Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Ήρθε λοιπόν και η σειρά μας να δειπνήσουμε στο DRUID.... με κουπονάκι βέβαια γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι....

Παρασκευή απόγευμα, άδειο το μαγαζί, δεν μας χάλασε καθόλου. Το πάρκινγκ λίγο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

Χωμένο ανάμεσα στις μονοκατοικίες της περιοχής δεν το παίρνει το μάτι σου εύκολα, αλλά ίσως κι αυτή να είναι η μαγεία του, ότι περιμένει να το ανακαλύψεις.
Ο χώρος λιτός, όμορφος και χαλαρός. Στα τραπέζια μικρά μπουκαλάκια με λουλουδάκια, συμπληρώνουν το ντεκόρ της μικρής αυλίτσας του νεοκλασσικού οικήματος που στεγάζεται η επιχείρηση.

Αρνητικό θα βρω μόνο το γεγονός ότι περνάει το λεωφορείο αρκετά συχνά ακριβώς απέξω και επειδή καθίσαμε στο πρώτο τραπέζι του εξωτερικού χώρου, έγινε αισθητή η παρουσία του, γεγονός που εμένα δεν ενόχλησε, αλλά σχολιάστηκε απτην παρέα μου.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε έκανε πολύ καλά τη δουλειά της και μας έκανε της απαραίτητες διευκρινύσεις, ευγενέστατη και χαμογελαστή.

Για αρχή μας προσφέρθηκαν κριτσίνια χειροποίητα με ντυπ, ωραιότατα και δυο καναπεδάκια με μους σολωμού εκπληκτικό καλωσόρισμα. Εννοείται νεράκι βρύσης και ακολούθησε η παραγγελία μας που είχε ως εξής:

Σαλάτα με αβοκάντο και γαρίδες, πολύ νόστιμη αλλά δυστυχώς λίγη, τρεις γαρίδες πεντανόστιμες ξαπλωμένες πάνω σε κομμάτια αβοκάντο σε δυο φύλλα πράσινης σαλάτας.

Σολωμός σε φύλλο σφολιάτας με μικροσαλάτα πράσινη, ωραίο το ψάρι και η σαλάτα, απλά συνοδευόταν από 2 σφολιατάκια χωρίς να προσδίδουν κάτι το ιδιαίτερο.

Τάρτα με σπεκ, πολύ νόστιμη, με πλούσια κρέμα τυριού αρκετή θεωρώ για 2 άτομα.

Και οσομπούκο κρεμολάτα, υπέροχο πιάτο με ψιλοτριμμένο μαιντανό και κόκκινη σαλτσούλα και το κομμάτι του μοσχαριού να λιώνει στο στόμα. Σαν πιάτο ήταν τέλειο, η μόνη ένσταση που έχω, που βέβαια έχουμε την αποκλειστική ευθύνη, είναι ότι ήταν βαρύ σε σχέση με τα υπόλοιπα πιάτα και δεν ταίριαζε καθόλου με τις προηγούμενες γεύσεις. Θα προτιμούσα να είχαμε πάρει κάποιο άλλο πιάτο που να περιλάμβανε ψάρι. Παρολαυτά δεν έμεινε μπουκιά.

Συνοδέψαμε με δυο ποτήρια λευκό κρασί και για επιδόρπιο πήραμε σουφλέ σοκολάτας με παγωτό που δεν το καταφέραμε 2 άτομα. Ο χρόνος αναμονής του ήταν παραπάνω απότι περιμέναμε σε σημείο που νομίζαμε ότι μας είχαν ξεχάσει.... ψιλά γράμματα για ένα τέλειο γαστρονομικό ταξείδι.

Με το λογαριασμό κέρασμα λικερ μαστίχα και φυστικάκια αιγίνης.

Σύνολο λογαριασμού 72 ευρώ χωρίς κουπόνι,37 ευρώ με το κουπονάκι. Απόδειξη κανονικότατα και μας ζητήθηκε να γράψουμε τα σχόλια μας.

Θα ήθελα να το ξαναεπισκεφτώ όταν θα μπορέσω για να δοκιμάσω κι άλλες γεύσεις. Εννοείται πως το συνιστώ.