Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Αν και έχουν γίνει αρκετές κριτικές για αυτό το κατάστημα, θα καταθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία.... για αυτό το υπερτιμημένο εστιατόριο και για να μην παρεξηγηθώ... αναμονή να εξηγήσω παρακαλώ:
Σάββατο 23/5 παρέα 5 πολύ φαγανών ατόμων!

Οι απανωτές κριτικές και τα διθυραμβικά σχόλια για το φαγητό σε συνδυασμό με την ανάγκη να φάμε απλό καλό νόστιμο κρεατάκι με οδήγησαν να.... επιβάλω την άποψή μου να πάμε στου Φετάνη!

Για την διαδρομή και το σημείο έχουν γράψει όλοι οι προηγούμενοι οπότε δεν θέλω να κουράσω! η μόνη χρηστική και απαραίτητη συμβουλή που θα δώσω: ΜΟΝΟ ΜΕ GPS!! Είναι δαιδαλώδης και κουραστική η διαδρομή, ειδικά για τους αμύητους στα έγκατα των Μελισσίων!

Η ταβέρνα είναι σε υψωματάκι οπότε σκεφτείτε να πάρετε και ζακετάκι μαζί σας! Ο χώρος μέσα ήταν άδειος και είχε δύο τρείς επιμέρους χώρους στην αυλή με φυλλωσιές γύρω γύρω οι οποίοι την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν όλοι άδειοι! εγώ όπως είχα διαβάσει από τις κριτικές επρόκειτο για το νέο must της πόλης! εξ ού και το... υπερτιμημένο που είπα παραπάνω! έκλεισα με αγωνία τηλεφωνικά το τραπέζι, η κοπέλα ευγενής μου είπε ελάτε και... δεν με ρώτησε καν όνομα! είχα και αγωνία εάν θα βρώ τραπέζι! εκείνη προφανώς ήξερε ότι δεν θα είχαν κόσμο Σάββατο βράδυ. λοιπόν, μέχρι και που φύγαμε 1,5 ώρα μετά είχε έρθει μόνο μια παρέα! δεν τρελαίνομαι να έχει ένα μαγαζί πολυ κόσμο αλλά ομολογώ ότι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ότι αυτο το τόσο προβεβλημένο από όλα τα σχετικά site μαγαζί, δεν είχε ψυχή! για να μην τους αδικώ: την ίδια μέρα ήταν και η Eurovision και έπαιζε και ο Ολυμπιακός.

Τέλος πάντων, ας μπω στην ουσία.
Μας έφεραν αμέσως νεράκι βρύσης αφού μας ρώτησαν εάν θελουμε εμφιαλωμένο.

Μας πήρε παραγγελία η μαμά του καταστήματος και μας σέρβιραν οι κόρες! Η κυρία που μας πήρε την παραγγελία μας απέτρεψε σχεδόν από τα μισά από όσα θέλαμε να πάρουμε! επιμείναμε για αρκετά αλλά πήρε και την πρωτοβουλία να μην μας φέρει και τηγανητές πατάτες παρ΄ότι επιμείναμε διότι προφανώς της φάνηκαν όπως μας είπε από την αρχή.... περιττές! Δεν είχε άδικο ως προς τις ποσότητες των μερίδων αλλά πιστέψτε με.... όσο είχαμε τόσο θα τρώγαμε! ΟΚ, χαίρομαι για την ειλικρίνεια και τον επαγγελματισμό της αλλά έλεος! τόση επιμονή δεν χρειαζόταν! επίσης, δεν μου άρεσε και η υπερβολική οικειότητα-ενδιαφέρον- πιάνω κουβέντα θές δεν θές της μιας κόρης! ούτε αυτό ήταν απαραίτητο! εμείς πήγαμε για το φαγητό, τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητα για να αισθανθεί οικεία ο πελάτης! αρκεί το χαμόγελο και η ευγένεια που είχατε!

Πήραμε:
Μια σπιτική τυρόπιτα: νόστιμη και ιδιαίτερη γεύση αλλά δυστυχώς επειδή είχε ζεσταθεί στο μικροκυμάτων.... δεν μας άρεσε ιδιαίτερα.,
Μια τζατζίκι και μια τυροκαυτερή: απλά άψογα και τα δύο! δεν έχω λόγια! 2,5 μρίδες έκαστη και πάρα πολύ νόστιμη!

Μια ντολμάδες με αμπελόφυλλο αυγοκομμένοι: Εξαιρετικό! Αυθεντικό, μαμαδίσιο και πολύ νόστιμο! η μερίδα αρκετά μεγάλη!

Μισό κιλό παϊδάκια: δυστυχώς ήταν ανάλατα! μαλακά και φαινόντουσαν καλοψημένα και νόστιμα αλλά η έλλειψη του αλατιού ήταν σε βαθμό που αδικούσε όλο το πιάτο. Η μερίδα πολύ καλή! Δίκαιη!

Πήραμε μια γουρουνοπούλα που είναι το σπέσιαλ του μαγαζιού: Τεράστια μερίδα και το εννοώ! φανταστείτε ότι στο σπίτι σερβιριζομαστε σε μικρές πιατέλες! φάγαμε αρκετούς μεζέδες και οι πέντε και έμεινε και λίγο! Εϊχε 3-4 πατατούλες φούρνου επίσης πολύ νόστιμες!

Μια μερίδα μπιφτέκια που άργησε ΛΙΓΑΚΙ: 2 πολύ μεγάλα πολύ μαλακά πολύ νόστιμα μπιφτέκια με λίγες τηγανητές πατατούλες! ήταν μέτρια ψημένα και αυτό μας ξένισε αφού τα τρώμε πολύ ψημένα αλλά ήταν μακράν τα καλύτερα μπιφτέκια που έχω φάει!

Αυτά όλα τα φάγαμε με 2 φραντζόλες ψωμί με λαδορίγανη ψημένο! ΛΟΥΚΟΥΜΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!

Είχαμε παραγγείλει επιπλέον κοντοσούβλι, πατατούλες και σαγανάκι αλλά είπαμε: η ιδιοκτήτρια θεώρησε ότι είναι πολλά! Μάλλον στο τέλος θα κατάλαβε το λάθος της διότι είχαμε αφήσει 2 μεζέδες από όλο το τραπέζι!

Αυτά μαζί με 1 λίτρο κρασί και 1 αναψυκτικό: 67 ευρώ!!!!!!!!

Τι να πώ; και μόνο που θυμάμαι την γουρουνοπούλα σε μέγεθος κουτιού παπουτσιών και το τζατζίκι σε μίνι πιατέλα μου φαίνεται αστείο να κριτικάρω το VFM! Άψογοι!

Πραγματικά συγχαρητήρια για τα γλυκάκια! καταρχήν πρώτη φορά βλέπω σε μαγαζί να με κεράσουν 1 κανονικό μεγάλο γλυκό για καθέναν από τους 5 μας! μας ρώτησαν εάν θέλουμε κανταΐφι ή μους λεμόνι και ζητήσαμε και από τα 2 θεωρώντας ότι θα έρθουν 2! αντ΄αυτού ήρθαν 5 γλυκάκια! Τι γλυκάκια! γλυκάρες~! το κανταίφι από τα καλύτερα που έχω φάει και όλως περιέργως πολύ φρέσκο και η μους λεμόνι παραδόξως για το ύφος του εστιατορίου.... καταπληκτική δροσιστική και νόστιμη! Μπράβο σας!

Ευχαρίστως εάν με βγάλει ο δρόμος μου Μελίσσια να το επισκεφθώ εκ νέου για να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα!