρέτηση τώρα έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις που ίσως να είναι προσωπική παραξενιά δεν ξέρω! Μπορεί πάλι και όχι! Πρώτον ο κατά τα άλλα ευγενέστατος σερβιτόρος μας υπέδειξε που να σταματήσουμε! Ε λοιπόν εμένα αυτό δεν μου αρέσει! Και δεν μου αρέσει γιατί δεν μπορεί κανείς να ξέρει πόσο τρώει ή πόσο μπορεί να φάει κάποιος! Παρόλα αυτά σταματήσαμε την παραγγελία αφήνοντας κάποια πιάτα για αργότερα τα οποία δεν πήραμε όχι γιατί είχαμε χορτάσει, άλλωστε οι μερίδες είναι από μικρές έως μεσαίες σε μέγεθος, και εμείς ιδιαίτερα φαγανοί και καλοφαγάδες, αλλά γιατί είχαμε ξενερώσει με το γευστικό αποτέλεσμα όσον πιάτων δοκιμάσαμε!

Το δεύτερο έχει να κάνει με το πλήθος των κερασμάτων! Και ταραμοσαλάτα και γλυκά και φρούτα και λικέρ μαστίχα και σορμπέ λεμόνι! Αυτό μοιάζει περισσότερο ως προσπάθεια "δωροδοκίας" του πελάτη προκειμένου να ξεχάσει ένα μέτριο δείπνο και λιγότερο ως ένδειξη φιλοξενίας! Αλλά είπαμε αυτά είναι προσωπική άποψη ή παραξενιά!

Να πω τέλος ότι από τον κατάλογο των αποσταγμάτων απουσίαζαν τόσο το ούζο "Ηδονικό", κατά την ταπεινή μου άποψη κορυφαίου ούζου, ενώ υπήρχε το αντίστοιχο τσίπουρο, όσο και το άκρως δημοφιλές "Πλωμάρι"! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αρκεστούμε στο ΜΙΝΙ το οποίο ήταν ότι πιο κοντινό στα γούστα μας, χωρίς όμως να μας καλύπτει πλήρως.

Πληρώσαμε συνολικά 75 ευρώ με 2 καραφάκια (1 ούζο και 1 τσίπουρο)! Θεωρητικά καλή τιμή για το πλήθος των πιάτων! Παρόλα αυτά αν λάβω υπόψη μου τη συνολική αίσθηση που μου άφησε το φαγητό καθώς και το γεγονός ότι πρέπει να διανύσω και μία αρκετά μεγάλη απόσταση για να βρεθώ εκεί, θεωρώ ότι δεν άξιζε ούτε στο ελάχιστο τα λεφτά του! Θα ήμουν διατεθειμένη να πληρώσω περισσότερα εάν ήταν για να απολαύσω το τέλειο δείπνο για το οποίο ήμουν προετοιμασμένη!

Αν θα ξαναπάμε; Σίγουρα όχι! Γιατί παρά το γεγονός ότι τα βόρεια προάστια έχουν λίγες επιλογές σε εστιατόρια αυτού του είδους παρόλα αυτά έχουν πολύ καλύτερες από αυτό! Κρίμα!

Υ. Γ: Να διευκρινίσω ότι εμάς μας στοίχισε 25 ευρώ το άτομο διότι κινηθήκαμε σε χαμηλής αξίας εδέσματα. Τα ακριβότερα όπως η πεσκανδρίτσα, η καβουροσαλάτα και το καπνιστό σκουμπρί ήταν αυτά που αφήσαμε για το δεύτερο γύρο ο οποίος δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ!