Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.

Οι συντριπτικά θετικές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί αποδείχτηκαν, τελικά, αληθινές.

Την προηγούμενη εβδομάδα κανονίσαμε να βρεθούμε με φιλικό ζευγάρι, χωρίς να καθορίσουμε χώρο. Ψάχνοντας λοιπόν στο σάιτ και διαβάζοντας για το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, εντυπωσιάστηκα με τις τόσες πολλές θετικές κριτικές κι έτσι, με επιφύλαξη οφείλω να πω, έκλεισα τραπέζι. Η θέση του πάνω στην Μεσογείων ήταν το "αγκάθι" σε όλα αυτά που διάβασα.

Ο χώρος όμορφος, έχει περιγραφεί από άλλους φίλους εκτενώς. Λόγω καλού καιρού το μαγαζί ήταν ανοιχτό, επίσης έξω καθόταν αρκετός κόσμος. Προτιμήσαμε τον μέσα χώρο για το όμορφο περιβάλλον και την μουσική χωρίς να ενοχληθούμε από θορύβους της Μεσογείων.

Άμεσα ήρθαν μία κανάτα με νερό καθώς και οι κατάλογοι. Αρκετή η ποικιλία από μεζέδες γι αυτό και τους τιμήσαμε όσο μπορέσαμε.
Παραγγείλαμε:

ΨΗΤΟ ΠΑΝΤΖΑΡΙ 3,70 €. Το παντζάρι, το καταπληκτικό αυτό λαχανικό και το κέντρο του αγαπημένου μυθιστορήματος Το Άρωμα του Ονείρου του Τομ Ρόμπινς, είναι πάντα καλό όπως και να το μαγειρέψει κανείς. Απολαμβάνοντάς το ζεστό και κόκκινο μου ήρθε συνειρμικά η εικόνα του gluhwein, I don't know why.. Μόνη ένσταση: μικρή ποσότητα..

ΦΕΤΑ ΣΕ ΦΥΛΛΟ ΚΡΟΥΣΤΑΣ 4,90 €. Όχι κάτι νέο σε γεύση, σίγουρα καλής ποιότητας φέτα, χωρίς περίεργες μυρωδιές, έφυγε γρήγορα.

ΜΙΛΦΕΙΓ ΜΕΛΙΤΖΑΝΑΣ 4,60 €. Με ντοματούλα και μοτσαρέλα, το λάδι σε ανεκτά επίπεδα, αξιοπρεπής γεύση, επίσης εξαφανίστηκε άμεσα.

ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΠΛΕΥΡΩΤΟΥΣ 4,80 €. Τα γνωστά σε όλους μας πλευρώτους ψημένα τόσο όσο, στο όριο υγρού- στεγνού.

ΣΑΛΑΤΑ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ 6,10 €. Πράσινη σαλάτα, κρουτόν, άισμπεργκ, τριμμένο τυρί, γλυκόξινο ντρέσινγκ και πράσινο μήλο αν θυμάμαι καλά, όλα αυτά έδωσαν ένα δροσερό πράγματι αποτέλεσμα.

MIX GRILL ΚΡΕΑΤΙΚΩΝ 18 €. Μεγάλη και τίμια μερίδα για 2-4 άτομα, ανάλογα με την ευρυχωρία του στομαχιού σας.. Ότι θέλεις έχει, και κοτόπουλο και μπριζολάκι και μπιφτέκι και λουκανικάκι. Και πίτες και "θανατηφόρες" πατάτες.

ΠΑΡΑΓΚΑ ΚΥΡ ΓΙΑΝΝΗ ΛΕΥΚΟ 15 €! Εξαιρετική τιμή VFM για τα Ελληνικά δεδομένα, μπράβο!

ΜΗΛΟΦΙ 4,90 €. Δεν μας ενθουσίασε τόσο όσο διάβασα σε κριτικές, ήταν καλοφτιαγμένο αλλά θα προτιμούσα ένα μπανόφι..

ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ 4,00 €. Ίσως ήταν η μέρα της πορτοκαλόπιτας, μου έμεινε ακόμα στα εγκεφαλικά κύτταρα, μάλλον πρέπει να ξαναπάμε για άλλη μία με συνοδεία καπουτσίνο.

ΚΟΡΜΟΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ 4,00 €. Το γλυκό που στοίχειωσε τα παιδικά μας χρόνια, ελαφρύς μου φάνηκε, βάλτε λίγη σοκολάτα παραπάνω σας παρακαλώ..

ΧΥΜΑ ΛΕΥΚΟ ΚΡΑΣΙ 0,25 L- 1,80 €. Για τον δρόμο, not bad.

2 ΣΟΔΕΣ, 1,80 € ΕΚΑΣΤΗ. Για την πέψη.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και από τα τρία νέα παιδιά που δεν σταμάτησαν να πηγαινοέρχονται, ήταν εκεί που έπρεπε.

Μας κέρασαν μαστίχα στο τέλος.

Συνολικά πληρώσαμε 78 €, καλό VFM για την ποσότητα και ποιότητα των καταναλωθέντων πιάτων και κρασιών.

Φαίνεται ότι πρόκειται για μία ασφαλή και τίμια πρόταση από ανθρώπους που καλό θα είναι να στοχεύσουν σε βάθος χρόνου, θα δείξει..

Σαφώς και συνιστάται και για το πρωί, όπως μας πληροφόρησαν, για καφέ και τσιμπολογήματα.