Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Επισκέφτηκα το μαγαζί 4 φορές πριν καταλήξω να γράψω κάτι. Ηθελα να έχω μια σφαιρική άποψη κι όχι να έχει προκύψει η κριτική μου τυχαία.
Εμεινα αρκετά ευχαριστημένη, το μαγαζί ήταν αρκετά καλό. Βρίσκεται στην Πρωτοπαπαδάκη, στο Γαλάτσι. Είναι γωνιακό, και παρόλο που είναι εύκολη η πρόσβαση, την πρώτη φορά αγανάκτησα για να το βρω γιατί ερχόμασταν επι της Γαλατσίου με κατεύθυνση το βουνό και χάσαμε το φανάρι που έλεγε να στρίψουμε δεξιά και μετά το ψάχναμε μια ώρα. Απο τη στιγμή που το μάθαμε, τις άλλες φορές ήταν πολύ εύκολη η πρόσβαση.

Το μαγαζί έχει ωραίο εσωτερικό χώρο, είναι στολισμένο με μπαχαρικά και διάφορα κάδρα, είναι ευχάριστο, αλλά σας συμβουλεύω να μην κάτσετε στα τραπεζάκια δεξιά κι αριστερά όπως ανοίγει η πόρτα, γιατί μένει ανοιχτή και είναι εκνευριστικό να σηκώνεστε να την κλείνετε. Αυτό που δεν μου αρεσει καθόλου ειναι οτι επιτρέπουν το κάπνισμα μέσα, και ο χώρος είναι σαν θάλαμος αερίων κάποιες φορές που καπνίζουν όλοι.

Εχει και κάτι τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο, που τα προτιμώ.
Ας επικεντρωθώ στις γεύσεις, γιατί αυτό μας ενδιαφέρει.
Εξαιρετικές γεύσεις, πειραγμένα πιάτα. Ακόμα και τα πιο απλά πιάτα, είναι φτιαγμένα με μεράκι, και τόσο ευπαρουσίαστα που σου προκαλούν εντύπωση.

Απο τα πιάτα, συνολικά όλες τις φορές που πήγαμε, δοκιμάσαμε κι απο τον κατάλογο, αλλά κι απο το μενού ημέρας:

Ξεχωρίσαμε τη σαλάτα Μανούρα, αρκετά χορταστική, με μανούρι, μανιτάρια πλευρώτους, μέλι και σουσάμι. Την ξαναπήραμε άλλες δυο φορές. Cheesecake με σάλτσα ντομάτας. Διαφορετικό και υπέροχο.

Σφακιανή πίτα. Τεράστια, τηγανητή μεν, αλλά πεντανόστιμη. Δυστυχώς, τελειώνει γρήγορα, γιατί τις άλλες φορές δεν την πετύχαμε. Απάκι τηγανιά. Δεν μας ενθουσίασε, καλούλι αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

Τοματοκεφτέδες. Δεν μου άρεσαν, ήταν τεράστιοι και διαφορετικά φτιαγμένοι, αλλά είχαν κάτι πολύ έντονο, ένα μπαχαρικό, μάλλον δυόσμος, δεν ξέρω ακριβώς, αλλά δεν θα τους ξαναπροτιμήσω. Αντίθετα, οι κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι μας αποζημίωσαν. Αρκετά καλοί.

Απο τα πιάτα τους, οι κεφτέδες καλοί, τα μπιφτεκάκια δεν μας αρέσανε γιατί μέσα ήταν άψητα, ίσως να έτυχε γιατί το μαγαζί έχει πολύ κοσμο, αλλά το κοτοσούβλι τους είναι απλό και πεντανόστιμο, έρχεται σε υπέροχα στολισμένο πιάτο με πατάτες και μια σάλτσα και με ένα ψωμάκι που έχει κάτι σαν καρότο χειροποίητο, το πιάτο αυτό είναι τοοοοσο απλό και ταυτόχρονα τοοοοσο εύγευστο.

Και το κότσι χοιρινό με πατάτες μελωμένες, πάρα πολύ καλό, καλοψημένο και με αρκετό κρέας πάνω. Απο τα καλύτερα που έχουμε φάει.

Ξεχασα να αναφέρω οτι στην αρχή καταφθάνουν στο τραπέζι κατι μικρά, ζεστά, χειροποίητα λευκά και μαύρα ψωμάκια, μαζί με ενα μικρό βαζάκι βουτηρένια σως, που σε προϊδεάζουν για το τί επρόκειτο να ακολουθήσει.

Το κρασάκι τους χύμα και καλό, γλυκά δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη γιατί κάθε φορά σκάμε απο το φαγητό, αλλά θα ξαναπάμε σίγουρα, οπότε θα τα δοκιμάσουμε.

Το προσωπικό?Μια χαρά. Η σερβιτόρα, μας εξήγησε τα πάντα και ήταν αρκετά γρήγορη και φιλική.

Το καλύτερο?Οι τιμές τους είναι εξαιρετικές για τα υπέροχα πειραγμένα πιάτα που προσφέρουν. Μπράβο τους!!

2015-06-01 15:00:55

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΑΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΑΣ.
ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΤΟΧΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΑ ΠΙΑΤΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ.
ΣΑΣ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΑΤΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.
ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΑΣ ΓΛΥΚΑ!!!
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!