Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Η αληθεια ειναι οτι εμεις οι αντρες οσα χρονια κ να περασουν τους παιδικους φιλους δεν τους αλλαζουμε με τιποτα... οσες φορες οι γυναικες κ να θελησουν να σαμποταρουν αυτη τη σχεση γκρινιαζοντας ή δυσανασχετωντας, οφειλουμε να ειμαστε πιστοι ωστε να μην αναγραφούμε ποτε στο απουσιολογιο της αντροπαρεας.

... ετσι κ εμεις λοιπον στα 40φευγα μας, μερικα Παρασκευοβραδα κ αφηνοντας τα γυναικοπαιδα στο σπιτι συνηθιζουμε να τα λεμε με τους κολλητους μου σε καποιο μεζεδοπωλειο, κ αν κ μεγαλωσαμε μαζι στα νοτια προαστια οι γαμοι κ οι δουλειες οδηγησαν στην διασπαση της παρεας μετακομιζοντας οι μισοι στο εξωτερικο κ στην επαρχια ενω οι 3 εναπομειναντες βρεθηκαμε στους 3 οριζοντες της Αττικης ο ενας στα νοτια(εγω) κ οι αλλοι δυτικα κ βορεια προαστεια

... εναντια στους δυσκολους καιρους ομως κ παροτι το παρεακι μου μοιαζει σαν μπιλιες που επεσαν απο ψηλα στο πατωμα κ παρκαρε η καθε μια σε αλλη γωνια του δωματιου, καταφερνουμε να βρισκομαστε κ να ειμαστε πολυ δεμενοι ακομα μεταξυ μας

.. ειχαμε το στεκι μας σε ενα μικρομαγαζο στα Ανω Πετραλωνα με γευστικους κ ποιοτικους μεζεδες ωσπου πριν μερικα χρονια η επιτυχια του το οδηγησε σε εναν τεραστιο χωρο λιγο πιο πανω αλλα γινοντας πια μεγαλοκαταστημα εχασε την μαγεια κ την ζεστασια του μικρου καθως επενδυσε σε μαζικη παραγωγη κ κοινωνικες συνεστιασεις.. οποτε πηραμε τα κουταλοπηρουνα μας κ ξεσπιτωθηκαμε σαν παρεα

.... απο τοτε περιφερομαστε σε ολα τα μηκη κ πλατη της Αθηνας σαν νομαδες μονο που αυτην την φορα οι λογοι δεν ειναι οικονομικοι αλλα μαλλον γευστικοι.

.... αυτην την Παρασκευη το διλημμα ηταν μεταξυ Εξαρχειων κ Ν. Φιλαδελφειας με κερδισμενη την 2η καθως ο βορειοπροαστιωτης εδω κ καιρο μας ειχε παρει τ αυτια μ αυτο το μαγαζι αλλα δεν το τολμουσαμε εφοσον καποιες προηγουμενες επιλογες του στα βορεια αποδειχθησαν προμελετημενα εγκληματα κατα της γευσης με μαγαζια ολο δηθενιές κ μηδεν ουσια

... για να πω την αληθεια για την επικυρωση της αποφασης συνετρεξα ξανα στο ask4food για να εχω μια σχετικη εικονα για το τι με περιμενει κ λεω σχετικη καθως οι γνωμες ειναι υποκειμενικες κ πολυδιαστατες αλλα οι προγραφοντες μου εδωσαν την αισθηση ενος ορεξατου μαγαζιου

... τραπεζι για 3 λοιπον (μεχρι τις 21:00 αλλιως το δινει αλλου)... το μαγαζι αποτελειται απο μια μικρη σαλα εντος κ ολη τη μπροστινη αυλη μαζι με το πεζοδρομιο γεματο με στριμωγμενα θαλεγα τραπεζακια αλλα διακοσμημενο με χρωματα κ ιδεες δημιουργωντας εναν αερατο κ ευχαριστο περιβαλλον χωρις κραυγαλεες "καλλιτεχνιες".

.. ολα τα τραπεζια γεματα με φοιτητοκοσμο κ αναμεσα τους εμεις, 2κλικ παραπανω ηλικιακα αλλα χωρις να νιωθουμε αβολα (το ψιλιαστικαμε βεβαια κ πηγαμε με τζινακι κ allstarακια), διπλα μας 2 αδεια τραπεζια (reserve), ωσπου νασου στο ενα κ καθεται μια παρεα 60φευγα κανοντας μας να σκασουμε στα γελια σκεπτομενοι οτι αν ερθουν 80αρηδες στο αλλο θα μαστε εμεις τα τεκνά της γωνίας...

... στα σβελτα ερχεται ενας νεαρος, δινουμε παραγγελία κ ενα νεο γευστικο ταξιδι ξεκινα με:

--σαλατα byraki
(τέλεια... φρεσκια ροκα με κρουτον, λαδοτυρι, μπαλσαμικο κ ντοματινια στις σωστες ομως δοσεις για ισορροπημενο αποτελεσμα

--απακι
(μμμμμμ...4 κομματακια που σε στελνουν καρφι στον 7ο ουρανο... κανοντας με να σκαρφιζομαι χιλια δυο τερτιπια για να τους αποσπασω την προσοχη παιρνοντας το 4ο χωρις να με δουν)

--πουγκι απο λαδοκολλα με κομματακια χοιρινου μανιταρια, τυρι, κρεμμυδι κτλ (πολυ καλο αν κ θα ηθελα λιγο παραπανω χοιρινο εντος)

--τυροκαυτερη
(γευστικη κ χειροποιητη χωρις να σε στελνει αδιαβαστο η πιπερια)

--λουκανικο με πρασσο
(ενταξει ολα τα λεφτα... να παρακαλας να γινει κανας σεισμος μπας κ σηκωθουν κ τρεξουν τα ρεμαλια κ το απολαυσεις μονος σου

--τηγανια κοτοπουλου
(τρυφερη κ ευγευστη να λιωνει στο στομα)

--πατατες τηγανιτες
(μικροκομμενες σε κατσαρολακι πασπαλισμενες με παπρικα... αν κ δεν ειμαι λατρης της τηγανητης πατατας γιατι θεωρω οτι σε στουμπωνει κ σου αφαιρει πολυτιμο χωρο απτο στομαχι με αποτελεσμα να χορταινεις χωρις να δοκιμασεις τα πιο δυνατα πιατα ενος μαγαζιου... οι συγκεκριμενες παραγγελθηκαν επι 3)

..... παστουρμαδοπιτακια τα σκασμενα δεν θελησαν να παρουμε κ ακομα τα σκεφτομαι καθως γραφω αυτο το κειμενο

... λογω του μικρου μεγεθους του τραπεζιου ολα αυτα δεν ηρθαν μαζι αλλα σε δοσεις κ εκει φαινεται η μαγκια του σωστου service το οποιο το ειχαν αναλαβει 2 νεαροι που παροτι λιγοι για ολα αυτα τα τραπεζια ηταν γρηγοροι κ ευδιαθετοι κ εξυπηρετηθηκαμε χωρις την παραμικρη καθυστερηση

... στο πιωμα διαφωνησαμε γιαυτο οι 2 πιναμε τσιπουρα ενω ο 3ος μπυρες κ οταν αρχισαμε να βλεπουμε τους 60ρηδες για κολλεγιοπαιδα αποφασισαμε να μην πιουμε αλλο κ να ζητησουμε λογαριασμο οπου μαζι με αυτον μας κερασε κ panacotta με καραμελα σε ποτηρι.

... ολα τα παραπανω μας στοιχισαν 60 ευρω κ αν εισαι μικροψυχος θα πεις "ενταξει δεν ειναι κ φθηνα για μερικα πιατακια με μεζεδες" ξεχνωντας τον κανονα του καλοφαγα οτι ειναι προτιμοτερο το λιγο κ θαυμαστο απτο πολυ κ σκαρτο.

.... δεν θα σας πω αλλα γιατι υποψιαζομαι οτι αν επαινεσω κ αλλο αυτο το μικρο μαγαζακι μαλλον δεν θα βρω ξανα ελευθερο τραπεζι για την επομενη πενταετια
... ενα εχω να πω μονο..... εχω την αισθηση οτι η νομαδικη ζωη της παλιοπαρεας ελαβε τελος κ οτι αυτο θαναι το λιμανακι μας για τα επομενα χρονια.